Zobrazit panel

Palermo - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Palermo - Itálie


Náměstí Piazza Verdi - Kapucínské katakomby

Téměř 3000 let staré město Palermo (Palermu) je dnes hlavním městem ostrova Sicílie. Bylo založeno Féničany, ale své jméno získalo od antických Řeků - původní název Panormus se dá volně přeložit jako "hlavní přístav". V následujícíh staletích nadvládu nad městem získali Římané, které nahradili Byzantinci a poté Arabové. Ti zde zřídili Sicilský emirát a Palermo se poprvé stalo hlavním městem ostrova. Po dobytí Normany ve 12. století se Palermo stalo centrem nově vzniklého Sicilského království a konečně roku 1860 byla Sicílie připojena ke sjednocené Itálii.

Náměstí Quattro Canti v Palermu

Za centrum Palerma se považuje nevelké náměstí Quattro Canti (čtyři strany) obklopené čtyřmi barokními budovami. Každá z budov nese na své fasádě tři sochy uspořádané v patrech nad sebou. Nejníže je fontána s vyobrazením jednoho z ročních období, nad ní následuje socha Sicilského krále a v posledním patře je vyobrazena některá z patronek Palerma. Nenavštěvovanější církevní stavbou v Palermu je kostel Martorana (Chiesa della Martorana). Tato původně byzanstká stavba měla složit jako mešita avšak během dostavby byla změněna na křesťanský svatostánek. Proto zde dnes můžete vidět kupoli s vyobrazením Ježíše, kterou podpírají sloupy s nápisy velebící Aláha. Později byl kostel částečně přebudován v barokním stylu, ale většinu těchto úprav historikové odstranili v průběhu 19. století.

V Palermu sídlí významné Museo Archeologico Regionale, což je jedna z nejprestižnějších institucí v celé Itálii. Toto muzeum schraňuje ve svých sbírkách artefakty od všech kultur, které někdy obývali Sicílii. Můžete zde tedy vidět předměty a umělecká díla starověkých Etrusků, Kartaginců, Římanů a také helénské umění od kolonizátorů z Řecka.

Operní scéna Massimo v Palermu

Náměstí Piazza Verdi

Na náměstí Piazza Verdi stojí další důležitá Palermská budova. Jedná se o operní scénu Massimo (Teatro Massimo Vittorio Emanuele), které je největší stavbou svého druhu v Itálii a třetí největší v celé Evropě. Stavba byla dokončena 16. května 1897 a ihned po svém otevření se stala jedním z nejznámějších operních domů na světě. V roce 1974 bylo Teatro Massimo zavřeno z důvodu nutné rekonstrukce. Ta se díky neustálým dohadům a korupčním skandálům protáhla na celých 23 let, aby mohlo být divadlo v roce 1997 znovu otevřeno. Znalci filmové trilogie Kmotr mohli divadlo vidět v závěrečné scéně třetího dílu.

Kapucínské katakomby v Palermu

Kapucínské katakomby

Kapucínské katakomby (Catacombe dei Cappuccini) jsou mezi návštěvníky Palerma velice oblíbenou a poněkud morbidní atrakcí. Když v 16. století přestala stačit kapacita místního hřbitova, mnichové pod ním vyhloubili systém chodeb kam začali ukládat své mrtvé bratry. Prvním nabalzamovaným a do katakomb pochovaným mnichem byl v roce 1599 Silvestro Gubbio. I když byly katakomby původně určené jen pro členy kapucínskéhjo řádu brzy se stalo společenskou povinností bohatých obyvatel Palerma nechat svoje mrtvé tělo vystavit v těchto prostorách. Na viditelném místě mnichové tělo uchovávali po dobu, kdy rodina zemřelého odváděla řádu pravidelné poplatky. Pokud příliv těchto peněz ustal bylo tělo přemístěno do vysokých polic, kde jej nebylo možné pozorovat. Poslední lidé zde byly pohřbeni v roce 1920. Jedním z posledních přírůstků do morbidní sbírky bylo těličko dvouleté Rosalie Lombardové (Rosalia Lombardo). Nabalzamování tělíčka se ujal lékař Dr. Salafia a svoji práci odvedl na výbornou. I když od pohřbu uplynulo více jak 90 let je malá Rosalia v dokonale zachovalém stavu. Její tělo je v současnosti vystaveno v malé kapli v prostoru katakomb a pro její poklidný výraz a dokonalý dojem spícího děvčátka se Rosalii přezdívá "Šípková Růženka".