Zobrazit panel

Tuniská kuchyně - Jídlo a pití v Tunisku

Tuniská kuchyně - Jídlo a pití v Tunisku


Harissa - Kuskus - Tabouna a Brik - Konzumace masa - Nápoje a alkohol

Tunisko bylo již od starověku místo, kde se protínali obchodní stezky a setkávali lidé různých kultur. Často převáženým zbožím bylo různé exotické koření (šafrán, kmín, paprika, černý pepř, koriandr, hořčice ...), které zdejší lidé umí dodneška rafinovaně používat při dochucování svých pokrmů. Mezi Tunisany za staletí zdomácněla jak berberská jídla tak i pokrmy ze středomoří a v posledních desetiletích zanechala na tuniských stolech nesmazatelnou stopu i francouská nadvláda nad tímto severoafrickým státem. Proto je dnes tuniská kuchyně tak rozmanitá.


Harissa - velmi ostrá pasta

Harissa

Asi nejtypičtější tuniskou surovinou je harissa a kuskus. Harissa je pálívá pasta vyrobená z rozdrcených pálivých paprik, česneku a směsi koření. Tunisané Harissu používají k přidání pikantnosti do masa i zeleninových pokrmů nebo ji jedí samotnou pouze s chlebem jako předkrm. Poslední varianta může být pro netrénovaný evropský jazýček nemilou zkušeností, protože Harissa je opravdu nepředstavitelně ostrá. Je k sehnání v každém obchodě s potravinami a pokud se rozhodnete tuto specialitu přivést domů jako netradiční dárek svým blízkým hledejte Harissu pocházející z oblasti Cap Bon, ta je podle místních nejlepší.

Kuskus

Kuskus (Couscous)

Kuskus je považován za tuniské národní jídlo. Tato krupice z pšenice se nejčastěji používá jako příloha k hlavnímu jídlu, ale tunisané znají stovky způsobů příprav kuskusu. Jedí jej se zeleninou (mrkve, dýně, rajčata, cukety) a pokud mají příležitost přidávají i drůbeží, hovězí či jehněčí maso. Vyjímkou nejsou ani ryby. Tuniskou specialitou je barvení kuskusu na oranžovo, čehož kuchařky dosahují přidáním dýně při jeho výrobě. I když se ve většině světa kuskus připravuje z instatního polotovaru, Tunisané si stále potrpí na domácí přípravě.


Tuniské taštičky Brik

Placky Tabouna a taštičky Brik

Součástí každodenního jídelníčku je i pečivo. Ve městech převažují bagety francouzského stylu, ale na venkově se stále vyrábí tradiční placky tabouna okořeněné anýzovou směsí. Díky tureckému vlivu si dnes můžete na tuniských ulicích pochutnat na všudypřítomných listových taštičkách Brik. Brik se plní vším co Vás jen může napadnout: masem, vajíčkem, zeleninou, plody moře, ale i sladkými mandlemi, sezamem a medem. Tradiční tuniské zákusky jsou stejně jako v jiných arabských zemích opravdu sladké, podle našich zvyklostí až přeslazené. Při jejich výrobě se v hojné míře používá med a různé druhy ořechů.


Maso v Tunisku

Maso si Tunisané dopřávají kdykoliv k tomu mají příležitost. Na tuniských stolech naleznete kuřecí, hovězí, jehněčí, skopové, ale i ryby a plody moře. Na jihu země můžete jako specialitu ochutnat velbloudí maso. V celé zemí je pak oblíbené Maraku, což je dušené jehněčí, které francouzským kolonizátorům natolik zachutnalo, že je dnes běžně vařeným jídlem i ve Francii. Ryby se v Tunisku připravují velice jednoduše, nejčastěji se pouze ogrilují s troškou soli a citrónové šťávy. V turistických resortech se k jídlu podává i vepřové, které pochazí z tuniských divokých prasátek. Jíst vepřové maso místním zakazuje nejen muslimská víra, ale i tuniské zákony.

Nápoje a alkohol

Při procházce po kterémkoliv z tuniských měst narazíte na každém rohu na kavárnu. Tunisané si nedovedou odpolední siestu představit bez šálku horké kávy nebo silného černého čaje s mátou. Samozřejmostí je i všudypřítomná vodní dýmka s velkým výběrem ochucených tabáků tzv. Šíša. Krom toho zde můžete zkusit i čaj s piniovými oříšky nebo mandlemi. Nákup alkoholu není v Tunisku problém. Prodává se nejen v hotelích, ale i v mnoha obchodech a restauracích.