Zobrazit panel

Kerkuan - dovolená v Tunisku a informace pro turisty

Kerkuan (Kerkouane) - Tunisko

Po objevení starověkého města Kerkuan v roce 1952 se lidé dozvěděli něco více o prastaré punské civilzaci, která toto město vystavěla. Jako jediné dochované punské město bylo v roce 1985 připsáno na seznam památek UNESCO. Podle archeologických nálezů Kerkuan v dobách jeho největšího rozkvětu obývalo asi 2.000 obyvatel, kteří se živili převážně jako řemeslníci a obchodníci. O bohatsví místních obyvatel svědčí jejich úžasné domy. Každá obytná budova byla vybavena na svou dobu velice moderní koupelnou s pohodlnou sedací vanou. Domy byly napájeny vodou z podzemních pramenů a dokonce byly napojeny na primitivní kanalizaci, která odváděla splašky pryč z města. Některé z těchto koupelen je možné i dnes v Karkuánu obdivovat. V některých doměch se také dochovali jednoduché mozaiky či pícky na pečení chleba.

Významným vývozním artiklem města byl purpur. Tajemství výroby purpuru bylo ve starověku bedlivě střeženým tajemstvím a proto se cena za tuto barvu římské aristrokracie šplhala do závratných výšin. Dnes již víme, že se tato červeno-fialová barva získává z hlenu žlázy zvláštního druhu mořského plže. Na výrobu jednoho gramu barvy bylo potřeba až deset tisích těchto živočichů.

Bohatství města Kerkuan bránily až patnáct metrů vysoké hradby, z kterých se bohužel dochovaly pouze základy a jedna strážní věž tyčící v severní části areálu. Nejzajímavější kousky, které byly v Kerkuanu objeveny se vystavují v místním muzeu. Zlatým hřebem expozice je nádherný dřevěný pohřební sarkofág, dnes známý jako Dáma z Kerkuánu. Dále jsou k vidění předměty každodenní potřeby a šperky z vzácných kovů.