Zobrazit panel

Sixtinská kaple - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Vatikán - Sixtinská kaple

Tato původně soukromá papežská kaple nacházející se v Apoštolském paláci nevábí na svoje ne příliš povedené architektonické ztvárnění, ale světový věhlas si získala svou interiérovou výzdobou. Dnes je kaple přístupná veřejnosti a lidé ji znají i jako místo kde se koná papežské konkláve: shromáždění kardinálů z celého světa, při kterém mezi sebou vybírají nového papeže.

Nejstarší dochovanou výzdobu kaple si objednal v roce 1480 papež Sixtus IV. Jedná se o cyklus fresek ze života Ježíše Krista a Mojžíše na stěnách kaple. Fresky vytvořili malíří Botticelli, Perugino, Ghirlandaio a Cosimo Roselli. Práci těchto renesančních umělců však překonal Michelangelo, když na příkaz papeže Julia II. nově vymaloval původně modrý strop se zlatými hvězdami. Svůj velkolepý cyklus fresek s biblickými výjevy z knihy Genesis tvořil umělec mezi lety 1508 a 1512. Výsledný efekt je dodnes ohromující a stropní fresky se staly symbolem celé sixtinské kaple. Malby jsou doplněny obrazy věštců a vědem, kteří prorokovali příchod Ježíše Krista namalových na podpěrných obloucích stropu. Následující papež Lev X. chtěl ve výzdobě sixtinské kaple překonat svého předchůdce a tak v roce 1515 najal nadaného mladého umělce Rafaela Santi, aby pro kapli navrhnul sérii tapisérií na spodní část zdí s motivy se skutky papežů. Vzhledem ke značné velikosti tapiserií trvala nejlepším bruselským tkalcům jejich výroba přes čtyři roky.

V roce 1537 byl Michelangelo najat na další práci při výzdobě kaple. Jeho úkolem bylo vymalovat čelní stěnu za oltářem. Katolická církev v té době kvůli nástupu protestanství procházela krizí a Michelangelo v důsledku toho namaloval sugestivní obraz posledního soudu, který měl věřící ohromit a přivézt je zpět na katolickou víru. Malba zabírá celý prostor čelní stěny a za oběť jí padlo několik původních fresek a dvě tapiserie od Rafaela musely být odstraněny. Středem fresky je netradičně pojatý Kristus, který svrhává hříšníky do pekla a nad nimi se klene obraz nebeského ráje pro zbožné katolíky. V době svého dokončení roku 1541 vzbudila malba nevídaný rozruch jehož příčinou bylo velké množství zobrazených nahých těl. Proto byl najat malíř Daniele da Volterra, který všem postavám přimaloval fíkové listy, popřípadě rozevláté látky, tak aby zakrývaly intimní partie. Dnes je sixtinská kaple součástí prohlídkové trasy ve Vatikánských muzeích.