Zobrazit panel

Sharm El Sheikh - dovolená v Sharm El Sheikh a informace pro turisty

Sharm El Sheikh - Egypt


Národní park Ras Mohammad

Sharm El Sheikh - ulička ve městě

Sharm el Sheikh je hned po Hurghadě druhým nejoblíbenějším egyptským letoviskem. Naleznete jej na samém jihu Sinajského poloostrova. Ještě v 60. letech minulého století byl Sharm el Sheikh klidnou rybářskou vesnicí. Toto se rychle změnilo, když nadvládu na oblastí Sinaje získali Izraelci a vybudovali zde první přímořské hotely. Když byl Sharm el Sheikh v roce 1982 navrácen Egyptu, bylo rozhodnuto o pokračování izraelského plánu a z jižní části Sinajského poloostrova se začínalo stávat moderní přímořské středisko. Naštěstí zde platí poměrně přísná stavební omezení a tak zdejší hotely nesmějí být příliš vysoké, aby nezastinovali panorama nedalekého hornatého vnitrozemí.

I když je Sharm el Sheikh egyptské městečko, díky vlivu turistů se změnil k nepoznání. Sice zde stále vidíte mešity a typické arabské souky (trhy), ale zárověň vedle nich vyrostly podniky určené převážně pro turisty ze západního světa. Proto když budete chtít na chvíli utéct od islámské kultury můžete navštívit restaurace v evropském stylu, ale i provozovny rychlého občerstvení KFC a McDonalds. Pokud před silnou egyptskou kávou dávátě přednost caffé Latte, v letovisku Sharm el Sheikh naleznete i pobočku mezinárodního řetězce kaváren Sturbucks. Noční život se také plně přizpůsobil stylu a požadavkům turistů. Tančit až do rána můžete ve vyhlášeném klubu Pacha (Paša), který je frančízou zavedené společnosti z ostrova Ibiza. Pobočka světoznámého baru Malý Buddha (Little Buddha Bar) Vám nabídne z Evropy známé červené interiéry vhodné k večernímu drinku a nebo také pro Egypt velice netypickou večeři: Sushi.

Sharm El Sheikh - výhled na moře z hotelu Savoy

V roce 1982 byly v oblasti Sharm el Sheikh pouhé tři hotely, toto číslo však neustále vzrůstá a na přelomu milénia zde již bylo přes 90 hotelů, včetně poboček známých světových značek jako jsou například hotely Marriott, Four Seasons, Ritz Carlton nebo hotel Savoy. Tyto pětihvězdičkové hotely jsou schopné nabídnout svým klientům veškěrý komfort a služby, na úrovni srovnatelné s evropskými letovisky. Samozřejmostí je v Sharm el Sheikhu i dostatek méně honosných ubytovacích kapacit pro klienty s menšími nároky na kvalitu ubytování. Tří hvězdičkové hotely jsou také často rozlohově menší a panuje v nich více rodinná atmosféra, kterou řada lidí na dovolené uvítá spíše než anonymitu rozlehlého komplexu.

Sharm el Sheikh může svým návštěvníkům nabídnout po celý rok suché a teplé klima. Průměrná teplota se přes letní sezónu pohybuje v rozmezí 30 - 45°C a v zimních měsících málokdy klesne pod 20°C. Teplota mořské vody se pohybuje od 21°C v zimě až po příjemných 28°C v létě. S deštěm a s oblohou zataženou tmavými mraky se zde prakticky nesetkáte. Vody podél pobřeží Sinajského poloostrova jsou průzračné a plné rozmanitého Rudomořského života, který sem každoročně láká profesionální potápěče, ale i amatérské šnorchlaře z celého světa.

Národní park Ras Mohammad

Národní park Ras Mohammad (Ras Muhammad) je vyhlášenou potápěčskou lokalitou vzdálenou asi 12 kilometrů od letoviska Sharm el Sheikh. Park se rozkládá na ploše 480 km2, z čehož 135 km2 leží na souši a 345km2 jeho rozlohy zabírá přilehlé mořské oblasti. Národní park byl založen v roce 1983 jako výsledek snah egyptské vlády o zachování tohoto jedinečného kousku přírody. Nesmějí se zde používat invazivní techniky rybolovu (především ty s použitím výbušnin) a také je zakázán lov ptactva, které park využívá jako místo odpočinku při svých dlouhých cestách z Evropy a Asie do teplých oblastí Afriky.

Národní park Ras Mohammad

To co sem každoročně láká zástupy turistů však leží pod mořskou hladinou. V Ras Mohammad naleznete na 220 druhů korálů a bezpočet zástupců podmořské fauny. Velká část korálových útesů leží jen jeden metr pod hladinou a tak si zde na své přijdou i lidé se šnorchly a ne jen potápěči, kteří klesají do větších hloubek. Pokud budete mít štěstí narazíte i na mořské želvy a jejich neoficiální královnu Karetu pravou, jenž je v současné době na seznamu ohrožených druhů a v parku Ras Mohammad našla klidné útočiště. Pokud patříte mezi zkušenější potápěče a rádi by jste viděli i něco jiného než pestrobarevný život ve vodách Rudého moře, určitě si nenechte ujít možnost potopit se k vraku lodi SS Thistlegorm. Tato britská válečná loď se u pobřeží Sinaje potopila v roce 1941 a díky tomu, že leží "pouhých" 30 metrů hluboko je poměrně snadno přístupný i s běžným potápěčským vybavením. Vrak objevil v 50. letech průkopník potápění Jacques Yves Cousteau a s rozvojem podmořské turistiky v 90. letech se vrak stal oblíbenou egyptskou atrakcí. Časopis The Time zařadil SS Thistlegorm mezi deset nejzajímavějších podmořských vraků na světě.