Zobrazit panel

Vatikánská muzea - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Vatikán - Vatikánská muzea

Vatikánská muzea patří mezi nejrozlehlejší a nejzajímavější muzea světa. Papež Julius II. založil muzea v 16. století a ty dnes uchovávají ty největší skvosty, které katolická církev získala během staletí své nadvlády nad západním světem. Nejznámějšími prostory muzeí, které vyhledávají turisté jsou Sixtinská kaple a tzv. Rafaelovy pokoje (Stanze di Raffaello). Původně přijímací sály papežského bytu Rafael Santi vyzdobil nespočtem fresek z nichž dnes průvodci nejčastěji upozorňují na Athénskou školu, vpravdě mistrovské dílo tohoto umělce. Výzdoba pokojů společně s Michelangelovým stropem Sixtinské kaple jsou považovány za vrcholná díla renesance.

Vznik muzeí se datuje do roku 1506 kdy byla na vinici u římské baziliky Santa Maria Maggiore nalezena antická socha. Papež Julius II. vyslal jako svého zástupce Michelangela Buonarrotiho aby sochu prozkoumal a ten po jejím shlédnutí papeži doporučil její koupi. Sochu věstce Láokoóna, který varoval Troju před zkázou a bohyně Athéna jej nechala i s jeho syny stáhnout hady do mořských hlubin, papež představil veřejnosti necelý měsíc po jejím nálezu. Tato krásná antická socha původem z řeckého ostrova Rhodos se stala inspirací pro renesanční umělce a její veřejné vystavení v pokojích Borgiů (byt postavený pro papeže Alexandra VI. z rodu Borgiů) základem pro vznik Vatikánských muzeí.

Pokoje Borgiů tvořili zázemí pro malířská díla až do roku 1932 kdy papež Pius XI. nechal postavit zcela novou výstavní budovu (Vatikánská pinakotéka) kam se přesunuly všechny obrazy velkých mistrů jako byli Leonardo da Vinci, Caravaggio, Perugino nebo Rafael Santi. V pokojích Borgiů je dnes sbírka moderního náboženského umění.

V roce 1771 papež Klement XIV. nechal postavit budovu v klasicistním stylu dnes známou jako Museo Pio Clementino, kde si můžete prohlédnout sbírku antického (řeckého i římského) sochařského umění.

Další oblíbené expozice jsou Museo Egiziano (sbírka egyptského umění) a Museo Gregoriano Etrusco, kde jsou schraňovány archeologické nálezy mající spojitost s etruskou civilizací.