Zobrazit panel

Krk - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Krk - Chorvatsko


Město Krk - Baška

Betonový most vedoucí z pevniny na ostrov Krk

Ostrov Krk je podle nejnovějších poznatků druhým největším chorvatským ostrovem (největší je Cres), i když obyvatelé Krku se stále drží starých údajů a prohlašují svůj ostrov za největší. Oproti jiným ostrovům má výhodu, že je s pevninou spojený mostem a tak při cestě na Krk nejste odkázáni na trajektové spojení. Tento betonový most se dvěma oblouky byl postaven v roce 1980 a se svoji délkou 1.430 metrů je jedním z největších betonových mostů na světě. Krk je již několik desetiletí stálící cestovního ruchu v Chorvatsku a má jednu z nejlepších turistických infrastruktur v Chorvatsku. Za nejkrásnější část ostrova se považuje jeho jih, kde je dostatek zátok s oblázkovými plážemi a také mírnější klima ve srovnání se severem Krku. Nevýhodou této oblasti je větší koncentrace lidí podél mořského pobřeží. To však vyváží opravdu dobré zázemí s řadou restaurací, sportovišť a také bohatou nabídkou vodních sportů. Zajímavostí je, že na ostrově Krk je umístěné mezinárodní letiště oficiálně spadající pod nedaleké pevninské město Rijeka.

Město Krk

Město Krk

Krk je hlavním městem stejnojmeného ostrova a také díky trvalému osídlení již od dob antiky jedním z nejstarších měst v Chorvatsku. Z dob Římanů se ve měste dochovalo několik rozvalin a také pár velice cenných mozaiek. Z dob středověku se ve měste dochoval hrad Kaštel, který nechala vystavět zdejší významná rodina. Se stavbou se započalo v roce 1191 a dokončena byla až ve 14. století. Později když nadvládu nad ostrovem získali Benátčané byl hrad přestavěn a připojen k nově budovaným hradbám kolem města. Dominantou celého Krku je katedrála vybudovaná v místě mnohem staršího raně křesťanského chrámu. Svoji sočasnou podobu katedrála získala v 16. století, kdy k ní byla přistavěna zvonice s netradiční cibulovitou střechou, typickou spíše pro pravoslavné chrámy.

Baška

Letovisko Baška

Baška je oblíbeným turistickým letoviskem na jihu ostrova Krk. To co sem přivádí nejvíce návštěvníků je městská oblázková pláž dlouhá dva kilometry. Kousek od pobřeží se zvedá skalní masiv a tvoří tak neopakovatelnou atmosféru tohoto místa. Pokud Vás už nebude bavit polehávání u vody je možné vyrazit do těchto blízkých hor. Nachází se zde velké množství dobře značených stezek. Pokud máte zájem, tak v městském informačním centru získáte zdarma mapu s těmito stezkami. Jedna ze stezek Vás zavede k nedalekému kostelíku svaté Lucie. Ten byl postaven mnichy na konci 9. století a i když na to malá stavba zprvu nevypadá je jednou z nejvýznamějších v celém Chorvatsku. Důvodem je nález tzv. Bašské desky, což je kamenná tabulka z 11. století, která má na sobě nejstarší nalezený zápis v chorvatském jazyce. V kostelíku je dnes umístěna pouze kopie tohoto artefaktů, originál vystavuje muzeum v hlavním měste Záhřebu.