Zobrazit panel

Egyptská kuchyně - Jídlo a pití v Egyptě

Egyptská kuchyně - Jídlo a pití v Egyptě


Rychlé občerstvení - Fast food - Šawirma - Taaméja (Falafel) - Egyptské restaurace - Mezze - Kofta - Firách - Hamam - Košari - Kuskus - Hummus - Dezerty a sladkosti - Basbousa - Baklava - Kunáfa - Nápoje

Egyptská restaurace

Egypt byl po staletí důležitou křižovatkou obchodních cest a tak zdejší kuchyně nese vlivy všech národů, které přes tuto zemi procházely. Dnes je určite nejvýraznější vliv kuchyně arabské a turecké, ale setkáte se zde i s jídly, která by jste čekali spíše ve středozemním Řecku. Egypťané nikdy nepatřili mezi ty nejbohatší národy a tak jsou jejich jídla většinou hodně jednoduchá, připravovaná jen ze základních surovin. Ale díky množství koření a umu egyptských kuchařek jej používat bývají egyptské pokrmy neobyčejně chutné a svými nečekanými chutěmi překvapí nejednoho cestovatele.

Pokud však svoji dovolenou budete trávit jako většina návštěvníků Egypta v hotelu s programem All Inclusive nemusíte se obávat, že by na Vaše chuťové buňky útočila přehršel exotických chutí. Stravování v hotelech je zcela přizpůsobeno jazýčkům západních turistů a tak se zde často podávají těstoviny, hranolky a grilovaná nebo pečená masa. Samozřejmostí jsou kontinentální snídaně s výběrem pečiva, džemů, jogurtů a mezi dětmi oblíbeného musli. Občas se i na hotelové tabuli můžete setkat s typicky egyptským pokrmem, ale spíše jen jako se zpestřením běžného menu.

Taaméja (falafel)

Rychlé občerstvení - Fast food

S typickým egyptským jídlem se pravděpodobně setkáte nejčastěji ve formě rychlého občerstvení na ulicích turistických středisek. Mezi našimi krajany je hodně oblíbená Šawirma, což je egyptská obdoba řeckého gyrosu (v Turecku známý jako kebab). Jehněčí maso, které v posledních letech hojně nahrazuje kuřecí, se otáčí a pomalu griluje na vertkikálním rožni a jeho odkrájenými kousky se plní chlebova kapsa společně se zeleninou a různými dochucovacími omáčkami. Taaméja (falafel) je poněkud typičtější produkt rychlého pouličního stravování. Každý obchodník má na Taaméju (falafel) vlastní recept, ale základem jsou rozsekané fazole dochucené směsí koření a osmažené ve tvaru malých kuliček. Ty se jedí jen tak a nebo se jimi může naplnit chléb potřený sezamovou pastou.

Egyptské restaurace

Kofta

Pokud se rozhodnete navštívit egyptskou restauraci a vyhnete se jídlům západního typu jako první chod se na Vašem stole objeví arabské mezze. Mezze v arabské kultuře zastupuje naše předkrmy a jednohubky. Je to směs malých jídel se spoustou dochucovacích omáček, kterých existuje bezpočet druhů. I když jsou většinou velmi chutné a lákavé na pohled, měli by jste si při jejich ochutnávání dát pozor, aby Vám zbylo místo i na další chody. Oblíbeným hlavním chodem typickým pro Egypt je Kofta: mleté kořeněné maso ogrilované na špízu. Dalším oblíbeným jídlem je Firách, což je exotický název pro nám dobře známě grilované kuře. Pokud by jste přece jenom chtěli ochutnat něco více netradičního, dejte si Hamam: holoubě nadívané kořeněnou rýží, někdy podávané i s opékanými rajčaty a cibulí.

Košari (Koshary, Kushari) je dalším, mezi turisty, oblíbeným pokrmem z egyptské kuchyně: směs uvařené čočky, těstovin a rýže se společně povaří v hrnci a před servírováním polije rajčatovou omáčkou, popřípadě dochutí chilli pastou nebo česnekem. Egypťané svorně prohlašují tuto netypickou kombinaci chutí za svoje národní jídlo. V Egyptě jakožto arabské zemi můžete ochutnat i jiné typické pokrmy pro tuto kulturu: Kuskus (vařená krupice, většinou podávaná jako příloha), Hummus (cizrnová pasta či omáčka podávaná jako příloha nebo samostatné jídlo) a musaku (zapékané mleté maso, proložené zeleninou a bramborami). Pokud máte rádi ryby, může Vás egyptská kuchyně poněkud zklamat. Ryby se zde pouze jednoduše připravují na grilu nebo smaží na oleji. Poněkud kreativnější při přípravě mořských ryb jsou restaurace v Alexandrii.

Kunáfa

Dezerty a sladkosti

Egyptská kuchyně si co do sladkosti svých dezertů nijak nezadá s ostatními arabskými kuchyněmi. Neuvěřitelně přeslazené zákusky jsou však velmi oblíbené nejen mezi místními, ale i cestovateli z celého světa. Basbousa (v Alexandrii známá jako Harissa) je vlastně kuskus (krupice) upravený na sladko. Uvařený pikantní kuskus se namáčí do cukrového roztoku a na závěr ozdobí sekanými ořechy nebo mandlemi. Občas se setkáte i s úpravou zahrnující drcený kokos. Baklava je zákusek, s kterým se můžete setkat v celém Středomoří a Egypt není vyjímkou. Teňoučké plátky listového těsta se prokládají směsí drcených ořechů a pistácií a hojně zalévají medem nebo sladkým sirupem. Kunáfa (Kanafeh, kunafeh) je dezert typický pro období ramadánu. Na základ s husté šlehačky nebo slazeného tvarohu se navrší tenké nudličky listového těsta společně s ořechy, moučkovým cukrem a skořicí. Vršek tohoto "koláče" se poté ozdobí sekanými pistáciemi.

Nápoje

Egyptské pivo Stella

Alkoholické nápoje můžete jako turisté zakoupit v rozmezí 24 hodin po příletu v tzv. Duty Free Shopech, kde je k sehnání většina západních značek lihovin. Egyptské národní pivo se jmenuje Stella (nezameňovat se Stella Artois) a podle reakcí různých návštěvníků Egypta se jedná o kupodivu poměrně dobře pitelný nápoj. I když byly starověcí Egypťané národem, který vynalezl víno, jejich arabští následovníci na tuto tradici nedokázali navázat a tak je dnes poměrně obtížné sehnat v Egyptě dobré víno (vyjma importu z Evropy a jižní Afriky). Čaj je v Egyptě považován za národní nápoj a egyptská vláda dokonce provozuje několik čajových plantáží v africké Keni, aby tak zajistila stálý přísun této komodity do země.

Egypťané pijí černý čaj několikrát denně většinou jednoduše připravený jako odvar 1/2 lžičky čajové směsi na jeden hrnek, dochucený třtinovým cukrem s lístky čerstvé máty. Na jihu země se můžete setkat s odlišnou úpravou tohoto nápoje. Místní lidí na jeden hrneček používají až 2 lžičky čajové směsi a výsledný nápoj má velice výraznou hořkou chuť, kterou lidé přebíjejí nadměrným množstvím cukru. I když je zelený čaj v Egyptě nepříliš populární, obyvatelé pouštních oblastí (beduíni) často používají čínskou odrůdu zeleného čaje Gunpowder (střelný prach) pro přípravu tradičního mátového čaje Touareg. Káva je jako v ostatních arabských státech chuťove silná a lidé ji pomalu popíjejí při kouření vodní dýmky.