Djerba - dovolená v Tunisku a informace pro turisty
Djerba - Tunisko
Historie ostrova Djerba - Židé na Djerbě - Současná Djerba - Houmt Souk - Djerba Explore Park
Djerba je se svými 514 km2 největším ostrovem severní Afriky. Nachází se necelé tři kilometry od tuniské pevniny v dnešní době je velice dobře přístupná po vystavěné silnici, popřípadě můžete využít služeb trajektů i když tato varianta je poněkud zdlouhavější. Většina turistů mířící na letní dovolenou na ostrov Djerba přilétá na mezinárodní letiště Djerba - Zarzis international airport, kam míří i velké množství přímých charterových linek z České republiky jako jsou ČSA, Travel Service, Karthago Airlines a Tunis Air.
Historie ostrova Djerba
Ostrov Djerba má bohatou historii a mnozí badatelé jej ztotožňují s bájným ostrovem pojídačů lotosů, který navštívil během své poutě z Trojské války řecký hrdina Odysseus. Nicméně nejstarší hmatatelné důkazy o obydlení ostrova pochází až z období 4. století př. n. l. a jsou reprezentovány pozůstatky starověkého města s rozvinutým hrnčířstvím a řadou hrobek. Původní název této osady nám bohužel zůstal utajen i když historikové soudí, že bylo součástí Numidského království ( berberský spolek zahrnující oblasti dnešního Alžírska a severního Tuniska). V dobách antického Říma a následně Byzantské říše byl ostrov hustě obydlen a jeho ekonomika jen vzkvétala. Archeologové postupně na Djerbě odkrývají stále nová naleziště z tohoto období, jedná se především o pozůstatky přepychovýh vil. Úpadek nastal po roce 650 n. l. kdy většina obyvatel ostrova podlehla epidemii moru. Ve středověku nad ostrovem získala kontrolu islámská sekta Ibádíja a z jejich doby se na ostrově dochovala řada malých mešit (nejstarší z 12. století) a také dvě hlavní vojenské pevnosti Djerby. Následně se o nadvládu nad ostrovem přetahovali vládcové Sicilského království a osmanští turkové a o až do doby kdy se celé Tunisko, včetně Djerby, stalo součástí francouzké kolonie.
Židé na Djerbě
Na ostrově Djerba také nalezli útočiště vyznavači židovské víry. První židovští kolonizátoři se na ostrově usadili již před 2500 lety a centrum jejich duchovního života se nachází v synagoze El Ghriba, které se také někdy říká Djerbská synagoga. I když současná stavba pochází z 20. let minulého století, stojí na základech budovy jejíž staří se odhaduje až na 2000 let. Okolí synagogy ožívá především během konání svátku Lag ba omer, kdy sem proudí zástupy židovských poutníků z celého Tuniska. Okolí synagogy se v posledních letech stalo svědkem dvou obrovských tragédií. V roce 1985 byl obviněn tuniský policista z palby do řad poutníků, kdy byli zabiti tři lidé. V roce 2002 se teroristická organizace Al Kajdá (Al Kaida) přihlásila k bombovému útoku na synagogu, při které o život přišlo 21 lidí včetně 14 turistů z Německa. Při návštěvě synagogy je proto na místě jistá dávka obezřetnosti.
Současná Djerba
Dnes je Djerba favoritem letní dovolené zejména pro turisty ze střední Evropy. Djerbské pláže se táhnou v délce 150 kilometrů a dovolenkářům nabízejí krásný jemný písek a pozvolné klesání do křišťálového moře, kde jen zřídkakdy narazíte na mořskou haveť jako jsou medůzy. Počasí je během letní sezóny slunečné a dešťové přeháňky se zde prakticky nevyskytují. Plusem je i cenová dostupnost Djerby a jemný nádech exotiky severní Afriky. Proto jsou místní letoviska tolik oblíbená.
Houmt Souk
V hlavní městě ostrova Houmt Souk žije přes 70.000 obyvatel a stal se oblíbeným cílem výletníků z celé Djerby, především kvůli rozsáhlému tradičnímu trhu (souk) a své dominantě Velké pevnosti (Bordj el Kébir) z 15. století. I když je Houmt Souk bezpochyby zajímavé městečko s netradiční architekturou znatelně zaostává v počtu návštěvníků za nejoblíbenější djerbskou atrakcí, kterou je Djerba Explore Park.
Djerba Explore Park
Tato kombinace muzea a krokodýlí farmy je od rána do večerních hodin v obležení turistických skupin s hojným počtem malých dětí. Zdejší krokodýli sem byli převezeni z ostrova Madagaskar, kde volně žijící jedinci dorůstají velikosti až 7 metrů a váhy jedné tuny. Kousky na Djerbě bývají maximálně poloviční. Celý den jen líně polehávají a čekají na odpolední krmení což je i turisticky nejatraktivnější podívaná v Djerba Explore Parku. Pokud budete mít obrovské štěstí můžete zahlédnout i líhnutí malých krokodýlků. Populace krokodýlí farmy se rychle rozrůstá a v současné době si může dovolit zásobovat svými mláďaty ostatní krokodýlí farmy ve středomoří. Muzejní část parku se snaží své návštěvníky poučit o dávném způsobu života na Djerbě a její historii. Nicméně výstava je malá a značně nezajímavá což se odráží i na minimálním počtu návštěvníků.