Zobrazit panel

Ostia Antica - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Řím - Ostia Antica

Krásně zachovalé ruiny města Ostia leží asi 35 kilometrů od Říma mezi řekou Tibera a Tyrhénským mořem. Ostia byla založena ve 4. století př. n. l. jako sídlo vojenské posádky chránící ústí řeky před nájezdníky z moře. V pozdějších letech se Ostia stala důležitým přístavem přes který se převážela většina zboží určená pro antický Řím a kolem roku 200 n.l. žilo v tomto prosperujícím městě až 100.000 obyvatel.

V 5. století n.l. bylo město zpustošeno opakovanými nájezdy barbarských kmenů a od té doby trvale opuštěno. Nánosy sedimentů z řeky Tibery Ostii postupně pohřbily a ta se tak zachovala v perfektním stavu až do dnešních dní. Areál je poměrně rozlehlý a na prohlídku si vyčlentě několik hodin. K vidění jsou antické obchůdky, dílny, veřejně jídelny a dokonce i několikapatrové činžovní domy. Mezi nejzajímavější artefakty patří starořímské mozaiky. V Neptunových lázních se nachází jedna o velikosti 16 x 10 metrů zobrazující vládce moří jedoucího ve voze taženým koňským čtyřspřežím. Druhou mozaiku s vyobrazením antických sportovců si můžete prohlédnout na otevřeném sportovišti lemovaném arkadámi, které je součástí těchto lázní.

Další zajímavé mozaiky zdobí zdi v bývalé obchodní čtvrti. Netradiční využití nástěných fresek se nachází v budově nedaleko přístavu, která sloužila jako restaurace. Zastupují zde funkci jídelníčku a nápojového lístku. Turisticky atraktivní je i komplex lázní Terme di Foro s dokonale zachovalými veřejnými toaletami (pro současného člověka až příliš veřejnými). Dominantou celého areálu je antické divadlo s kapacitou 3000 míst k sezení. Tato stavba byla z velké části zrekonstruována v období před Druhou světovou válkou a dnes nabízí ze svého vrcholu krásný výhled na celou Ostii Anticu.