Zobrazit panel

Poreč - dovolená v Chorvatsku

Poreč - Istrie - Chorvatsko

Poreč - Okolí Poreče


Bazilika svatého Eufrazia

Poreč

Městečko Poreč je centrem jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Istrie. Na sever a na jih od Poreče se táhne 37 kilometrů dlouhé pobřeží, lemované stovkami hotelů, penzionů a kempů. Odhaduje se, že v sezóně se zde naráz může rekreovat až 120.000 lidí. První turistický průvodce zmiňující Poreč jako místo pro dovolenou byl vydán již v roce 1845 a v roce 1910 byl postaven první zdejší hotel: Riviera. Samotné městečko Poreč je velmi historické a těm mnoha památkám, které se zde nacházejí dominuje Bazilika svatého Eufrazia (Eufrazijeva Bazilika) zapsaná v roce 1997 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato raně byzantská stavba pocházející ze 6. století je ojedinělým příkladem počátků tohoto typu umění ve středomoří. Nejcenější věcí v celé bazilice jsou původní mozaiky z 5. - 6. století zobrazující výjevy z Bible a ze života svatého Eufrazia. Nad samotnou bazilikou se tyčí vež postavená v 16. století a dnes je oblíbenou rozhlednou odkud můžete vidět celé město a okolí jako na dlani. K bazlice je přilehlý stejně starý biskupský palác, který schraňuje raně středověké plastiky a také mozaiku ze 4. století.

Na náměstí Trg Marafor v centru Poreče si můžete prohlédnout rozvaliny antického Neptunova chrámu z 2. století. Na nedaleké ulici Dekumanus stojí nejrásnější historické porečské domy: románský dům ze 13. století, který poznáte podle dřevěného balkónu a o 200 let mladší gotický dům s prvky renesanční přestavby. Na stejné ulici najdete i krajské muzeum sídlící v braokním paláci rodu Sinčićů. Vystavuje se zde více jak 2.000 artefaktů mapující historii Poreče od dob neolitu až po středověk. V Poreči také můžete narazit na tři veže, které jsou pozůstatkem městského opevnění z 15. století.

Okolí Poreče - Plava a Zelena Laguna

Zelena Laguna

V posledních letech se v okolí Poreče rychle rozmáhá nový styl trávení dovolené: agroturistika. Především turisté ze západních zemí sem jezdí trávit svůj volný čas na některou z mnoha farem, kde poznávají jak se pěstuje nejen o vinná réva a jak je potřeba pečovat o hospodářská zvířata. Jižně do Poreče naleznete letoviska jako je Plava Laguna, Zelena Laguna, Bijela Uvala a Brulo. Tyto přímořská střediska jsou vyhlášenými centry sportovních aktivit. Zahrát si zde můžete tenis, basketbal, volejbal (i ten plážový) nebo zkusit některý z mnoha vodních sportů: kánoe, jízdu na banánu nebo windsurfing. Pro vyznavače adrenalinu zde v posledních letech vyrostlo několik věží a stožárů odkud můžete seskočit dolů na laně. Pro cyklisty je v okolí připraveno několik značených turistických tras.