Zobrazit panel

Dahab - dovolená v Dahabu a informace pro turisty

Dahab - Egypt


Potápění a jeskyně Blue hole - Výlety v okolí Dahabu

Pláž v Dahabu

Letovisko Dahab je kromě Sharm el Sheikhu a Taby dalším letoviskem na Sinajském poloostrově. Turisté mířící do Dahabu přistávají na letišti v Sharm el Sheikhu, který je vzdálený asi 80 kilometrů jižně od Dahabu. Stejně jako ostatní místa na Sinaji byl Dahab Egyptu navrácen Izraelem v roce 1982. Od této doby začíná přeměna beduínské vesničky na přímořské turistické letovisko. Dnes se Dahab považuje za jednu z nejlepších potápěčských destinací v Egyptě a díky stabilním silným větrům se Dahab dostal do hledáčku návštěvníků také jako vyhledávaná windsurfingová lokalita. Turistickému centru Dahabu se přezdívá Mahbat a kromě řady hotelů zde naleznete i nezbytné obchůdky, restaurace a bary určené k naplnění potřeb západních turistů.

Ponor v  jeskyni Blue hole - Dahab

Potápění a jeskyně Blue hole

O oblíbenosti Dahabu jako potápěčské lokality svědčí i fakt, že je v této oblasti více jak 50 dive center (potápěčských škol a středisek). I když jsou korálové útesy často umístěné jen několik metrů od hotelových pláží, lidé kteří sem přijeli šnorchlovat a nebo se potápět často vyrážejí na útesy umístěné mimo zastavěné lokality. Důvodem je velká devastace těchto lehko přístupných útesů neohleduplnými hotelovými hosty. Jen pár kilometrů severně od Dahabu se nachází podmořská jeskyně Blue hole, což je jedna z nejznámějších podvodních lokalit v Egyptě. Jedná se o 130 metrů hlubokou podvodní jeskyni, která je od moře oddělená tzv. sedlem umístěným asi 6 metrů pod vodní hladinou. Okolí jeskyně obklopuje nádherný korálový útes plný života, kde hloubka dasahuje jen 0,5 metru a tak má tato lokalita co nabídnout i šnorchlařům. Pokud patříte ke zkušených potápěčům můžete z jeskyně Blue hole proplout na otevřené moře podvodním tunelem, kterému se říká "oblouk" (arch). Tunel je dlouhý 26 metrů a jeho nejhlubší část leží v hloubce 52 metrů. I když je Blue hole nabízí nádherné podmořské scenérie, je také velice zrádný. Smrt zde již našlo více jak 80 hlubinných potápěčů a jejich náhrobky lemují okolní skaliska.

Barevný kaňon

Výlety v okolí Dahabu

Pokud nepatříte mezi nadšené potápěče a rádi by jste si povalování u moře zpestřily nějakým výletem ani v Dahabu nebudete o tuto možnost ochuzeni. Můžete navštívit vnitrozemí Sinaje a prohlédnout si Mojžíšovu horu - Horu Sinaj a klášter svaté Kateřiny (cesta autobusem trvá asi 2 hodiny) nebo se vydat do beduínské oázy Ein Chodra a poznat něco málo ze života "pouštních lidí". Výlet do Ein Chodra bývá často spojený s návštěvou Barevného kaňonu. Barevný kaňon je přírodní soutězka, kterou do zdejšího pískovce kdysi vyřezela dnes již neexistující řeka. Kaňon je asi 5 kilometrů dlouhý a místy široký jen pár metrů. Hloubka se pohybuje kolem 20 - 30 metrů. To co je na tomto kaňonu zajímavé jsou barvy. Pískovec zde hraje snad všemi barvami duhy a občas je těžko uvěřitelné, že vše jen jen čistě přírodní a nezasáhla zde lidská ruka. Hodně návštěvníků kaňon přirovnává k jordánské Petře. Petra je také další destinací kam se můžete z Dahabu vydat na výlet. (viz. výlety Taba).