Zobrazit panel

Hurghada - dovolená v Hurghadě a informace pro turisty

Hurghada - Egypt


El Dahar - Sakkala - Fakultativní výlety z Hurghády

Hurghada

Hurghada je bezpochyby nejnavštěvovanějším turistickým střediskem na egyptském pobřeží. Samotné městečko vzniklo jako rybářská vesnice na počátku 20. století, ale od roku 1980 se díky investicím z celého světa přetvořilo na hlavní přímořské letovisko v zemi. Samotná Hurghada zabírá asi 36 kilometrů dlouhý pás podél mořského pobřeží a jen velmi pomalu se rozrůstá i do okolní pouštní krajiny. Velikou předností tohoto letoviska je přítomnost mezinárodního letiště, které nabízí přímé spojení i s několika městy v České republice. Díky tomu odpadá zdlouhavé cestování z letiště do hotelu což ocení především rodiny s malými dětmi. Hurghada svým návštěvníkům v letních měsícíh nabízí teploty, které málokdy klesají pod 33°C a teplotu vody vyšší než 25°C. Oblast na sever a jih od Hurghady nazýváme Hurghádská riviéra. Do této 90 kilometrů dlouhé oblasti kromě samotné Hurghady patří i další rudomořské letoviska: El Gouna, Makadi Bay, Safaga a Soma Bay. Samotnou Hurghadu můžeme rozdělit na dvě oblasti: El Dahar a Sakkalu.

El Dahar staré centrum Hurghady

El Dahar

El Dahar nebo zkráceně Dahar je oblast původního městečka Hurghada. Dodnes zde žije většina stálých obyvatel letoviska. V Daharu můžete navštívit tradiční egyptské tržiště (souk), i když řada obchůdků se již plně přeorientovala na zahraniční klientelu. Atmosféru starobylého orientu dotvářejí malé kavárničky se silnou egyptskou kávou a nezbytnou vodní dýmkou. Hotely v této oblasti Hurghady patří mezi ty nejstarší na pobřeží a jsou postaveny poměrně blízko sebe. Tato hustá koncentrace hotelů má za následek, že zdejší pláže nejsou moc dlouhé a tak řada hotelů tento problém vyřešila umělými lagunami, které se zařežávají ve tvaru "U" do hotelových komplexů a na jejich březích tak vzniká tolik potřebné místo pro odpočinek pro návštěvníky. Mezi největší pamětihodnoti v Daharu patří místní mešita (uzavřená pro turisty) a také koptský kostelík, kde můžete každý pátek a neděli navštívit křesťanskou mši. Rodinám s dětmi doporučujeme navštívit i místní nevelké akvárium s pár zástupci podmořského života. Je potřeba podotknout, že toto malé akvárium se ani zdaleka nevyrovná zážitkům při šnorchlování v Rudém moři.

Sakkala - místní krámek

Sakkala

Sakkala je oproti El Daharu moderním přímořským letoviskem, stavěným pouze za jediným účelem: poskytnout turistům co největší komfort a turistické zázemí. K vidění je zde marina, kde kotví své lodě bohatší návštěvníci Hurghady a také nedaleký přístav odkud můžete vyrazit trajektem do Sharm el Sheikhu a také do Saudské Arábie. Samozřejmostí je přilehlý rybí trh s neustále čerstvě dodávanými rybami všech druhů. Samotná Sakkala je pak komplexem hotelů vyšších kategorií se službami na evropské úrovni. K večerním procházkám vábí zdejší hlavní ulice lemovaná kamennými obchůdky a také restauracemi s egyptskou, ale i evropskou kuchyní. Pokud se nedokážete vzdát fast foodového stravováni ani na dovolené jsou zde k dispozici i nám známe restaurace McDonald (s netradičním arabským menu) a KFC.

Fakultativní výlety z Hurghády

Hurghada je oblíbená nejen díky svému křišťálové moři a lehké dostupnosti z Evropy, ale i kvůli široké nabídce výletů, které nabizejí místní cestovní kanceláře. Časově i finančně náročnější jsou jedno nebo dvoudenní zájezdy do 400 kilometrů vzdálené Káhiry s návštěvou Egyptského muzea a přilehlého pyramidového pole v Gíze. Pokud nemáte hlouběji do kapsy a rádi si připlatíte za komfort, lze tento zájezd absolvovat i letecky což je zajisté rychlejší a pohodlnější varianta. Jestliže jste na dovolené v letních měsících s malými dětmi a chtěli by jste s nimi vidět pyramidy, řádně tento výlet zvažte. Několikahodinové cestování autobusem do Káhiry a zpět proložené hektickou prohlídkou starověkých monumentů ve 40° horku, ne každé dítě zvládne a vysněný výlet se tak může proměnit v noční můru a stres nejen pro rodiče, ale i ostatní účastníky zájezdu. S dětmi raději vyjeďte na projížďku lodí s proskleným dnem. Přes tento průhledný spodek lodi můžete pohodlně sledovat život na rudomořských korálech. Opravdovým zážitkem je výlet na otevřené moře, při kterém sestoupíte do malé ponorky. Ta Vás zaveze do 20 metrové hloubky a udělá pomalou okružní jízdu kolem neporušeného útesu se stovkami pestrobarevných rybek.