Zobrazit panel

Elba - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Itálie - Elba

Ostrov Elba (Isola d'Elba) zná dnes snad každý školák jako místo vyhnanství slavného francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Ostrov leží asi 50 kilometrů východně od rodiště tohoto slavného vojevůdce ostrova Korsika v Tyrhénském moři.

Elba je se svými 224 km2 třetím největším italským ostrovem hned za Sicílií a Sardinií a společně s okolními ostrovy (Capraia, Gorgona, Pianosa, Montecristo, Giglio a Giannutri) tvoří národní park Toskánského souostroví. Na Elbu je možné se dostat trajektem z toskánského města Piombino odkud jezdí trajekty do měst Portoferraio, Rio Marina a Porto Azzurro, popřípadě je možné přiletět na místní mezinárodní letiště Marina di Campo. Alternativní název letiště je Teseo Tesei, používaný hlavně starousedlíky.

Pobřeží Elby je sice pouze 147 kilometrů dlouhé, ale díky veliké členitosti pobřeží nabízí bezpočet malých zátok s různými typy pláží. Na Elbě se můžete slunit na oblázkové pláži stejně jako na písečné (místy se dokonce vyskytují černé sopečné pláže), ale i na plochém žulovém skalním útesu s přístupem do moře. Křišťálové pobřežní vody bývají často srovnávány s těmi v Karibiku. I když jsou všechny Elbské pláže vedeny jako veřejné není vyjímkou, že jsou obsazeny místními, kteří vybírají poplatek za pronájem lehátek a slunečníku, bez kterého není možné pláž navštívit. Všechny pláže na Elbě mají relativně prudké klesání do vody a nejsou tak příliš vhodné pro malé děti. Jedinou vyjímkou jsou pláže la Biodola, Marina di Campo, Lacona a Procchio, které mají mělkou vodu až do vzdálenosti 40 metrů od pobřeží.

Elbské pláže taky mají poměrně přísný "návštěvní řád", který je potřeba dodržovat. Za všechny zákazy a příkazy jmenujme možnost koupání ve vzdálenosti maximálně 200 metrů od pobřeží. Úplný seznam pravidel Vám poskytne Váš delegát nebo recepce v hotelu.