Zobrazit panel

El Jem - dovolená v Tunisku a informace pro turisty

EL Jem - Amfiteátr v Tunisku

Koloseum v El Jem (El-Jam, Al-Džem, El-Djem) bylo kdysi ozdobou antického města Thysdrus, které bylo významnou křižovatkou obchodních cest. Místní koleseum dokončené v roce 238 n.l. bylo se svou kapacitou až 30.000 diváků třetím největším na území bývalé Římské říše. V pozdějších dobách koloseum sloužilo především jako obranná pevnost místních obyvatel. Známky zuřivých bojů, které se zde v průběhu staletí odehrály jsou v El Jemu patrné dodnes.

EL Jem - koloseum

Největší škodu napáchala armáda beje Muhammada v 17.století, když rozbořila celou západní část kolosea. Vzniklý otvor je v současnosti zastavěn nově vybudovaným hledištěm. Koloseum v El Jemu má jako většina antických divadelních staveb výbornou akustiku, která se dnes využívá při koncertech klasické hudby. Po vstupu do kolosea máte prakticky neomezenou možnost pohybu po této památce. Můžete si prohlédnout podzemní patro, kde čekali gladiátoři a dravé šelmy před svým bojem nebo vyjít až do posledního patra a pokochat se pohledem na El Jem z výšky.

Asi jeden kilometr do kolosea je umístěné nepříliš rozsáhlé muzeum, ve kterém jsou uschované mozaiky nalezené v jeho zdech. Další nálezy z El Jemu (sochy, mozaiky, zařízení kolosea) vystavuje muzeum v městečku Mahdia. Zapálení nadšenci do antiky mohou v El Jemu krom kolosea navštívit pozůstatky amfiteátru a naleziště základů římských vil. Pokud Vám během prohlídky El Jemu vyhládne doporučujeme navštívit restauraci Le Bonheur. Tento místní vyhlášený podnik naleznete nedaleko vlakového nádraží. Jídelníček nabízí jak jídla evropského stylu tak i tuniské speciality.