Zobrazit panel

Rudé moře - dovolená v Egyptě a informace pro turisty

Rudé moře - Egypt


Název Rudého moře - Lidská historie Rudého moře - Pod hladinou Rudého moře - Nebezpečí v Rudém moři

Křišťálové vody Rudého moře

Rudé moře je nejsevernějším výběžkem Indického oceánu a zároveň si tak drží prvenství nejseverněji položeného tropického moře. Další prvenství si tato oblast drží jako nejslanější moře na světě. To je způsobeno poměrně vysokým výparem vody a tak větší koncentrací minerálů v mořské vodě. Geologicky je Rudé moře zatopenou součástí Velké příkopové propadliny a rozděluje od sebe kontinenty Afriku a Asii. V jižní části je moře ohraničené Adenským zálivem a na severní hranici tvoří uměle zbudovaný Suezský průplav. Rozloha Rudého moře je 438.000 km2, přičemž délka moře je přibližne 2.250 kilometrů a v nejširším místě má 355 kilometrů. Maximální hloubka je zde 2211 metrů, ale světovou proslulost Rudému moři získali jeho rozsáhlé mělčiny, na kterých rostou korály s bohatým podmořským životem a stávají se tak oblíbenou destinací nejen pro potápěče, ale i pro rekreační šnorchlování.

Název Rudého moře

Původ názvu Rudého moře je opředen tajemstvím a existuje několik různých teorií, které se snaží vznik názvu objasnit. Podle jedné je jméno odvozeno od červeně zabarvených sinic, které se v této oblasti jednou za čas přemnoží a moře tak díky nim vypadá v některých oblastech načervenale. Podle jiného názoru byl název "Rudé" ve starověku synonymem pro jižní světovou stranu. Sever zastupovala černá barva a tak dnes máme Rudé moře na jihu a Černé moře na severu. Asi nejrozšířenější je však názor, že jméno dali moři již starověcí Egypťané. Ti zemi podél pobřeží nazývali Dashret, což se dá přeložit jako "červená země". Odtud už je jen krůček k pojmenování přilehlého moře.

Lidská historie Rudého moře

S průzkumem rudomořských vod započali jeho nejstarší sousedé: starověcí Egypťané. Ti, ačkoliv měli nepředstavitelný strach z této vodní masy, poslali po Rudém moři dvě velkolepé výpravy. První z nich vyplula kolem roku 2.500 př.n.l a další ji následovala asi o tisíc let později. Obě výpravy měli jako cíl své cesty bohatou zemi Punt, odkud do Egypta přivezli řadu ceněného a nedostatkového zboží, především kadidlo, používané při chrámových slavnostech. Přesná poloha země Punt je dodnes záhadou, ale favority jsou dvě místa : dnešní Somálsko nebo jih Arabského poloostrova. Ve 4. století př.n.l. využil Rudé moře dobyvatel (a zároveň nový egyptský faraon) Alexandr Makedonský jako zkratku pro své obchodní lodě na cestě do Indie. O 200 let později již zdejší vody brázdily Řecké obchodní výpravy a v 1. století př.n.l. vyšla první publikace mapující Rudé moře a jeho důležité přístavy a obchodní trasy. Nadvládu nad mořem kolem přelomu letopočtu získali Římané, kteří tudy jako noví vládci Egypta posílali obchodní lodě do Indie, odkud přiváželi velice ceněné čínské zboží, především hedvábí, které se brzy stalo symbolem moci a luxusu vládnoucí římské vrstvy.

V období středověku se Rudé moře stalo důležitou trasou pro převoz exotického koření z Asie do Evropy. Význam si velice dobře uvědomomovala tehdejší námořní velmoc - Portugalsko. Tento národ v 15. století ovládl vstup do Rudého moře - jemenský přístav Aden - a stal se tak prvním národem moderní Evropy, jehož flotila brázdila vody Rudého moře. Svoji pozici si bohužel portugalci neudrželi příliš dlouho a tak dalším Evropanem, který získal nad mořem kontrolu byl až v 18. století Korsičan Napoleon Bonaparte. Ten započal s průzkumem na stavbu Suezského průplavu, který měl spojit Atlantik (reprezentovaný Středozemním mořem) a Indický oceán (zastoupený Rudým mořem). Stavba však byla dokončena až stavitelem Ferdinandem de Lesseps v roce 1869. Díky průplavu leží dnes Rudé moře na jedné z nejdůležitějších námořních tras.

