Zobrazit panel

Bologna - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Bologna - Itálie


Bazilika San Petronio - Neptunova kašna - Dvě věže (Le due Torri)

Bologna - hlavní město regionu Emilia Romagna, zná většina lidí pouze ve spojitosti s boloňskými špagetami, ale toto nádherné historické město nabízí svým návštěvníkům mnohem víc. Od nepaměti procházela městem hlavní obchodní trasa mezi severem a jihem Apeninského poloostrova. Svoji osadu zde založili již starověcí Etruskové, které nahradili Galové a nakonec Bologna figurovala jako kolonie antického Říma. Svoji kulturní nadvládu Bologna stvrdila založením nejstarší univerzity v západním světě roku 1088 a na dlouhou dobu se stala centrem vzdělanosti celé Evropy. Během středověku Bologna získala práva nezávislého města a vrcholu své moci dosáhla v roce 1249 kdy po vítězné bitvě u Fossalta zajala krále Enza, syna císaře Fridricha II. I když se Bologna v 16. století dostala do područí papežského státu, stále si zachovala svá privilegia včetně vlastního velvyslance v městě Řim. Dnes je Bologna rozvinutým a moderním městem s bohatou kulturní historií a řadou zajímavých památek. Pro rok 2000 byla Bologna vyhlášena hlavní evropským městem kultury.

Piazza Maggiore - Bazilika San Petronio

Piazza Maggiore - Bazilika San Petronio

Centrem Bologne je Piazza Maggiore (náměstí Maggiore) obklopené významnými městskými budovami. Náměstí dominuje bazilika San Petronio zasvěcená místnímu patronovi, 8. biskupovi Bologne (431 - 450), svatému Petroniovi. Stavba baziliky začala v roce 1390 pod dohledem architekta Antonia di Vincenzo. V roce 1514 bazilika nebyla stále dokončena a obyvatelé Bologne se rozhodli stavbu dokončit podle nového návrhu, který měl jediný cíl: překonat svou velikostí a nádherou baziliku svatého Petra ve Vatikánu.

Podle legendy toto rozhněvalo papeže Pia IV., který s okamžitou platností přerušil práce na stavbě. Stavitelé dokončili roku 1663 alespoň interiér baziliky, ale vnější průčelí je i po staletích v nedostavěném stavu.

Neptunova kašna

Neptunova kašna

Oblíbenou zastávkou turistů je Piazza del Nettuno jehož dominanta, Neptunova kašna (Fontana del Nettuno) je považována za jeden ze symbolů města. Tato kašna z mramoru s bronzovou sochou Neptuna na vrcholu byla postavena v roce 1563 na objednávku papeže podle návrhu Tommasa Lauretiho. Tak jako Neptun vládne nad všemi moři, papež je vládcem nad veškerou zemí.

Toto poselství kašna šíří do dnešních dnů. Čtyři malí andílci u nohou Neptuna symbolizují největší známe veletoky své doby: Dunaj, Nil, Amazonka a Ganga.

Dvě věže (Le due Torri)

Dvě věže (Le due Torri)

Ve dvanáctem a třináctém století by jste v Bologni našli přes 180 vysokých věží. Mocné rody je stavěly jako symbol své moci a zároveň plnili různé vojenské funkce. Do dnešních dní se jich dochoval jen zlomek z nichž nejznámější dvě naleznete na Piazza Ravegnana. Menší z věží, Garisenda (výška 48 metrů), se začala stavět v roce 1120, ale její stavba byla brzo přerušena z důvodu nestabilních základů. Dodnes je věž znatelně nakřivo a z bezpečnostních důvodů není přístupná veřejnosti. Věž Asinelli stojící hned vedle je naštěstí v mnohem lepším stavu a za poplatek je možné po 498 dřevěných schodech vystoupat až na její vrchol ve výšce 97 metrů a pokochat se výhledem na Bolognu. Před věžemi je umístěna socha patrona města, svatého Petronia, vyrobená roku 1670 sochařem Gabrielem Brunellim.