Zobrazit panel

Chorvatská kuchyně - Jídlo a pití v Chorvatsku

Chorvatská kuchyně - Jídlo a pití v Chorvatsku


Chorvatská kuchyně byla po staletí utvářena vlivnými národy, které v minulosti přebíraly vládu nad touto zemí na břehu Jaderského moře. Stravovací návyky pobřežních oblastí nesou dodnes známky Benátské nadvlády a proto zde převládá středomořská kuchyně se silnými italskými vlivy. Ty jsou samozřejmě nejsilnější u současných hranic s Itálií, na Istrijském poloostrově. Přímořské kuchyni dominuje olivový olej, záplava bylinek a česneku. Samozřejmě nesmějí chybět plody moře a těstoviny na desítky způsobů. Také se můžete setkat s řadou pochorvatštěných pokrmů známých spíše z Apeninského poloostrova. Polévka Maneštra se zeleninou a fazolemi je místní variací na oblíbenou Minestrone a Rižoto je jen jiný název pro klasické italské rizoto, často podávané s plody moře (Prstaci).

Pokud by jste chtěli ochutnat opravdovou lahůdku zamiřte na Istrii a dejte si těstoviny v úpravě "ála tartufe". Pod tímto názvem se skrývá pokrm z lanýžů (podzemní houby sbírané na severu Istrie). Jako předkrm se často podává chorvatská variace Prosciutta (pršutu, pršuta), zde známá jako dalmátská uzená šunka nebo místní vyhledávaná specialita pagský sýr (paški sir). Tento tradiční sýr vyrábený na ostrově Pag se vyznačuje typickou slanou chutí a bývá servírován společně s černými olivami. Pokud patříte mezi milovníky pizzy na pobřeží Chorvatska nebudete zklamáni. Benátčané naučili Chorvaty dělat výtečnou pizzu. Je pravda, že se sice liší od té pravé italské, ale i tak ji nemůžeme upřít výbornou chuť a nápadité oblohy.

Vnitrozemská část Chorvatska je narozdíl od středomořském kuchyně na pobřeží ovlivněna především kuchyní Rakousko-Uherskou. Najdete zde nám dobře známé omáčky, pečená masa a obalovaný řízek. Ten se v chorvatské variantě dělá z telecího masa společně se šunkou a sýrem a chorvaté mu hrdě říkají steak po záhřebsku. Velmi oblíbený ve vnitrozemí je i guláš, který se připravuje s větším množstvím pálivé papriky než jsme zvyklí z našich končin. Jako příloha k masům se ve vnitrozemí nejčastěji podávají zapékané nudle popřípadě opékané brambory. Samozřejmě, že místní podniky vycházejí vstříc chutím zahraničních návštěvníků a tak zde není žádný problém si objednat klasický steak s hranolky. Oblíbeným dezertem převzatým z Rakouska jsou již po staletí palačinky plněné marmeládou a polité čokoládou.

Neodmyslitelnou součástí téměř každé chorvatské hostiny jsou litry dobrého chorvatského vína. V zemi existuje spousta vyhlášených vinařských oblastí (Pelješac, Krk, Korčula nebo oblast Kvarnerského zálivu) a o kvalitní víno tak není nouze. Pokud máte raději něco ostřejšího můžete si dát Rakiju, což je název pro místní pálenku. Ta se vyrábí takřka ze všeho co se dá vydestilovat. Proto také můžete narazit na druh velmi podobný naší slivovici (šljivovice) nebo variantu vyrobenou z anýzu, stejně jako řecké Ouzo. Oblíbená je i Travarica což je bylinkový likér, často podávaný po jídle. Pod názvev Pelinkovac se skrývá další druh bylinného likéru s typickou nahořklou chutí. Mezi nejlepší a nejchutnější značky místního piva se řadí Ožujsko vyráběné v Záhřebu a Karlovačko z Karlovace.