Korály Acropora v Rudém moři

Pod hladinou Rudého moře

Rudé moře je velice bohatý a různorodý ekosystém s více jak 1200 druhy ryb, z nichž asi 120 je endemických (žijí pouze v Rudém moři). Většina mořského života je přítomna na 2.000 kilometrů dlouhých korálových útesech táhnoucích se podél pobřeží. Tyto útesy jsou staré až 7.000 let a převážně jsou tvořeny korály druhu Acropora a Porites. Tyto pobřežní útesy kromě jejich stálých obyvatel často navštěvují u mořští živočichové žijící na otevřeném moři, včetně asi 40 druhů žraloků. Také se zde nachází velká řada korálových útesů umístěných mimo pobřežní oblasti. Útesy na širém moři bývají mnohem méně zničené než ty na pobřeží a jsou opravdovým rájem pro potápěče.

V roce 1983 si egyptská vláda uvědomila, že je nutné zachovat tyto krásy i pro příští generace a zřídila chráněný Národní park Ras Muhammad ve vodách nedaleko letoviska Sharm el Sheikh. V této oblasti leží nejoblíbenější egyptský podmořský vrak: SS Thistlegorm, potopený v roce 1941. Další vyhledávanou potápěčskou destinací je tzv. Delfíní útes ležící na poloostrově Ras Banas jižně od letoviska Marsa Alam.

Nebezpečí v Rudém moři

Perutýn - Rudé moře

V současné době je velice nebezpečné jezdit do jižní oblasti Rudého moře, jelikož se zde v posledních letech znatelně rozmáhá pirátství především od obyvatel přilehlého Somálska. I když se jihu vyhnete a budete se "jen" potápět a pozorovat rybky na vyhlášených rudomořských útesech, je potřeba dávat si pozor i na nebezpečné podmořské živočichy. I když je naprostá většina ryb a korálů neškodná existují i život ohrožující druhy, které můžeme rozdělit do tří skupin:

1) Nebezpečí pokousání - do této skupiny patří především zástupci žraloků. Nejnebezpečnější jsou žralok tygří a útesový šedý žralok. Pozor si dejte i na zákeřné murény. Ty jsou schované ve skulinách mezi korály a pokud se přiblížíte nebezpečně blízko k jejímu maskovanému doupěti, rychle vystřelí a může vás zranit svými ostrými zuby. Dalším nebezpečným kousavým druhem jsou zástupci Ostenců. Tato až 70 cm dlouhá ryba je povětšinu roku klidná a na lidi neútočí. Je-li však období páření a ryby hlídají svoji snůšku vajec bývají extrémně agresivní a neváhají zaútočit na jakéhokoliv potencionálního vetřelce.

2) Ryby s nejen jedovatými ostny - nejznámějším zástupcem této skupiny je bezpochyby nádherný Perutýn. I když je krása tuto ladnou rybu sledovat jak vznešeně proplouvá mezi korály, raději se vyhýbejte přímému kontaktu s jejími jedovatými ostny na konci ploutví. Velice nebezpečným zástupcem této skupiny je Odranec smrtící. Tato ryba vypadá jako kousek korálu a pokud na ni stoupnete, "bodliny" na jejím těle dokáží proniknout i gumovými botami a vstříknout do lidského těla smrtící dávku jedu. Rejnoci také patří ke druhům, které vás mohou zranit bodcem na konci svého ocasu. Tato zranění jsou sice velmi vzácná, ale jistá dávka ostražitosti je vždy na místě.

3) Jedovaté ryby - do této skupiny řadíme i některé zástupce z rodu čtverzubců, které většina z nás zná jako nafouklé rybí balónky prodávané na tržištích. Právě Čtverzubci a jejich příbuzní Havýši přijímají s potravou řadu nebezpečných toxinů, které poté využívají ke své obraně před vetřelci. Pokud na takovou rybu šáhnete holou rukou může se dostavit silná bolest a otoky.

4) Bezobratlí - Nejnebezpečnějším zástupcem bezobratlých v Rudém moři je Měchýřovka portugalská. Dotyk jejich několik metrů dlouhých žahavých chapadel způsobuje velice bolestivá zranění, která je nutné nechat ihned odborně ošetřit. Dále by jste si měli dát pozor na žahavé ohnivé korály a také barevnou hvězdici známou jako Trnová koruna. Její jed může dokonce způsobit trvalé ochrnutí.

Výše je vyjmenováno pouze několik ze všech nebezpečných druhů žijících v Rudém moři. Obrázky všech rizikových živočichů a rady jak se bezpečně potápět a šnorchlovat získáte ve všech potápěčských centrech provozovaných na území Egypta a v některých hotelech.