Zobrazit panel

Liparské ostrovy - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Liparské ostrovy - Itálie


Ostrov Lipari - Ostrov Vulcano - Ostrov Salina - Ostrov Stromboli

Liparské ostrovy se v italštině nazývají Isole Eolie, od čehož je odvozen i méně používaný český název Eolské ostrovy. Své jméno ostrovy získaly podle řeckého boha větru Aiolose (Aeolus, Eolus), který věnoval větrný vak bájnému cestovateli Odysseovi. Toto sopečné souostroví tvoří 8 ostrovů a naleznete jej v Tyrhénském moři na sever od ostrova Sicílie. Ročně sem zavítá až 200.000 turistů, kteří si zde užívají teplého, průzračného moře a koupelí v termálních pramenech. Častá jsou i bahenní sirná jezírka s blahodárnými účinky na lidské zdraví. Většinu ubytovacích kapacit na Liparských ostrovech tvoří malé rodinné penzióny. Na nejsevernějším ostrově Stromboli je stále činný vulkán, který téměř každou noc vytváří na obloze jedinečnou světelnou show. Od roku 2000 jsou Liparské ostrovy zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Ostrov Lipary - největší z Liparských ostrovů

Lipari

Lipari je se svoji rozlohou 37 km2 největším z Liparských ostrovů. Jméno ostrova je totožné s jeho největším městem, které je zároveň hlavním centrem Liparských ostrovů. Dodnes je na ostrově přítomna vulkanická činnost, i když převážně ve formě podmořských průduchů, chrlících horkou vodu nebo tmavě zbarvený proud popela. Poslední velká vulkanická exploze na ostrově proběhla v 5 století n.l. a pemza, která byla při explozi vymrštěna z vulkánu zcela pohřbila římské osady na Lipari. Právě těžba pemzy v dolech na ostrově Lipari je důvodem pro stále častější hlasy o vyškrtnutí Liparských ostrovů ze seznamu UNESCO. V hlavním městě Lipari sídlí zajímavé Archeologické muzeum, kde je ucelená výstava o 5000 letech osídlování ostrova. Můžete zde vidět archeologické nálezy z dob pravěku, antiky i raného středověku. Historickému centru Lipari dominuje hrad jehož počátky lze vystopovat až do 4. století př.n.l. a dnes mu dominuje mohutné opevnění a věže postavené španěly v průběhu 13. století.

Ostrov Vulcano

Vulcano

Ostrov Vulcano (21km2) je jen několik minut jízdy lodí od ostrova Lipari a je pravděpodobně nejnavštěvovanějším ostrovem v celém souostroví. A to díky své stále sopečné aktivitě. Podle římské mytologie byl kouřící ostrov Vulcano vstupem do dílny božského kováře Vulkána. Pokaždé když sopky na ostrově vychrlily oblaka sopečného popela, lidé věřili, že se jedná o důsledek práce na zbraních pro boha války Marse. Na ostrově je řada bahenních sirných jezírek, která bývají v letní sezoně v obležení turistů toužících vyzkoušet léčivé účinky těchto bahenních lázní. Koncentrace síry je zde opravdu veliká a síra tak tvoří kolem jezírek jasně žluté tvary a obrazce vypadající jak z jiného světa. Na ostrově Vulcano je také jediná písečná pláž na Liparech.

Ostrov Salina

Salina

Salina (27km2) je druhým největším ostrovem mezi Liparskými ostrovy. Jedná se o velice cennou oblast pro vulkanology, kteří zde zkoumají šest sopek stojících na tomto ostrově. Jediná vulkanická činnost probíhající až do dnešních dní jsou občasné termální prameny a bublající bahno. Již z dálky je poznat, že Salina je ostrov pokrytý bujnou vegetací, což kontrastuje s ostatními víceméně kamenitými ostrovy na Liparech. Roste zde přes 400 druhů rostlin a ostrov má dlouholetou tradici v pěstování kapary. První týden v červnu se zde dokonce pořádá festival k uctění tohoto keře a hlavně jeho poupat, která si pomalu nacházejí cestu i do českých kuchyní. Místní dále pěstují vinnou révu a olivy. V minulosti se také věnovali výrobě mořské soli, odtud název ostrova - Salina - což v italštině znamená solný mlýn.

Ostrov Stromboli

Stromboli

Takřka celý ostrůvek Stromboli je tvořen stejnojmenou sopkou. Sopka je unikátní jelikož žhavou lávu a sopečný popel vypouští již posledních 20.000 let. Hlavní kráter sopky je sice nečinný, ale o světelnou show se starají tři menší krátery nedaleko vrcholu, které v rozmezí hodiny až tří prskají žhavou lávu do výšky několika metrů. Jednou za čas však sopka vychrlí i lávový proud, který se potom valí po jejích svazích dolů a může tak ohrozit životy lidí žijícíh na Stromboli. Poslední lávový proud sopka vyprodukovala v roce 2002. Jelikož je pohyb po celém Stromboli díky nevypočítatelnosti sopky poměrně nebezpečný, dbejte prosím pokynů, které naleznete rozvěšené po celém ostrově a nevystavujte se zbytečnému nebezpečí. Chrlení vulkánu na Stromboli lze pozorovat i z okolních ostrovů popřípadě z výletních lodí.

Další ostrovy patřící do Liparského souostroví jsou Filicudi, Alicudi, Panarea a Basiluzzo.