Zobrazit panel

Janov - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Janov - Itálie


Náměstí Piazza De Ferrari - Strada Nuova - Věž Torre della Lanterna - Akvárium v Janově

Janov (Genoa) je hlavní město italské oblasti Ligurie - Ligurská riviéra. V minulosti se jednalo o významnou námořní republiku, která dala světu snad nejznámějšího mořeplavce všech dob: objevitele Nového světa Kryštofa Kolumba. Jeho rodný dům je v Janově oblíbenou turistickou atrakcí. Dále můžete navštívit největší janovskou katedrálu svatého Vavřince (Cattedrale di San Lorenzo), postavenou v zajímavém románsko - renesančním slohu. Většina ostatních kostelů ve měste se drží tohoto modelu (románské nebo renesanční stavby) až na jednu barokní vyjímku: Bazilika della Santissima Annunziata del Vastato.

Náměstí Piazza De Ferrari v Janově

Náměstí Piazza De Ferrari

Centrem Janova je náměstí Piazza De Ferrari, které lemuje řada významných městských budov a finančních institucí. Nejvýznamější je Dóžecí palác (Palazzo Ducale), jehož hlavní část byla postavena v letech 1251 a 1275. Věž Torre Grimaldina ( nebo Torre del Popolo - Věž lidu), která je pro mnohé Janovany symbolem paláce byla dokončena roku 1539. V roce 1992 byl palác nákladně obnoven při příležitosti oslav výročí narození Kryštofa Kolumba. V roce 2001 tato reprezentativní budova hostila summit G8. Samotné náměstí Piazza de Ferrari prošlo rekonstrukcí poměrně nedávno a nově jej zdobí napodobenina obrovské kašny, která zde stávala v 19. století.

Strada Nuova

Strada Nuova

Oficiální jméno této ulice v centru Janova je již od konce 19. století Via Garibaldi, ale pro místní obyvatele je stále známá jako Strada Nuova. Jedinečnost tohoto uskupení měšťanských paláců uznalo i UNESCO, když jej v roce 2006 zapsala na svůj Seznam světového kulturního dědictví. S výstavbou ulice se započalo roku 1550 a poslední palác byl dostavěn v roce 1716. Od této doby se naštěstí nic nezměnilo a domy vypadají stále stejně jako v den svého vzniku. Vlámský malíř Rubens byl při návštěvě Janova touto ulicí natolik okouzlen, že dokonce vydal knihu, která přinesla slávu ulici Strada Nuova již v 17. století. Celoročně pro veřejnost bývají otevřené tyto paláce: Palazzo Rosso, Palazzo Bianco a Palazzo Tursi, v jejichž zdech sídlí muzea a galerie. Ve speciálně vybraných dnes v průběhu celého roku je možné navštívit i jiné paláce na Strada Nuova. Po zapsání ulice na seznam UNESCO proběhly na palácích rozsáhlé restaurátorské práce a Strada Nuova se pomalu dostává do hledáčků turistů nejen z Evropy.

Věž Torre della Lanterna

Věž Torre della Lanterna

Věž Torre della Lanterna, které místní říkají jednoduše la Lanterna je vlastně samostatně stojící středověký maják. Podle dochovaných pramenů je nejstarší dochovanou stavbou svého druhu na celém světě. První zmínky o věži pocházejí již z roku 1161. Tato jednoduchá stavba je vysoká téměř 76 metrů a je ozdobena symbolem města Janova. Současná podoba věže je výsledkem rekontrukce z roku 1543. V roce 1936 bylo světlo na majáku již plně elektrifikované a automatizované a od roku 2006 můžete ve věži navštívit muzeum, kde se dozvíte podrobnosti z historie Janova a jeho přístavu.

Akvárium v Janově

Akvárium v Janově

Janovské akvárium (Acquario di Genova) bylo postevno v rámci příprav na světovou výstavu EXPO 1992. Dodnes si akvárium drží primát jako největší atrakce svého druhu v Itálii a druhá největší v celé Evropě. Areál je uceleným souborem nádrží s mořskými i sladkovodními rybami a naučných výstav, které se především snaží návštěvníkům přiblížit programy na ochranu mořského života a seznamují je s jeho zvyklostmi a zvláštnostmi. Krom pohledu na život více jak 600 druhů ryb, můžete v Janovském akváriu vyjet výtahem na 40 metrů vysokou vyhlídkouvou věž a nebo s dětmi navštívit oblast určenou speciálně pro ně, kde si mohou zábavnou formou procvičit své znalosti ze života mořských živočichů. Techničtí nadšenci ocení námořní muzeum s 6.000 originálními exponáty mapujícími vývoj tohoto odvětví od dob antiky.

Součástí areálu je i Biosféra. Jedná se o konstrukci ze skla a ocele ve tvaru koule o průměru 20 metrů. Uvnitř koule se skrývá malý prales s pralesními rostlinami, mezi kterými volně žijí motýli a papoušci. K vidění jsou zde i užitkové plodiny jako je gumovník, kávovník a kakaovník. Pod dohledem zkušených průvodců je možné vstoupit i dovnitř Biosféry a prohlédnout si tento mikrosvět zblízka.