Zobrazit panel

Dugi Otok - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Dugi Otok - Chorvatsko


Park Telaščica - Soline

Ostrov Dugi Otok a v pozadi jezero Mir

Ostrov Dugi Otok (Dlouhý ostrov) je největším ostrovem Zadarské oblasti a sedmým největším v Jaderském moři. Jedná se o pustý kamenitý ostrov, kde není jediný zdroj pitné vody. Místní obyvatelé proto zachycují každou dešťovou kapku a ostatní potřebnou vodu sem musejí dovážet ze Zadaru. Turismus, zde není příliš rozvinutý a tak je Dugi Otok ideálním místem pro opravdu klidnou dovolenou. Vyjma prvních dvou týdnů v srpnu, kdy sem míří trajekty z italské Ancony přivážející hlučící italské turisty, je Dugi Otok místem pro klidnou relaxaci. Pokud budete na ostrově vlastním automobilem nic Vám nebrání odjet od místa Vašeho ubytování a najít si na každý den pro sebe jinou soukromou pláž. Nejvíce navštěvovanou částí je jih ostrova s národním parkem Telašćica. Ten sousedí s národním parkem Kornati, což je uskupení asi 140 neobydlených ostrůvků.

Park Telaščica

Podle mnohých milovníků Chorvatska nabízí národní park Telaščica jednu z nejhezčích přírodních scenérií v zemi. Je tvořena dlouhou zátokou s řadou malebných pláží. I když jsou tyto pláže kamenité (oblázkové), některé z nich mají po vstupu do vody písečné dno. Pokud Vás omrzí koupání v moři, můžete popojít par set metrů a vykoupat se ve slaném jezeře Mir, které napájí podzemní tunely spojené s Jadranem. Voda v Miru bývá o hodně teplejší než voda v moři, ale celé dno jezera je hodně blátivé, což může hodně koupajících odradit. Ženy určitě ocení, že mirské bahno je považováno za výbornou prevenci proti stárnutí pokožky.

Soline

Soline je nevelká vesnička na severu ostrova Dugi Otok. Byla založena ve 12. století a jedinou zdejší pamětihodností je kostel svatého Jakuba pocházející z 16. století. Svoji současnou podobu stavba získala o 300 let později. Jeden kilometr západně od Soline se nachází nejhezčí pláž na ostrově : Saharun (Sakarun). Někdy se této rozlehlé písečné pláži přezdívá Karibik na Jadranu.