Hvar - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty
Hvar - Chorvatsko
Město Hvar - Stari Grad - Jelsa
Hvar je bezpochyby nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším chorvatským ostrovem. Najdete jej v oblasti Střední Dalmácie mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Hvar má dostatek sladkovodních pramenů, díky kterým roste všude na ostrově bujná vegetace. Ta společně s 2.724 hodinami slunečního svitu ročně (některé zdroje uvádějí až 2.800 hodin) a s vyhlášenými plážemi podél modravých vod Jadranu tvoří ideální kulisu pro strávení letní dovolené. Toho jsou si vědomi turisté z celého světa a tak je potřeba počítat s tím, že zdejší pláže bývají v době sezóny (červenec, srpen) značně přeplněné. K neobyčejné atmosféře ostrova přispívá i horský masiv Sveti Nikola ve vnitrozemí ostrova jehož nejvyšší vrchol leží v nadmořské vyšce 628 metrů. Vnitrozemí Hvaru je díky sladkovodním pramenům docela úrodné a zdejší obyvatelé, zde ve velkém pěstují olivy, víno, fíky a především levanduli, která je důležitým vývozním artiklem ostrova. Téměř všude na Hvaru můžete také zakoupit věci vyrobené z této bylinky. Ať už pytlíčky naplněné sušenou voňavou směsí anebo levandulové oleje do koupele.
Průměrná roční teplota na Hvaru se pohybuje kolem 16°C a v letních měsících často překračuje hranici tropických 30°C. Teplota moře v letní sezóně býva kolem 24°C, v neobvykle teplých létech může teplota vody dosáhnout až 29°C. S dešťovými srážkami se v létě prakticky nesetkáte. Tyto příznivé klimatické podmínky na Hvar v posledních letech přivádějí stále více návštěvníků a nově se tento ostrov stal oblíbenou destinací i pro cestovatele ze západního světa. Ti sem často zavítají se svými jachtami během cesty po Středomoří. Hvar je díky své poloze uprostřed Jadranu přirozenou zastávkou pro tyto cestovatele. Hodně jachtařů také opouští italské pobřeží a plaví se kvůli příznivějším cenám podél Chorvatska a jeho ostrovů, což také značně zvyšuje počet návštěvníků Hvaru.
Město Hvar
Hvar je hlavním městem stejnojmenného ostrova. Leží v zálivu na jihu ostrova Hvaru a má cca 3.600 obyvatel. Město bylo ve středověku důležitým obchodním přístavem patřící pod správu Benátek. Benátčané zde vybudavali pevnost a opevnění, které chránilo přístav. Dodnes si městečko zachovalo svoji středověkou atmosféru a stále zde můžete obdivovat několik gotických šlechtických paláců. Aby nebyl dojem z návštěvy Hvaru ničím rušen je do města zakázán vjezd autům. Centrem Hvaru je náměstí Trg Sveti Stjepana (Pjaca, Piazza), které je se svoji rozlohou přes 4.000 metrů2 největším historickým náměstím v celé Dalmácii. Na jeho severním okraji je umístěna původní studna z roku 1520. Na jižním okraji náměstí dodnes stojí Zbrojní sklad (Arsenal) postavený roku 1611 a dobové historické prameny se o této stavbě vyjadřují jako o "nejhezčí a nejužitečnější budově v celé Dalmácii." Dnes si uvnitř můžete prohlédnout sbírku moderního chorvatského umění a hlavně nejdéle fungující divadlo na světě. První renesanční představení zde bylo odehráno v roce 1620 a bylo přístupné nejen šlechtickým rodinám, ale i prostému lidu. Dominantou celého náměstí je katedrála svatého Štěpána, postavená ve stylu vrcholné renesance na konci 16. století. K ní je přilehlá biskupská pokladnice, kde jsou vystaveny chrámové poklady. Nejen stříbrné a zlaté předměty, ale i ukázky raně středověkého výtvarného umění.
Pokud se z hlavního náměstí vydáte severozápadním směrem narazíte na hlavní městskou bránu, za kterou se rozrostírají malé uličky starého města plné středověkých paláců, obytných domů a malebných kostelíků. Za touto nepříliš přehlednou změtí úzkých uliček se nachází park, kde stojí Španělská pevnost (Fortica, Tvrđava Španjolo), která svoji podobu získala od Benátčanů v roce 1557. V 19. století byla zčásti přestavěna rakouskými okupanty. Dnes je zde zřízeno turistické centrum a z pevnosti je jeden z nejhezčích výhledů na město Hvar a přilehlé okolí.
Stari Grad
Stari Grad (Staré město) leží na severním pobřeží ostrova Hvar. V roce 385 př.n.l. zde byla založena řecká kolonie jménem Faros. Z té se v průběhu staletí stalo hlavní město ostrova. Ve 13. století ztratil Stari Grad na svém významu a hlavním městem se stal Hvar. Stari Grad rozhodně není tak zajímavý jako Hvar, ale je zde o poznání méně lidí a také mnohem klidnější a uvolněnější atmosféra.
Mezi největší atrakce města patří opevněný hrádek, Tvrdalj, zbudovaný chorvatským básníkem Petarem Hektorovičem v 16. století. Ten nadevše miloval rybaření o čemž svědčí i fakt, že si nechal vybudovat soukromý rybníček ležící dodnes před pevností. Druhou Staro Gradskou atrakcí je dominikánský klášter z 15. století. Sto let po svém vzniku byl klášter z velké části zdemolován tureckou armádou a jeho současná podoba je výsledkem rekonstrukce probíhající před 200 lety. Perlou kláštera je oltářní obraz jehož autorem je renesanční italský malíř Tintoretto, i když o tomto faktu se historici neustále přou.
Nedaleko centra Stareho Gradu se rozkládá zemědelská krajina, tzv. Rovina Stari Grad. Zdejší terén si již ve 4. století př.n.l. upravili řečtí kolonisté tak, aby zde mohli pěstovat zemědělské plodiny. Kamenné zdi a terasy s políčky na Rovině Stari Grad stojí již 24. století a oprávněně byly v roce 2008 připsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Jelsa
Jelsa je klidné přístavní městečko umístěné asi 30 kilometrů východně od Hvaru. Lidé se zde odjakživa živili především rybolovem. V posledních letech je však rybolov na ústupu a jeho místo zabírá cestovní ruch. Nedaleko Jelsy jsou umístěné krásné písečné pláže a tak zde vznikají neustále nové penziony a za městem jsou turistům k dispozici i dva kempy. V samotné Jelse můžete navštívit kostelík svatého Fabiána a Sebastiána s pěkným barokním oltářem.