Zobrazit panel

Rab - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Rab - Chorvatsko


Město Rab - Letovisko Lopar

Ostrov Rab leží na severu Jadranu v Kvarnerském zálivu a v současnosti je jedním z nejvíce navštěvovaných chorvatských ostrovů. Má poměrně hornaté vnitrozemí, jehož hory však chrání pobřeží před nepříznivými větry. Spojení se světem zajišťují Rabu trajekty jezdíci do Rijeky a přívozy mířící na nejbližsí pevninské město: Jablanac. Kromě toho ještě v sezóně existuje spojení mezi Rabem a ostrovy Krk, Lošinj a Pag. Turisticky nejpřitažlivější je severovýchodní strana ostrova (Loparský poloostrov) kde naleznete dvě rozlehlé zátoky - zátoka Lopar a Crnika - a také nejlepší pláže na celém ostrově, kterým kraluje vyhlášená písečná Rajská pláž (Rajska plaža).

Na sverozápadě ostrova leží další turisticky oblíbená zátoka: Supertarska Draga, lemována řadou lagun a zátočin. Pokud se vydáte na cyklo nebo pěší výlet do vnitrozemí obklopí Vás husté borovicové lesy. Kromě nich, zde naleznete i největší dubový les v celém Středomoří. Rab se také pyšní více jak 2500 hodinami slunčního svitu což je i na jih Evropy výborná hodnota a přispívá tak k rozvoji turismu na ostrově.

Město Rab

Město Rab

Městečko Rab je odvěkým centrem ostrova. Nad uzoučkými středověkými uličkami se tyčí čtyři zvonice, které dominují nejen Rabu, ale celé okolní krajině. Městečko leží na malém poloostrově a jeho historie sahá až do 4. století př.n.l., kdy zde byla založena Ilyrská osada (starobalkánský kmen). Podle pověsti byl rodákem z města Rab i zakladatel jednoho z nejmenších států světa: San Marina. Ten z Rabu utekl poté co císař Diokleciánus začal v Chorvatsku pronásledovat křesťany. Kromě kostelů, jejichž zvonice se tyčí nad městem si můžete v Rabu prohlédnout i měšťanské paláce z 15. a 16. století a také malé lapidárium s antickými sochami. Pokud se rádi pockocháte výhledem vydejte se na kopec Sveti Ilija odkud budete mít celý Rab jako na dlani. V sezóně je také možné se nalodit na jednu z mnoha výletních lodí, které dělají okružní plavbny po okolních malých ostrůvcích se zastávkami na vykoupání.

Letovisko Lopar

Letovisko Lopar

Lopar je oblíbené přímořské letovisko a také přístav kam míří trajekty z města Baška na ostrově Krk. V okolí Loparu naleznete více jak 20 písčitých pláží, které jsou díky svému pozvolnému vstupu do moře vhodné i pro neplavce a menší děti. Asi 3 kilometry jižně od Loparu se nachází Rajská pláž (Rajska plaža). Tento kilometr a půl dlouhý písečný úsek na břehu Jadranu je místní nejvyhledávanější pláží. Samotný Lopar však není příliš atraktivní městečko což však zdaleka vynahrazuje jeho okolí s krásnou přírodou a nespočtem přírodních zátok. Severovýchod Loparského mysu je plný strmých útesů, skrývajících malé zapadlé pláže. Ty jsou již po několik let vyhledávané mezi naturisty z celého světa.