Zobrazit panel

Záhřeb - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Záhřeb - Chorvatsko


Památky v Záhřebu - Čtvť Gradec - Čtvrť Kaptol

Záhřeb je hlavním a s více jak 800.000 obyvateli největším městem Chorvatska. Najdete jej na březích řeky Savy ve vnitrozemí na severozápadě země. Záhřeb je centrem chorvatské vlády, správních úřadů a také důležitým dopravním uzlem nejen pro cestovatele na mořské pobřeží. Jako první oblast dnešního Záhřebu osídlili antičtí Římané, kteří zde v 1. století n.l. založili osadu jménem Andautonia.

Mamutica

První zmínka o městě Záhřeb pochází z roku 1094. V této době mělo město dvě centra. Menší s názvem Kaptol byl obývaný především duchovenstvem soustředěným kolem Záhřebské katedrály. Druhé centrum, Gradec, sloužilo běžným lidem, obchodníkům a zemědělcům. Obě tyto městská centra sjednotil v roce 1851 Josip Jelačić, po kterém bylo pojmenováno i současné hlavní městské náměstí. Po Druhé světové válce město prošlo velkým stavebním rozvojem a značně se rozšířilo. V této době v Záhřebu vyrostl dům přezdívaný Mamutica (1974). V tomto obrovském "paneláku" žije více jak 5.000 lidí a jedná se tak o jednu z největších obytných staveb v celé Evropě. Dnes většina bohatství Záhřebu pochází z chemického, textilního, farmaceutického a potravinářského průmyslu. Město je také důležitým centrem obchodu a dopravní křižovatkou mezí východní a střední Evropou.

Památky v Záhřebu

Náměstí bana Jelačiće

I když drtivá většina turistů mířící do Chorvatska Záhřebem pouze projede při své cestě na pobřeží, v posledních letech si zde stále více cestovatelů udělá alespoň krátkou přestávku. Nejvíce návštěvníků do Záhřebu míři z Itálie, Německa a Rakouska. Češi toto historické město stále opomíjejí. Přirozeným centrem Záhřebu je Náměstí bana Jelačiće (Trg bana Jelačića), kterému Chorvaté říkají jednoduše Trg (náměstí). Celé náměstí je obklopeno historickými budovami v klasicistním stylu, ale najde se zde i pár zástupců secese a moderny. Celému náměstí dominuje socha sjednotitele města Josipa Jelačiće. Prostor kolem této jezdecké sochy je oblíbeným místem srazů mladých Záhřebanů, takže takový svatý Václav v chorvatském vydání. Z tohoto náměstí se můžete vydat dvěma směry: do světské čtvrti Gradec (na kopci Gornij Grad) a nebo na opačnou stranu do církevní čtvrti Kaptol.

Náměstí svatého Marka

Čtvť Gradec

Centrem Gradce je náměstí svatého Marka situované u stejnojmenného kostela. Kostel svatého Marka byl postaven během 13. století v románském stylu o čemž dodnes svědčí prvky tohoto slohu na jížním průčelí stavby. Současná pozdně gotická podoba kostela je výsledkem přestavby ve 14. století. Podle některých historiků tuto přestavbu řídila slavná pražská rodina Parléřů. V rohu náměstí svatého Marka je umístěná původní středověká radnice, kde se dodnes konají slavnostní zasedání městské rady. Dále na náměstí stojí budova zvaná Banski Dvori, která byla postavena na počátku 19. století pro chorvatského guvernéra. Dnes je tato budova společně s přilehlým barokním zámkem sídlem chorvatské vlády.

Záhřebská katedrála

Čtvrť Kaptol

Církevní čtvrť Kaptol je dodnes sídlem záhřebského arcibiskupa. Dominantou této oblasti je Záhřebská katedrála, zasvěcená svatému Štěpánovi a svatému Ladislavovi. Katedrála byla vysvěcena v roce 1217, ale již za 25 let byla během mongolské invaze značně poškozena. Stavba nové katedrály byla dokončena v roce 1263. Roku 1880 zasáhlo Záhřeb silné zemětřesení, které mělo pro katedrálu katastrofické následky. Celá hlavní chrámová loď a věže se zřítily. Následně byla katedrála přestavěna pod dozorem rakouského architekta Hermann Bollého v novogotickém stylu. Během rekonstrukce byly ke katedrále přistavěny dvě 108 metrů vysoké věže, díky kterým si stavba dodnes drží primát nejvyšší stavby Chorvatska. Kromě Záhřebské katedrály v Kaptolu naleznete i dva gotické kostely ze 13. století, jeden zasvěcený svatému Františkovi (společně s přilehlým klášterem františkánů) a druhý zasvěcený Panně Marii. Obě tyto stavby prošly v 17. století přestavbou a tak se dnes pyšní řadou barokních prvků. V 15. a 16. století byly kolem Kaptolu vystavěny hradby s věžemi, které tuto oblast ubránili od tureckých nájezdníků.