Zobrazit panel

Split - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Split - Chorvatsko


Diokleciánův palác - Katedrála svatého Dominia

Split a přístav

Přímořský Split je hlavním centrem Střední Dalmácie a zároveň jejím důležitým dopravním uzlem. Ve Splitu naleznete třetí nejrušnější přístav v zemi, který zajišťuje pravidelná spojení s chorvatskými ostrovy a některé trajekty odtud jezdí i na druhý břeh Jaderského moře, do Itálie. S tím jak vzrůstá celosvětová popularita Chorvatska zařazuje návštevu Splitu do svého rozvrhu i řada výletních lodí plujících po Středozemním moři. V loňském roce zde zakotvilo více jak 260 těchto lodí z nichž největší byla 315 metrů dlouhá Celebrity Eclipse. Větší lodě zatím není schopný přístav ve Splitu pojmout, ale v blízké době se počítá s jeho rozšířením. Kromě přístavu je ve Splitu i velké autobusové a vlakové nádraží. Poměrně nedávno byla dostavěna dálnice spojující hlavní město Záhřeb, čímž se značně zjednodušila a zrychlila pozemní doprava do celé dalmátské oblasti. Nezanedbatelný je i význam místního mezinárodního letiště, které je druhé nějvytíženější v zemi. Letiště Split Kaštela je vstupním bodem do Chorvatska především pro návštěvníky ze západní Evropy, ale i řada Čechů dává v poslední době přednost rychlejšímu leteckému spojení.

Podle obecného povědomí byl Split založen v roce 305 n.l. a je tím pádem jedním z nejstarších měst v Chorvatsku. Toto datum je shodné s datumem výstavby nejznámější splitské památky: Diokleciánova paláce. Pravda je ovšem taková, že již několik století před touto stavbou stávala v místě současného Splitu řecká obchodní osada jménem Aspálathos. Moderní Split navázal na svoji bohatou kulturní tradici a dnes je ve měste řada muzeí a divadel. V letním období také Split hostí nejvýznamější chorvatský hudební festival, po jehož skončení ve Splitu začíná festival divadelní. Historické jádro města bylo v roce 1979 zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Diokleciánova paláce a jiných antických staveb zde uvidíte i množství okázalých středověkých paláců. Nad městem Split se tyčí kopec Marjan. Marjan je oblíbené místo pro procházky a pokud se odhodláte vyšlapat až na jeho vrchol, otevře se Vám nádherný výhled na celý Split a přilehlou oblast.

Diokleciánův palác

Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača) je bezpochyby nejvýznamější stavební památkou ve měste Split. Palác byl dokončen roku 305 n.l. a jak název napovídá jednalo se o sídlo římského císaře Diokleciána. Ten poté co ze zdravotních důvodů abdikoval na svoji funkci nejmocnějšího muže tehdejšího světa, odešel daleko od problémů Říma a zbytek svého života prožil ve svém nově postaveném paláci ve Střední Dalmácii.

Diokleciánův palác ve Splitu

Diokleciánův palác je rozsáhlý komplex kombinující v sobě atributy luxusní římské vily a vojenské pevnosti. Celý palác je obehnán mohutnou hradbou s několika vstupními branami. Západní a východní bránu spojuje silnice, která zároveň dělí palác na dvě poloviny. Severní část je spíše vojenského charakteru s ubikacemi pro posádku a jinými hospodářskými budovami. Jižní část této stavby naopak ukrývala chrámy a svatyně zasvěcené římským bohům, přijímací prostory a pokoje pro císařovi návštěvy a také komnaty určené pro pobyt samotného císaře. Císařovi pokoje byly umístěné v nejjižnější části komplexu, přímo u Jaderského pobřeží. Císař zde měl dokonce vybudovaný soukromý přístup k moři.

Ve dnech své největší slávy mohl palác pojmout až 9.000 lidí, ale po té co římská posádka opustila Split byl palác rychle vylidněn a zapomenut. Nakrátko se do něj vrátil život v 7. století, kdy palác posloužil jako úkryt pro obyvatele Splitu před nájezdy dobyvatelů. V následujícíh staletích se ve zdech a také ve sklepení Diokleciánova paláce usadili splitští obchodníci, kteří se zde věnovali především obchodu a palác jim sloužil jako skladovací prostory pro jejich zboží. Pro zbytek světa byl palác stále zapomenutou stavbou. To se změnilo až v roce 1764 kdy v Londýně vyšla kniha s nákresy této jediněčné stavby. Dnes je Diokleciánův palác považován za jednu z nejdochovalejších staveb římské antiky.

Dnes je Diokleciánův palác takové malé městečko s obchůdky, restauracemi a kavárnami. Většina jich leží na hlavních cestách, které kdysi spojovali hlavní vstupní brány do paláce. v roce 2009 proběhla rozáhlá rekonstrukce palácových omítek a kamenické výzdoby. Stále se však pracuje na znovuobjevení rozsáhlého sklepení, které bylo po čas středověku zanášeno městskými odpadky a dále z velké části zasypáno díky bombardování během Druhé světové války.

Katedrála svatého Dominia

Katedrála svatého Dominia

Katedrála svatého Dominia (Diokleciánovo mauzoleum). Pro hlavní splitskou katedrálu se vžil název Katedrála svatého Dominia (Katedrála Svetog Duje). Správně je katedrála zasvěcená Panně Marii a svatému Dominiovi je věnována pouze zvonice této stavby. Svatý Dominius je dnes patronem celého Splitu. Jedná se o křesťanského biskupa, který v této oblasti působil ve 4. století n.l. Společně se sedmi jinými křesťany byl umučen římskými vojáky a později prohlášen za svatého mučedníka. Základem pro katedrálu se stalo mauzoleum (pohřební komplex) císaře Diokleciána umístěné v komplexu Diokleciánova paláce. Císařovo tělo bylo dotud odvezeno neznámo kam a následně byl tento prostor vysvěcen. Zvonice byla k mauzoleu přistavěna v kolem roku 1100 a dodnes je jednou z nejkrásnějších románských zvonic na světě. Věž prošla v roce 1908 rozsáhlou přestavbou, při které byla z věže odstraněna většina románských plastik. V 17. století byla katedrála rozšířena o chór, kterému musela ustoupit východní stěna mauzolea. V katedrále je také umístěna malá pokladnice, kde jsou uchovávány ostatky svatého Dominia. Kromě nich zde můžete vidět románské znázornění Panny Marie pocházející z 13. století a také řadu sakrálních zlatnických prací z období 13. - 19. století. Dále je zde uchovávána Kniha evangelií (Splitski Evandelistar) z 6. století a další středověké spisy.