Zadar - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty
Zadar - Chorvatsko
Zadarské památky - Katedrála svaté Anastázie - Městská brána Kopnena Vrata - Mořské varhany
Zadar je město ležící regionu severní Dalmácie na pobřeží Jaderského moře. Přímo ze Zadaru je krásný výhled na ostrovy Ugljan a Pašman, které jsou od pevniny oddělené Zadarským průlivem. Oblast Zadaru byla trvale osídlena již v pozdní době kamenné a v 7. století př.nl. byl Zadar důležitým centrem obchodu s ostatními středomořskými národy jako byli Féničané, Etruskové a Řekové. Ve 2. století př.n.l. získali moc nad Zadarem antičtí Římané, které v 6. století nahradila Byzantská říše. Ve středověku, stejně jako v jiných městech Chorvatska, vládli Zadaru dóžata z Benátské republiky. Všechny tyto civilizace po sobě zanechali stopu a tak je dnes Zadar malebným městečkem s množstvím historických staveb.
Zadarské památky
Z římského období v Zadaru zbyly pozůstatky fóra (antické městské centrum), založeného císařem Agustem. Toto fórum bylo největší svého druhu postavené na východním pobřeží Jadranu. Mimo městskou zástavbu pak můžete vidět i pozůstatky akvaduktu, který kdysi zásoboval město čerstvou vodou.Zadarskou chloubou jsou však jeho středověké kostely. Nejvýznamější z nich, dnes známý jako Kostel svatého Donáta, byl postaven na počátku 9. století jako kostel Nejsvětší trojice. Jelikož v jeho zdech byly uloženy ostatky zadarského biskupa sv. Donáta, získal kostel v 15. století svůj současný název. Kostel svatého Donáta je největší před-románskou stavbou v Chorvatsku a dodnes se může pochlubit skvělou akustikou. Díky tomu se zde každý rok pořádá Mezinárodní festival renesační hudby, někdy také nazývaný jako Hudební večery sv. Donáta.
Katedrála svaté Anastázie
Katedrála svaté Anastázie je římskokatolický chrám a sídlo zadarského arcibiskupa. Katedrála je postavená v románském slohu a je největším svatostánkem na Dalmátském pobřeží. Počátky této stavby sahají až do 4. století a svoji současnou podobu katedrála získala během přestavby ve 13. století. Jak už název stavby napovídá je zasvěcena svaté Anastázii, jejíž popel sem přivezl z Konstantinopole (dnešní Istanbul) zadarský biskup svatý Donát. V současné době bazilika usiluje o zapsaní na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Městská brána Kopnena Vrata
Vděčným objektem turistických fotoaparátů je také jedna z městských bran postavená v roce 1543 podle návrhu benátského architekta Sanmicheliho, který ji nazval Porta Terraferma a Chorvaté jí říkaji Kopnena Vrata. Dodnes této bráně dominuje obrovská socha okřídleného lva, symbolu Benátek.
Mořské varhany
Z moderních zadarských stavebních počinů určitě stojí za zmínku unikátní mořské varhany otevřené 15. dubna 2005. V roce 2006 získaly varhany Evropskou cenu za nejlepší městský veřejný prostor. Navenek vypadají varhany jako mramorové schody klesající pozvolna do moře. Uvnitř se však skrývá důmyslný systém trubek a akustických dutin. Zvuk tohoto experimentálního nástroje vytvářejí mořské vlny a vítr. I když jsou vydávané zvuky nádhodné, znějí neuvěřitelně harmonicky. Jedná se opravdu o jedinečný nástroj, na celém světě existují pouze dva podobné: Blackpool (Velká Británie) a San Francisco (USA)