Zobrazit panel

Mljet - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Mljet - Chorvatsko


Veliko jezero a Malo jezero

Ostrov Mljet je jedním z nejjižněji položených chorvatských ostrovů. Nachází se nedaleko města Dubrovnik s nímž jej spojují i pravidelně jezdíci trajekty. Novinkou jsou katamarány, které zvládnou trasu Dubrovnik - Mljet za polovinu času oproti klasickým trajektům. Doba cesty katamaránu je asi 90 minut. Téměř 80% Mljetu pokrývá lesní porost, který ostrovu dodává neopakovatelnou atmosféru. Celá západní část Mljetu byla vyhlášena národním parkem, aby se zde zachovalo cenné přírodní bohatství.

Východní část ostrova patří letním návštěvníkům. Ti sem jezdí především díky zátokám s krásnými písečnými plážemi a také kvůli vnitrozemí, kde naleznou dostatek cyklostezek a turistických tras. První písemné zmínky o tomto zeleném ostrove pocházejí z 6. století př.nl. od řeckých kartografů. Podle Homérovy pověsti na Mljetu strávil dlouhých sedm let hrdina Odysseus ve společnosti krásné nymfy Kalypsó (Calypso). Ta mu slibovala nesmrtelnost pokud s ní zůstane, ale nakonec jej na příkaz vládce bohů Dia musela propustit. Dnes je Mljet i přes svoje přednosti jedním z méně navštevovaných ostrovů a tak se zde dá prožít vskutku klidná dovolená.

Solné Veliko jezero

Veliko jezero a Malo jezero

Centrem Národního parku Mljet jsou dvě solná jezera: Veliko jezero a Malo jezero. Veliko jezero je spojeno s mořem Solinským kanálem, který zásobuje obě jezera čerstvou slanou vodou a díky němu můžete na jezerech pozorovat příliv i odliv, stejně jako v nedalekém Jadranu. Obě jezera vzájěmně spojuje průplav, který byl v době středověku uměle rozšířen a dnes v něm panuje poměrně silný proud. Mezi oběma jezery se tak dá bezproblémů proplouvat a nechat se táhnout proudem skrz průplav patří k oblíbené kratochvíli plavců. V jižní části Veliko jezera se nachází malý ostrůvek s benediktýnským klášterem. Ten byl postaven ve 12. století v románském stylu a četné pozdější přestavby mu přidali řadu renesančních a barokních prvků. Součástí kláštera je kostelík svaté Marie (Crkva Svete Marija). Svůj původní účel přestal klášter plnit již v 19. století a dnes v jeho zdech probíhá rozsáhlá rekonstrukce.