Zobrazit panel

Maledivy - Dějiny a Historie

Maledivy - Dějiny a Historie


Souostroví Maledivy bylo objeveno již před naším letopočtem kdy kolem těchto rajských ostrovů proplouvali námořníci již před 4000 lety jako jsou staré egyptské civilizace a dokonce i staří Římané.

První zmínky o počátcích osídlení se datují kolem roku 500 př.n.l. z blízkých oblastí Ceylonu, dnešní Srí Lanky a jižní Indie. Až do roku 1200 zde převládal buhismus a hinduismus. Prvnímí namóřníky, kteří vyplouvali za obchodem se vzácným kořením a látkami z oblastí dnešní Indie, Srí Lanky a také z arabských zemí včetně některých národů z východní Afriky a dodnes je tento národnostní mix na Maledivách velice zřetelný. Od roku 1200 zde zakotvili první mořeplavci, kteří se usídlili na Maledivách.

Na Maledivy čím dál více připlouvali obchodníci z arabského světa a Persie. Následně začalo osídlování ostatních ostrovů. Arabové zde sebou přivezli islámské náboženství, vytlačili tak po staletí zavedený budhismus, které se zakořenilo až do dnešních dní a také svůj jazyk nazývaný Dhivehi. Dhivehi je starý indo-íránský jazyk a dodnes se takto na Maledivách domluvíte.

Po celou dobu své existence si Maledivy udrželi statut nezávislosti a arabové zde vlády po dlouhou dobu svých 84 dynastií v Maledivském Sultanátu s vyjímkou 15 leté nadvlády portugalců, kteří Maledivy okupovali v 16. století a od roku 1887 se staly protekorátem Britů až do roku 1965. V roce 1968 opet vyhlasili samostatnost a v referendu nezávislou republiku Maledivy. První ústava byla napsána v roce 1932.

I přes všechna úskalí si Maledivy zachovali svou jedinečnou a přívětivou identitu a dnes je můžeme považovat za turistický ráj.