Zobrazit panel

Veneto - Benátsko - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Veneto - Benátsko - Itálie


Padova - Verona

Tradičním kulturním a správním centrem regionu je bývalá nezávislá republika Benátky. Toto romantické město je stále hlavním tahákem turistů do oblasti (přes 70 milionů návštěvníků ročně) i když ti stále častěji navštěvují i zdejší přímořská letoviska. Nesporným plusem Veneta - Benatska je výborná infrastruktura a vysoká úroveň služeb, což je však kompenzované vyššími cenami oproti zbytku Itálie. Ideálním místem pro rodinou dovolenou jsou městečka Caorle a Bibione, které v letní sezónu nabízí bezpočet aktivit pro malé i velké cestovatele.

Padova

Padova

Padova je vedle Benátek druhým nejvýznamějším městem v oblasti Veneto. Toto univerzitní město o sobě rádo prohlašuje, že je nejstarší v celé severní Itálii, i když archeologické důkazy jsou sporné. Nikdo, ale nepopírá, že ve měste najdete třetí nejstarší Italskou univerzitu založenou v roce 1222.

Nejslavněší Padovskou památkou je kaple Scrovegni (Cappella degli Scrovegni) s cyklem fresek od raně renesančního umělce Giotto di Bondone. Fresky zachycují detaily ze života Panny Marie a také světoznámé výjevy posledního soudu a muka hříšníků v pekle. Před vstupem do kaple musíte strávit patnáct minut v klimatické komoře, která vyrovnává teplotu a vlhkost vzduchu a má tak zabránit poškozování fresek. Další zastávkou při okruhu městem bývá Palazzo della Ragione, což je renesanční budova z roku 1420 s největším sálem beze příček a sloupů v Evropě (81,5 metru x 27 metrů) zdobeným alegorickými freskami. V Padově se také nachází výsostné území státu Vatikán a to bazilika Svatého Antonína Paduánského ( bazilika di Sant'Antonio da Padova ). Stavba byla zahájena roku 1230 a dokočena takřka po 100 letech. Na náměstí před bazilikou se nachází první bronzová jezdecká socha v životní velikosti od dob antiky vytvořena Donatellem. Předlohou se stala jezdecká socha císaře Marca Aurelia na římském Kapitolu.

Verona

Verona

Veronu si dnes většina lidí spojuje se slavnou Shakespearovou hrou Romeo a Julie. I když je tento příběh zcela smyšlený, je jednou z největších turistických atrakcí Verony balkon na kterém Julie poprvé Romea políbila. Je možné se na nej dostat po úzkém schodišti, které je celé olepené lístečky se vzkazy zamilovaných dvojic. V zahradě pod balkonem je bronzová socha Julie. Autentičtější památkou je antický amfiteátr dokončený kolem roku 30 n.l. a se svými rozměry 139 x 110 metrů je třetí největší v Itálii avšak nejlépe zachovalý a dodnes se zde pořádají koncerty a divadelní představení. Mezi další starověké památky ve Veroně patří divadlo z 1. století př.n.l, které bylo sice pohřbeno pod středověkou zástavbou, ale v 18. století všechny tyto domy skoupil bohatý obchodník Andrea Monga, domy nechal strhnout a zachránil tak tuto památku. Působivá je i Porta Bosari, což je dochovalé prúčelí brány ze 3.století nesoucí nápis s tehdejším názvem města: Colonia Verona Augusta. Ulice vedoucí od brány je lemována reprezantativními renesančními paláci.

Románská bazilika di San Zeno je dalším místem spojeným s příběhem Romea a Julie. Ve zdejší kryptě došlo ke sňatku těchto dvou milenců. Bazilika byla postavena v letech 1123 - 1135 jako místo odpočinku patrona Verony sv. Zena. Dominuje jí 72 metrů vysoká zvonice, o které se zmiňuje Dante Alighieri ve své Božské komedii. Významější zástupce románské architektury ve Veroně je však malá bazilika San Lorenzo z roku 1177 vystavěná na mnohem ranějším chrámu z počátku dob křesťanství jehož fragmenty se ve stavbě stále dochovaly.