Zobrazit panel

Matmata - dovolená v Tunisku a informace pro turisty

Matmata - Berberská obydlí - Tunisko

Jednou ze nejpozoruhodnějších památek v Tunisku jsou berberská města v pouštních oblastech země. Místní obyvatelé si začali stavět rozlehlá podzemní (troglodytí) obydlí, která jim poskytovala ochranu před sluncem i před nepřátelskými kmeny. Zvenčí vypadají tyto příbytky jako velké díry v zemi. Při bližším prozkoumání však zjistíte, že tyto díry jsou ve skutečnosti nádvoří kolem kterých jsou ve skále vytesané jednotlivé místnosti a to i do výšky několika pater. Vyjímkou nejsou ani rozsáhlá sídla s několika nádvořími vzájemně pospojovanými chodbami a tunely. Většina těchto obydlí již není obývána i když vyjímky se zde také najdou.

Matmata - Berberská obydlí

Z vylidněných podzemních příbytků jsou dnes udělána muzea nebo dokonce turistické hotely. Asi nejznámější je Hotel Sidi Driss v jehož zdech se natáčeli scény z domova Lukea Skywalkera, jedné z hlavních postav eposu Hvězdné války. Pokud by jste si rádi tyto berberské stavby prohlédli bez davů turistů všude kolem Vás, můžete navštívit podzemní obydlí ve vesnici Haddej asi 3 kilometry od Matmaty.

Kontrastem k podzemním obydlím jsou berberské vesnice vystavěné v kopcích oblasti kolem města Matmata. Berbeři zde stavěli svá sídla tak, že postupně rozšiřovali přirozené jeskyně do té míry až vznikla dnes turisticky přitažlivá skalní města. Takovému městu vždy vévodil Ksar, což byla opevněná zásobárna potravin, hlavně obilí. Některé ksary jsou dodnes používány ke svému účelu. Nejznámější horské vesnice jsou Chenini, Guermessa a Douiret. Poslední jmenovaná je v současné době z velké části opuštěná a nabízí tak nejklidnější prostředí pro prohlídku.