Zobrazit panel

Pantheon v Římě - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Řím - Pantheon

Slovo Pantheon pochází ze starověké řečtiny a dalo by se přeložit jako "Každý bůh". Stavbu chrámu si objednal v roce 27 př. n. l. Marcus Agrippa jako svatostánek pro všechny uctívané bohy antického Říma. Po požáru roku 126 n. l . nechal císař Hadrián Pantheon zčásti přestavět a ten tak zůstal prakticky nezměněn dodnes. Poslední velkou změnou bylo vysvěcení chrámu Římsko - katolickou církví v 7. století a jeho zasvěcení Panně Marii a mučedníkům.

Místní občané dnes Pantheonu říkají Santa Maria Rotonda. Právě využívání Pantheonu jako katolického kostela zamezilo během následujícíh let jeho vykrádání a ničení, které postihlo většinu ostatních antických památek v Římě. V době renesance se prostory Pantheonu začali využívat jako místo posledního odpočinku známých osobností. Za všechny jmenujme hrob malíře Rafaela Santi a architekta Peruzziho. V 19.století zde pochovali i italské krále Viktora Emanuela II. ( Vittorio Emanuele II Carignano Vittorio Emanuele di Savoia ) a Umberta I. Největší novodobý zásah do architektury Pantheonu provedl papež Urban VIII (1623 - 1644) když nechal roztavit většinu bronzového obložení stěn a stropu a nechal z něj vyrobit děla na ochranu papežské pevnosti - Andělského hradu.

Traduje se, že z bronzu, který zbyl, vyrobil stavitel Bernini svůj slavný baldachýn nad oltářem v bazilice sv. Petra a Pavla ve Vatikánu. Pantheonu dominuje jeho obrovská kopule s průměrem 43,3 metru vyrobená z betonu. Jedná se o nejpozoruhodnější použití tohoto stavebního materiálu v antickém světě a není divu, že i staletí po svém vzniku inspirovala mnohe architekty: například kupole chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii od Filippa Brunelleschiho našla svůj předobraz právě v římském Pantheonu. Na vrcholu kopule je 9,1 metru široký otvor, Oculus ( oko ), který je společně s dveřmi jediným zdrojem světla pro celý chrám. Při dešti je voda, která okem vniká do vnitřních prostor odváděna důmyslným odvoďnovacím systémem, z něhož pozorný návštěvník uvidí pouze 12 děr vyvrtaných do podlahy Pantheonu.

Pár metrů od této pozoruhodné stavby se nachází oblíbené místo srazů římské mládeže a vděčný fotografický objekt turistů: Elefantino. Jedná se o roztomilou sochu slona, nesoucího na svých zádech originální egyptský obelisk, vytvořenou Berninim.