Zobrazit panel

Kalábrie - dovolená v Itálii a informace pro turisty

Kalábrie - Itálie


Pohoří Pollino - Pohoří Sila - Pohoří Aspromonte

Pobřeží Kalábrie

Kalábrie je turisty hojně navštěvovaný region, který se rozkládá ve špičce italské boty. Jeho břehy jsou omývány Tyrhénským mořem na západě a na východě Jónským mořem. Oblast Kalábrie je nejchudší v celé Itálii a lidé zde stále žijí převážně venkovským způsobem života. V posledních letech, zároveň se stoupajícím zájmem letních dovolenkářů o Kalábrii, se začíná budovat i turistická infrastruktura nutná k pokrytí potřeb návštěvníku Kalábrisjkého pobřeží. Nejvíce z toho těží oblast mysu Capo Vaticano, kde jsou jedny z nejlepších pláží v oblasti čemuž odpovídají i ceny několikanásobně vyšší než v jiných částech Kalábrie. Na úplném jihu Kalábrie naleznete město Reggio Calabria, z kterého je možné přes Messinskou úžinu dohlédnout na nedalekou Sicílii. Toto město se může pochlubit tím, že je druhé nejstarší na celém Apeninském poloostrově. Básník Gabriele D'Annunzio (1863 - 1938) nazval pláž v Reggio Calabria jako "nekrásnější kilometr v celé Itálii", což do dnešních dnů potvrzují davy turistů mířící na jih Itálie.

I když zde naleznete kilometry krásných písečných pláží je Kalábrie z velké části hornatou oblastí vyhledávanou milovníky horské turistiky. V Kalábrii jsou tyto tři hlavní pohoří: Pollino, La Sila a Aspromonte.

Pohoří Pollino

Pohoří Pollino (Massiccio del Pollino) je nejmohutnější v Kalábrii a táhne se přes celou severní hranici provincie, čímž tvoří přirozený předěl mezi Kalábrií a zbytkem Itálie. Střídají se zde hustě zalesněné vrcholky, ale i téměř pusté svahy s minimem vegetace. Zajímavostí je jeskyně Romito, ve které byly nalezeny malby pravěkých lidí z doby paleolitu. V pohoří Pollino žije řada unikátních zvířat (italský vlk, výr, zlatý orel) a rostlin (bosenská borovice), díky kterým bylo pohoří v roce 1992 vyhlášeno národním parkem.

Pohoří Sila

Pohoří Sila (La Sila) je z převážné části tvořené náhorní plošinou ve výšce 1.200 m.n.m. a výletníky láká na své husté jehličnaté lesy a početná jezera.

Pohoří Aspromonte

Posledním Kalábrisjkým pohořím je Aspromonte, což ve volném překladu znamená Drsné hory. Název mu dali místní zemědělci, kteří zde s vypětím sil stavěli terasy pro pěstování zemědělských plodin. Dnes se v oblasti Aspromonte pěstují hlavně olivy, vinná réva a citrusové plody včetně bergamotu, používaného při výrobě parfémů. Specialitou regionu je odrůda citrónu Diamante (pojmenovaný podle stejnojmenné vesničky) s neobvyklým protáhlým tvarem plodu.