Zobrazit panel

Vis - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Vis - Chorvatsko


Město Vis - Město Komiža

Ostrov Vis náleží ke skupině jihodalmátských ostrovů a patří mezi ostrovy ležící nejdále od chorvatského pobřeží. Na celém ostrově existují pouze dvě městečka: Vis a Komiža. Obrovskou předností Visu je nezkaženost jeho přírody, která je zapříčiněna tím, že do roku 1989 zde byla vojenská základna a ostrov nebyl přístupný veřejnosti, natož pro turisty. Cestovní ruch se zde rozvíjí pouze posledních 20 let a je brán velký zřetel na ochranu přírody. Behem války se na tomto ostrově skrýval budoucí Jugoslávský prezident Josip Tito a jeskyně Hum, kde měl zřízený svůj hlavní stan je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Na Visu nenajdete velké hotelové komplexy, ale spíše malé penziony a ubytování v soukromí. Hlavním zdrojem příjmů obyvatel Visu je pěstování vína a rybolov. Zdejší vody jsou velmi bohaté na podmořský život a na ostrově dokonce naleznete továrnu na zpracování sardinek.

Městečko Vis

Město Vis

Městečko Vis naleznete na severovýchodním pobřeží ostrova postavené kolem rozlehlé zátoky. Největší turistickou atrakcí Visu je místní archeologické muzeum. Zde se dozvíte vše podstatné o historii ostrova a můžete si prohlédnout antickou keramiku, šperky a také pár soch. V muzeu je k dispozici i letáček, na kterém jsou vyznačeny archeologická naleziště ležící v městečku. Patří mezi ně starověké římské lázně a řecký hřbitov. Pokud patříte k nadšeným potápěčům, nenechte si ujít možnost vyjet s místní agenturou nedaleko od pobřeží. Nachází se zde mnoho přitažlivých podmořských lokalit, nimž kraluje vrak italské lodě potopené v roce 1866.

Město Komiža

Město Komiža

Komiža je malebné městečko na západě ostrova Vis. Je tvořeno domky starými 200 - 300 let, které mu dodávají tu pravou klidnou atmosféru. Kolem Komiže je dostatek malých zátok s kamenitými a písčitými plážemi. Na městském nábřeží si můžete prohlédnout malou renesanční pevnost a pokud se vydáte na východ od města, natrefíte na starý benediktinský klášter ze 17. století. Pokud by jste v Komiži rádi zažili něco neobyčejného, vydejte se na plavbu do modré jeskyně Modra Špilja. Tato mořská jeskyně je oblíbenou turistickou atrakcí a v sezóně zde může být poněkud přeplněno. Posečkat ve frontě ostatních lodiček se však vyplatí, následný dojem z celé modře prozářené jeskyně je nezapomenutelný.