Zobrazit panel

Kairouan - dovolená v Tunisku a informace pro turisty

Kairouan - Tunisko

Kairouan je nejposvátnějším místem Tuniska a čtvrté nejposvátnější místo pro všechny příslušníky islámského vyznání. Kairouan je místem kde prvně zakotvil islám na území Afriky a dnes poutníky láká do Velké mešity, nejstarší stavby svého druhu v Africe. Kairouanská medina je stále z velké části obydlena a proto zde nezbývá tolik místa na obchůdky se suvenýry, restaurace nebo kavárny.

Kairouan - všudypřítomné kvalitní ručně tkané koberce

Díky této nekomerční zkaženosti je medina klidným místem na fotografické procházky, kde si můžete udělat pěkný obrázek o tom jak se kdysi žilo ve všech tuniských medínách. Těch pár krámků, které zde naleznete prodávají ve většině případů místní nejznámější produkt a oblíbený suvenýr: ručně tkané koberce. Většinu pamětihodností v Kairouanu je možné navštívit s jednou vstupenkou, která se dá zakoupit v turistické kanceláři vedle velké mešity.

První modlitebna zde byla vystavěna v roce 670, avšak do dnešních dní se z ní nic nezachovalo. Současná stavba pochází z devátého století. Zvenčí sice vypadá poněkud stroze, ale tento dojem se rychle ztrácí po vstupu na bohatě zdobené nádvoří mešity. Do samotné mešity mají přístup pouze muslimové, ale je možné do ní alespoň nahlédnout otevřeným hlavním vstupem. Dalším důležitým poutním místem pro lidi muslimského vyznání je studna Bir Barouta, kterou nechal v roce 1676 vybudovat bej Muhammad. Její význam spočívá ve víře místních lidí, že její pramen je společný se studnou Zamzam v posvátné Mekce.