Zobrazit panel

Korčula - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Korčula - Chorvatsko


Město Korčula - Vela Luka - Lumbarda

Ostrov Korčula

Ostrov Korčula je se svojí délkou 47 kilometrů a šířkou 5 - 8 kilometrů šestým největším chorvatským ostrovem. Vyznačuje se poměrně hornatým vnitrozemím s hustým lesním porostem a členitým pobřežím s řadou malých zátok. S téměř 20.000 obyvateli je Korčula druhým nejlidnatějším ostrovem (prvenství má ostrov Krk). V průběhu dějin byla Korčula v držení Řeků, Římanů a především bohaté Benátské republiky. Benátčané zde zbudovali opevněné přístavní město dnes známé jako Korčula, kterému se pro jeho malebnost někdy přezdívá malý Dubrovník. Obyvatelé Korčuly jsou z velké části závislí na příjmech z cestovního ruchu, i když velká část se stále věnuje práci v zemědělství. Na ostrově se pěstují především citrusy, obilí, víno a olivy určené pro výrobu olivového oleje. Bohužel velký požár v roce 1998 poškodil většinu zdejších olivovývh hájů a tak je současná produkce této plodiny značně utlumená a budoucnost pěstování oliv na Korčule je stále nejasná.

Na Ostrov Korčula je možné se dostat přívozem, který jezdí z pevninského města Orebič několikrát denně. Chorvatská trajektová společnost Jadrolinija pak zajišťuje lodní spojení Korčuly s městy Rijeka, Split a Dubrovnik nebo s ostrovy Hvar a Mljet. V sezóně je možné využít služeb konkurenční trajektové společnosti Mediteranska plovidba. Ta zajišťujě přímé spojení Korčuly a města Drvenik.

Korčula - Hlavní město ostrova

Město Korčula

Hlavní město ostrova připomíná díky benátským stavitelům malou pevnost. Původně gotické měšťanské domy prošly během 15. a 16. století stavebními úpravami v renesančním stylu a dodnes si v Korčule můžete udělat jasnou představu o tom jak vypadala dalmátská města v době středověku. Zvenčí městu dominují obranné věže, které kdysi byly součástí mohutných městských hradeb. Do historické části městečka se vstupuje branou Veliki Revelin ze 14. století. Centrem Korčuly je Katedrální náměstí (Trg Sv. Marka Statuta) s honosnou katedrálou svatého Marka. Ta byla postavena během 15. století a je směsicí gotického a renesančního slohu. Nad vstupem do katedrály jsou umístěné sochy ne příliš typické pro katolický svatostánek. Rozpoznáte, zde vyobrazení mořské panny a také slona. Vnitřek stavby je zdoben obrazy a sochami od chorvatských, ale i italských umělců.

V paláci Gabrielli ze 16. století dnes sídlí městské muzeum, kde si můžete prohlédnout exponáty vztahující se k historii ostrova Korčula. Obyvatelé Korčuly se vychloubají svým nejznámějším rodákem, jehož narození na ostrově je dodnes však poněkud sporné. Nejedná se o nikoho menšího než o největšího cestovatele středověku jménem Marco Polo. Korčula se neustále dohaduje s Benátkami o to, v jakém z těchto měst se Marco narodil. V Korčule je možné navštívit rodný dům Marca Pola a vystoupat na věžičku, která je jeho součástí an vychutnat si výhled na město a přístav. V budoucnu se zde plánuje otevřít muzeum věnované tomuto proslulému cestovateli. V současné době město Korčula usiluje o zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pokud budete v Korčule pobývat v pondělí nebo ve čtvrtek večer (během července a srpna) určite se vydejte k Jižní bráně. Zde se předvádí jedinečný šavlový tanec moreška. Jeho kořeny sahají do 15. století a během tanečního představení je předveden příběh o boji dvou králů soupeřích o ruku krásně princezny. Korčula je jediným městem na světě, kde se tento tanec stále tancuje.

Vela Luka

Vela Luka

Vela Luka je přístavní městečko na západním pobřeží Korčuly, které si vybudovalo dobrou pověst jako chorvatské lázeňské centrum. Lázně zde najdete v centru se jménem Kalos a jejich specializací je léčba revmatismu a rehabilitační cvičení. V samotné Vela Luce nejsou téměř žádné pláže, ale funguje zde výborné spojení na nedaleké ostrůvky Proizd a Osjak, které jsou na tom s plážemi o hodně lépe. Specialitou Vela Luky je rytířský turnaj pořádaný každý rok 4. července.

Lumbarda

Do letoviska Lumbarda míří v posledních letech čím dál více turistů. Důvod je zřejmý: zdejší pobřeží lemují písečné pláže, což je v Chorvatsku veliká vzácnost. Oblast je také známá díky pěstovaní dezertního vína odrůdy Grk. V sezóně spojuje Lumbardu s městem Korčula autobusové spojení ( cesta trvá asi 15 minut) a nebo můžete využít služeb vodního taxi společností Jadrolinija.