Zobrazit panel

Marsa Alam - dovolená v Marsa Alam a informace pro turisty

Marsa Alam - Egypt


Fakultativní výlety z Marsa Alam

Marsa Alam

Marsa Alam je poměrně nové letovisko na pobřeží Rudého moře. Jeho největší předností je to, že zde zatím není tak masivně rozvinutý cestovní ruch jako například v Hurghadě nebo Sharm el Sheikhu. Proto je Marsa Alam určená pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou s odpočinkem u moře. Pokud míříte do Egypta za šnorchlováním a potápěním budete z Marsa Alam nadšeni. Zdejší korály zatím nejsou tolik zničené jako ve větších střediscích a tak na útesech přímo u pobřeží uvidíte nádherně barevné korály, mezi kterými se prohánějí hejna pestrobarevných rybek. Nevýhodou turistické nedotčenosti je chybějící turistická infrastruktura mimo hotelové komplexy. S troškou nadsázky se dá říci, že Marsa Alam je jen pár hotelů obklopených nádherným mořem z jedně strany a mrtvou pouští ze strany druhé.

Egyptská vláda si je vědoma obrovského potenciálu tohoto střediska a tak zde nechala v roce 2001 otevřít mezinárodní letiště. Díky němu se doprava do odlehlého Marsa Alam značně zjednodušila a atraktivita oblasti mezi turisty z Evropy začala stoupat. Pozor pokud si zakoupíte zájezd do Marsa Alam s českou CK. Ty totiž málokdy provozují příme lety na letiště v Marsa Alam, ale přiletíte s ostatními návštěvníky Egypta do Hurghady a čeká Vás několikahodinová cesta autobusem do cíle Vaší cesty.

Korálové útesy v Marsa Alam

Marsa Alam je díky nádherným korálovům útesům umístěných hned u pobřeží pravým rájem pro šnorchlaře a potápeče. Pokud se však sem chystáte s malými dětmi a nebo neplavci dejte si obrovský pozor při výběru hotelu, ve kterém budete chtít strávit svoji dovolenou. Jen některé z nich mají pozvolný přístup do moře z písčité pláže. Většina hotelů v Marsa Alam je vybavena moly, která vedou nad pobřežními korály. Na konci těchto mol bývají schody vedoucí do moře. V místech kde jsou schody sice již nejsou žádné korály, ale voda zde bývá hluboká až deset metrů a tyto vstupy jsou tak vhodné jen pro plavce. Další "nevýhodou" tohoto střediska bývá poměrně silný vítr a následné velké vlnobití. Naštěstí hotely s pozvolným přístupem do moře mívají vystavěné vlnolamy, které chrání děti hrající si ve vodě u břehu před nebezpečnými vlnami.

Dolphin house - delfíni - Marsa Alam

I když je Marsa Alam umístěné uprostřed pouště je zde možné absolvovat řadu výletů za poznáním této oblasti. Oblíbené jsou výlety k tzv. Dolphin house, což je korálový útes kam se stahují hejna delfínů, aby si odpočinula a skryla se před predátory, kteří je ohrožují na otevřeném moři. I když je většina tohoto útesu nepřístupná veřejnosti jsou zde místa, kde mohou přistávat lodě s turisty a ti tak mohou pozorovvat tyto úžasné savce. Pokud se rozhodnete skočit do vody můžete si s těmito mírumilovnými tvory i zaplavat. Dalším místem kam míří především šnorchlisté je pláž Abu Dabbab (Marsa Abu Dabbab). V této oblasti se vyskytují zvláštní živočichové, místními nazývani Dugong. U nás v Čechách je známe jako sirény, popřípadě je méně poeticky označujeme jako mořské krávy. Tito příbuzní kapusťnáků se živí mořskou trávou rostoucí na dně a říká se, že jejich pozorováním ve středověku vznikly pověsti o mořských pannách. S přílivem turistů na pláž Abu Dabbab však bývá stále větší vzácností tyto živočichy spatřit. Spíše zde narazíte na mořské želvy a kytarové žraloky, kteří svým tvarem připomínají rejnoky.

Fakultativní výlety z Marsa Alam

Pokud se rozhodnete poznat něco z egyptské historie jsou z Marsa Alam poměrně dobře dosažitelné stavby v Luxoru (s přilehlou Thébskou Nekropolí) a Karnaku. Výlety se odsud také pořádají na Asuánskou přehradu spojenou s prohlídkou chrámů v Abu Simbel. Mnohem blíže jsou pak umístěné starověké smaragdové doly. Největším obdivovatelem těchto zelených drahokamů byla panovnice Kleopatra, proto se dolům dnes přezdívá Kleopatřiny doly. Jedinou možností jak vyrazit na nákup suvenýrů v oblasti Marsa Alam je městečko Al Quseir. Kdysi to býval prosperující přístav vozící muslimské poutníky z Egypta do posvátné Mekky. Dnes je to malé ospalé městečko avšak s typickými egyptskými obchůdky a turismem nezkaženou atmosférou. V posledních letech kolem Al Quseiru začínají vyrůstat nové hotelové resorty a tak je jen otázkou času, kdy se toto poklidné místo změní na další z rušných egyptských letovisek.