Zobrazit panel

Luxor - dovolená v Egyptě a informace pro turisty

Luxor - Egypt


Chrám v Luxoru

Luxor je moderní egyptské město ležící na východním břehu Nilu. Kdysi na jeho místě stával starověký Veset (řecky Théby) hlavní město Egypta v dobách faraónů. Dnes se Luxoru díky řadě památek z této doby přezdívá "největší muzeum pod širým nebem". Není divu, že největší příjem mají obyvatelé města z cestovního ruchu. Nedaleko Luxoru naleznete dva významné chrámové komplexy: Karnak a Luxorský chrám. V samotném městě Luxoru je umístěné muzeum, které sice nemá tak rozsáhlou sbírku jako Egyptské muzeum v Káhiře, ale stále vystavuje řadu cenných a zajímavých artefaktů. Výhodou tohoto muzea je výborně zpracovaná expozice a oproti Káhirskému muzeu a přehledné značené popisky jednotlivých vystavených předmětů. Za všechny jmenujme část pohřební výbavy Tutanchamona a také mumie Ahmose I. a Ramesse I.

V roce 2004 bylo muzeum rozšířeno a hlavním exponátem nové části se stal rekonstruovaný Achnatonův chrám z Karnackého komplexu. K vidění je v Luxoru i muzeum věnované starobylému umění mumifikace, kde se zájemci s pomocí dobových nástrojů a technik dozví vše o této proceduře. Jelikož do Luxoru míří každoročně statisíce lidí, aby si prohlédli toto úchvatné město a především jeho Nekropoli můžete zde nalézt i mezinárodní letiště, které dopravu do této oblasti značně zjednodušuje.

Luxorský chrám

Luxorský chrám

Chrám v Luxoru je podle mnohých návštěvníků nejkrásnějším egyptským chrámem. Jelikož se jedná o jeden z chrámů bývalého hlavního města Vesetu, byl stejně jako nedaleký Karnak zasvěcen Vesetské trojici bohů: Amon (bůh slunce), Mut (bohyně plodnosti) a Chons (bůh měsíce). Oba chrámy pak spojovala tři kilometry dlouhá silnice lemovaná alejí sfing a také stromů a květů, které dodávaly této cestě slavnostní nádech. Do dnešních dní se dochovaly pouze některé sfingy a udělat fotografii zbytků této cesty s Luxorským chrámem v pozadí je zde takřka povinností. Vstup do chrámu tvoří obrovský pylon (brána) před nímž stojí jeden obelisk. Kdysi zde stávaly obelisky dva avšak ten druhý byl jako dar odvezen do Francie, kde zdobí náměstí Place de la Concorde nedaleko pařížského muzea Louvre.

Obeliskům, které byly Egyptem darovány ostatním státům světa se souhrně říká Kleopatřiny jehly a kromě Paříže je můžete vidět i v Londýně a New Yorku. Za vstupním pylonem vejdete do chrámu vystavěného královnou Hatšepsut. Ten navazuje na hlavní část Luxorského komplexu, kterou tvoří sloupová síň a sluneční nádvoří postavené faraonem Amenhotepem III. Zadní část chrámu nechal postavit Thutmose III. a částečně jej během své krátké návštěvy Egypta nechal upravit dobyvatel Alexander Veliký. Během období římské nadvlády sloužil chrám v Luxoru jako kasárna pro vojáky.