Zobrazit panel

Fontána di Trevi - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Fontána di Trevi - Řím

Fontána di Trevi je nejznámější a pravděpodobně i nejkrásnější fontánou celého Říma. Toto impozantní vodní dílo dominuje malému náměstí Trevi ve čtvrti Quirinale. Fontána je umístěna na samém konci Aqua Panna, cože je antický akvadukt postavený roku 19 př. n. l., dodnes zásobující vodou kašny a fontány v historickém centru Říma. V roce 1732 pověřil papež Klement XII. architekta Nicolu Salvi vybudováním fontány. Předchozí pokus o stavbu ztroskotal o sto let dříve díky kvůli náhlé smrti zadavatele stavby papeže Urbana VIII.

Nicola Salvi zavrhnul původní návrh od Berniniho a místo něj postavil své vrcholné dílo obdivované turisty z celého světa. Ústřední postavou kompozice je bůh moře Neptun umístěný v přední části velkého výklenku. Je zobrazen jak jede na voze ve tvaru mušle tažené dvěma mořskými koni. Jeden z nich je klidný a poslušný, druhý je zpurný a nervózní. Oba koně symbolizují proměnlivé nálady moře. Po levé ruce Neptuna je socha zobrazující hojnost, po pravé ruce má Neptun vyobrazení zdraví.

Na fasádě domu přiléhajícímu ke kašně di Trevi jsou umístěné basreliéfy, z nichž za zmínku stojí ten zobrazující generála Agrippu, stavitele akvaduktu Aqua Panna. Voda kolem sousoší představuje mořskou hladinu a pokud ji zčeříte mincí vhozenou do kašny, traduje se, že se do Říma nejpozději za rok zase podíváte. Nezapomeňte, že minci je nutné hodit přes rameno když stojíte zády k fontáně.