Teotihuacán - domov největší americké pyramidy

Teotihuacán - místo kde se rodí aztéčtí bohové.
Mexickou archeologickou lokalitu Teotihuacán najdete pouhých 50 kilometrů daleko od hlavního města Mexico City. Zde se na náhorní plošině v úctyhodné výšce 2.200 metrů nad mořem nalézají ruiny monumentálního města, které zabírají plochu neuvěřitelných 5x3 kilometrů. Město tepalo životem plných 700 let a bezpochyby bylo náboženským, kulturním i obchodním centrem pro oblast celé střední Ameriky. V dobách jeho největší slávy zde žilo 200.000 obyvatel, kteří však po roce 700 n.l. zmizeli neznámo kam a město zanechali svému osudu. Dodnes vědci z celého světa vedou spory proč bylo město opuštěno a hlavně jaká civilizace kdysi tyto ruiny obývala.
Současný název Teotihuacán získalo město od Aztéků, kteří sem dorazili někdy v období 13. století. Ti ohromeni obrovskými pyramidami a širokými bulváry nazvali toto magické místo jako "Město bohů" - Teotihuacán. Kromě názvu celého města se nám od Aztéků dochovali i jiné názvy pro zdejší pamětihodnosti. Hlavní městská třída protíná město od severu k jihu a od krvelačné aztécké civilizace si vysloužila přezdívku Cesta mrtvých. Její délka jsou úctyhodné tři kilometry a šířka neklesá pod 40 metrů. V dobách největší slávy Teotihuacánu byla lemována více jak stovkou různých chrámů z nichž nejvýznamnější dva jsou dominantami města dodnes.
Těmito dominantami města jsou myšleny dvě pyramidy. Ta menší z nich Pyramida Měsíce je dnes jednou z nejzáhadnějších staveb v celém Teotihuacánu. Její základy jsou protkány složitou sítí podzemních chodeb s mnoha pohřebními komorami, které nebyly do dnešních dní zcela prozkoumány. Zatím největším objevem v podzemním labyrintu byla 22 tun vážící socha, která prý kdysi zdobila vršek Pyramidy Měsíce. Pyramida Slunce je se svojí výškou 65 metrů největší stavbou v Teotihuacánu a zároveň třetí největší pyramidou na světě. Původně stála na vrcholu pyramidy svatyně ze dřeva a v ní byla ukrytá socha nejvyššího božstva vyrobená ze zlata a ze stříbra. Ta se do dnešních dní bohužel nedochovala, jelikož ji španělští dobyvatelé roztavily a získaný kov použili na financování dobývání Střední Ameriky.
V roce 1987 byla celá oblast Teotihuacánu zaspána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Archiv novinek
- Krakov - středověké centrum Polska
- Mount Rushmore - věčná připomínka čtyř významných amerických prezidentů
- Ostrov bájných hobitů - indonéský Flores
- Katedrála v Kolíně nad Rýnem - místo odpočinku Tří králů
- Apalačská stezka - 3500 kilometrů severoamerickou divočinou
- Kerguelenovy ostrovy - nejjižněji položené francouzské území
- Jordánská Petra - skalní město z Indiana Jonese
- Moherské útesy - místo kde se Irsko potkává s Atlantikem
- České korále na karnevalu v New Orleans
- Sky Tower - nejvyšší budova na jižní polokouli
Last Minute zájezdy
Všechny zájezdy




