Zobrazit panel

Apulie - Puglia - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Itálie - Apulie - Puglia


Bari - Ostuni

Oblast Apulie (italsky Puglia) se nachází na samém jiho-východě Itálie. Jižní část regionu známá jako Salento tvoří vysoký podpatek na "Italské botě" a ze severu ohraničuje Apulii pro Čechy velice známý poloostrov Gargano. Turistům Apulie nabízí přes 800 kilometrů pobřeží, které je omýváno jak Jaderským tak i Jónským mořem. Velký význam zde má námořní přeprava. Z množství přístavů se můžete vydat do Řecka a většiny ostatních státu ve východní části Středomoří. Apulie je velice suchá oblast a proto jsou zde srážky v letních měsících velikou vzácností. Vnitrozemí není příliš hornaté, nejvyšší jsou vrcholky v oblasti Gargána, nepřesahující 1150 m.n.m.. Podzemní voda, zde během tisíciletí vytvořila rozsáhlé jeskynní systémy, z nichž nejnavštěvovanější je krasová jeskyně Castellana (Grotte di Castellana) nedaleko města Bari.

bazilika svatého Mikuláše - Bari

Bari

Je hlavní městem oblasti Apulia (Puglia) a zároveň druhým ekonomicky nejdůležitějším městem jížní Itálie (první je Neapol). Místo získalo na významu již v roce 1087, kdy zde byla vystavěna bazilika svatého Mikuláše (Basilica di San Nicola) pro uložení ostatků sv. Mikuláše, které před zdejším oltářem dodnes uctívají davy poutníků z celé Evropy. Nedaleko baziliky svatého Mikuláše je skvost románské architektury katedrála San Sabino s ostatky italského světce sv. Sabina. Tato stavba byla v průběhu 18. století znehodnocena přidanou barokní výzdobou, která byla naštěstí během rekonstrukce v roce 1950 odstraněna a dnes můžeme katedrálu obdivovat v její puvodní strohé kráse. Dále se v Bari nachází třetí nejvýznamnější operní dům v Itálii: divadlo Petruzzeli. Zdi divadla hostili během 20. století mnoho operních i baletních velikánů až do roku 1991 kdy se stalo cílem žhářů a do základů vyhořelo. Znovu bylo Petruzzeli otevřeno až po 18 letech, 4. října 2009. V posledních letech se těší stále větší oblibě i oblast Barivecchia, staré městské centrum Bari. Radní v Bari zde výrazně snížili kriminalitu a oblast středověkých uliček tepe ve dne i v noci rušným životem. Oblíbenou prupovídkou obyvatel Bari je tvrzení, že pokud by Paříž měla moře, byla by malým Barim.

Ostuni

Ostuni

Pokud budete mít během pobytu v Apulii možnost navštívít město Ostuni určitě neváhejte a na výlet se vydejte. Městečko obklopené olivovými háji je vzdálené asi 8 kilometrů od pobřeží a turisty láká především na svoje překrásné středověké centrum. Ve chvíli kdy tento architektonický skvost spatříte pochopíte proč je místními nazýván Bílé město (La Citta Bianca). Bílé domky pod dominantou městečka, katedrálou, září do širokého okolí a plno lidem připomínají typické řecké vesničky.