Zobrazit panel

Ligurská riviéra - Ligurie - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Ligurská riviéra - Ligurie - (Riviera ligure) - Itálie


Květinová riviéra (La Riviera di Ponente) - Levantská rivéra (La Riviera di Levante)

Oblast Ligurie se rozkládá na italském severním pobřeží Ligurského moře. Oblast mezi hranicemi s Francií a městem Janov se říká Květinová riviéra (La Riviera di Ponente). Jelikož tato přímořská oblast přímo sousedí s Francouzskou riviérou (Côte d'Azur) říká se jí také někdy Italská riviéra. Úseku pobřeží od Janova na východ se přezdívá Levantská riviéra (La Riviera di Levante). Celá Ligurská riviéra je díky své poloze na severu Itálie hodně oblíbená mezi cestovately z celé střední Evropy, pro které je snadno dosažitelná pozemní dopravou jako jsou auta a autobusy. Pobřeží je ze severu chráněné pohořím Alp a Apenin což jí zaručuje příjemné klima povětšinou bez srážek.

Květinová riviéra (La Riviera di Ponente)

Ligurie - Květinová riviéra

Italský výraz "ponente" se dá do češtiny volně přeložit jako "místo na obzoru, kde zapadá slunce". Tato oblast je světoznámá díky každoročnímu vývozu asi 20.000 tun řezaných květin (růže, karafiáty, mimósa), které v letním období krášlí celou Květinovou riviéru. Proto také místní lidé svůj domov nazývají La Riviera dei Fiori - Květinová riviéra. Tento výraz se sice příliš v Itálii neujal, ale v Čechách je to již roky zavedený název pro tuto část pobřeží pod Alpami. Pobřeží na Květinové riviéře je poměrně divoké se strmými útesy zařezávajícími se do mořského pobřeží. Naleznete zde jak písečné, tak i kamenné a oblázkové pláže. Celkově je region místem pro strávění spíše klidné dovolené. Lidem, kteří hledají noční život a rozlehlé písečné pláže s pozvolným vstupem do vody doporučujeme navštívit spíše jiné oblasti na italském pobřeží.

Ligurie - Levantská rivéra

Levantská rivéra (La Riviera di Levante)

Oblast Levantské riviéry je vymezena městem Janov na západě a městečkem La Spezia na východě. Říká se, že podél Levantské riviéry vede jedna z nejkrásnějších italských cest. Silnice se vine přes skalnaté úbočí kopců, aby se brzy vynořila v některé z mnoha malebných rybářských osad, které jsou následovány putováním hustým borovým lesem. Tuto idylku však v letních měsících narušuje hustý provoz jelikož tato cesta je zároveň jednou z nejdůležitějších tranzitních tras v zemi. Tyto přeplněné silnice jsou i jedním z důvodů proč místní obyvatelé tak rádi využívají lodní dopravu mezi městy na pobřeží. Klenotem Levanstké riviéry je oblast Cinque Terre ("Pět zemí") skládající se z pěti malebných přímořských vesniček (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore). Tyto vesnice jsou vystavené na útesech vybíhajícíh do Ligurského moře a tvoří až pohádkovou kulisu tomuto divokému kousku pobřeží. Vzájemně jsou vesničky pospojovány turistickými stezkami často vytesanými do skály nad mořskou hladinou. Většina těchto stezek je zpoplatněna a v létě patřičně ucpána turisty z celého světa. Fyzicky náročnější a méně populární stezky bývají většinou zdarma.