Zobrazit panel

Jižní Dalmácie - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Jižní Dalmácie - Chorvatsko


Turistická letoviska v Jižní Dalmácii

Oblast Jižní Dalmácie se táhne od přístavu Ploče až po jižní hranici Chorvatska s Černou horou. Celé oblasti dominuje historické město Dubrovník, které je již od roku 1979 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V okolí města v posledních letech začínají vyrůstat hotely a apartmány nabízející ubytování v soukromí, které do této části země lákají čím dál více turistů a daly vzniknout tzv. Dubrovnické riviéře. Rozhodně, ale nečekejte velká přímořská letoviska jako jsou na Makarské riviéře nebo na Istrii. Stále se jedná spíše o menší vesničky a klidné osamocené oblasti. Atraktivita celé oblasti ale napovídá, že tento stav nevydrží dlouho a za pár let, zde budou stát velká prázdninová střediska s veškerou turistickou infrastrukturou. Pokud tedy chcete poznat okolí Dubrovníku, zatím stále ještě nepříliš zkažené přílivem dovolenkářů, máte jedinečnou možnost.

Obyvatelé Jižní Dalmácie se živí především zemědělstvím a turistických ruchem. Průmysl zde takřka neexistuje a díky tomu je místní příroda téměř neporušená. Pobřeží je plné olivovníků a nekonečných vinic. Právě víno je nejdůležitějším vývozním artiklem jihu Chorvatska. Nejznámější vinice leží na poloostrově Pelješac, který je zároveň oblíbeným cílem cestovatelů. Dalším velkým tahákem pro návštěvníky jižní Dalmácie jsou ostrovy Mljet a Korčula.

Pokud do jižní Dalmácie budete cestovat po pevnině, musíte překonat krátký úsek pobřeží u města Neum, který Chorvatsko podstoupilo Bosně a Hercegovině. Z tohoto důvodu v současné době probíhá severně od Neumu výstavba mostu mezi poloostrovem Pelješac a chorvatskou pevninou. Díky tomuto přemostění bude možné se autem či autobusem dostat až do Dubrovníku bez nutnosti dvakrát překračovat státní hranice. Stavbu však brzí rozáhlé protesty ekologů a také politické třenice. Podle posledních informací by měl most stát do roku 2012 a stát se součástí dálniční sítě Chorvatska.


Turistická letoviska v Jižní Dalmácii

Poloostrov Pelješac - Dubrovnická riviéra