Zobrazit panel

Palmová riviéra - Marche - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Palmová riviéra - Marche - Itálie


Ancona - Loreto

Marche je italský region hraničící na severu s mini státečkem San Marino a na jihu s oblastí Abruzzo. Centrem Marche je přístav Ancona na břehu Jaderského moře. Díky velkému množství palem, které lemují místní písečné pláže se vžilo označení pro pobřeží Marche jako Palmová riviéra. Ta je se svojí délkou 173 kilometrů oblíbeným místem pro trávení letních prázdnin nejen pro Italy, ale i návštěvníky z celého světa. Jemný písek a průzračné moře je v kombinaci s množstvím historických památek ideální pro strávení lenošivé, ale i poznávací dovolené. Aktivnější návštěvníci mohou vyrazit na tůru do přilehlých hor, které s vyjímkou nejvyššího vrcholu (Monte Vettore - 2476 m.n.m.) nepřesahují výšku 2000 metrů.

Ancona - region Marche

Ancona

Ancona je důležitým přístavem a hlavním městem regionu Marche. Jeho historie sahá až do roku 387 př.n.l, kdy zde Řekové založily jednu ze svých osad. Městu v té době dominoval chrám zasvěcený ochránkyni města, bohyni lásky Afrodité (Římany nazývaná Venuše). Dnes na místě tohoto chrámu stojí románská bazilika jejíž současná podoba pochází z roku 1234 a ve svých zdech uchovává ostatky křesťanského světce a patrona Ancony svatého Cyriaka. Svatý Cyriak podle legendy pomohl vykopat kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Mezi antické pamětihodnosti v Anconě patří Trajánův oblouk postavený roku 115 n.l. a i když z něj byla odstraněna veškerá bronzová výzdoba, stále slouží jako vstupní brána na městské hradby kolem přístavu.

Loreto - Bazilika Svaté Chýše

Loreto

Loreto je malá obec nedaleko přístavu Ancona, která je již od 14. století významným poutním místem pro všechny křesťany, které sem přivádí Bazilika Svaté chýše (Basilica della Casa Santa). Tento jednoduchý kamenný dům původem z Nazeretu je podle pověsti domem, kde žila Panna Marie a bylo jí zde andělem zvěstováno narození jejího syna Ježíše. Křesťané věří, že tento dům do Loreta přinesli andělé, aby jej zachránili před nekřesťany. Pravděpodobnější je však verze podle které byla Svatá chýše do Itálie přivezena během 13. století křižáky vracejícími se z výpravy do Svaté země. Kolem celého domku je postavena Svatyně Svaté chýše (Santuario della Santa Casa) navrhnuta architektem Donatem Bramantem roku 1509. Podobné stavby vznikající v celém křesťanském světě se jmenují podle městečka Loreto - Loreta. Jedna z těchto staveb stojí i nedaleko Pražského hradu.