Friuli Venezia - dovolená v Itálii a informace pro turisty
Itálie - Friuli Venezia
Friuli Venezia je region rozkládající se v severovýchodním rohu Itálie a jen málokdy se dostane do hledáčku turistů a dokonce i Italských obyvatel, čímž se tato oblast stává ideální pro návštěvníky, kteří se chtějí vyhnout zavedeným turistickým místům.
Nejstarším letoviskem je městečko Lignano Sabbiadoro, které je turisticky aktivní již od počátku 20.století. Zvláštností je, že sem nevedla žádna cesta až do roku 1926 a jediným způsobem jak se sem mohli turisté dostat bylo lodí.
Tato italská oblast je zároveň i jednou z nejrozmanitějších v celé zemi. Najdete zde zasněžené horské vrcholy, písčité pláže zalité sluncem, laguny plné vodního ptactva, zapadlé horské vesničky, ruiny antických římských staveb, výstavní letní sídla aristokratů, úchvatné pobřežní útesy, rušný mezinárodní přístav v Terstu a jako protiklad malebné rybářské osady na břehu moře.
První doložení obyvatelé Friuli - Venezia byli Římané, kteří tuto oblast používali jako obranný nárazník před výpady Galských kmenů ze severu. Po zániku Římské říše, si oblast díky šikovným místním vládcům udržela značnou míru nezávislorti a to až do doby, kdy Habsurská monarchie ovládla přístavní město Terst (Trieste), které se tak stalo "středoevropskou bránou do Středomoří". Díky značnému přílivu přistěhovalců z celé Evropy se Terst stal jedním z nejkosmopolitnějších měst ve Středomoří. Habsburkové zde stavěli velkolepé bulváry a honosné budovy, díky kterým je dnes Terst taková malá Vídeň na Jadranském pobřeží. Po celou dobu habsburské nadvlády obyvatelé Friuli bojovali za připojení k Itálii, což se jim poštěstilo až roku 1963 kdy vznikla oblast Friuli Venezia. Dodnes místní města nesou slovanské znaky, které se projevují v místním folklóru a kuchyni.
Udine
Toto historické město ležící na půl cesty mezi mořským pobřežím a alpskými horskými vrcholky bylo po staletí hlavním městem oblasti Friuli-Venezia Giulia. Dnes je město důležitým dopravním uzlem železniční i autobusové dopravy. Značná část původních staveb v Udine byla zničena během katastrofického zemětřesení v roce 1511. Jednou z mála zachovaných je nejstarší Udinský kostel zasvěcený panně Marii (Santa Maria del Castello) původem z 8. století. Mnozí návštěvnící oceňují jeho silnou duchovní atmosféru, kterou můžete načerpat uvnitř této stavby. V roce 1420 vládu nad městem převzala Benátská republika a udržela si ji až do příchodu Napoleona v 18. století. Proto je většina staveb z tohoto období silně ovlivněna benátskými stavbami a tamějšími umělci. Většina památek se nachází kolem centrálního náměstí Piazza della Liberta: radnice (Loggia del Lionello) z roku 1457 postavená v gotickém slohu, malý orloj (Torre dell'Orologio) posatvený podle hodin na benátském náměstí svatého Marka a kryté renesanční promenády. Za zmínku také stojí kašna postavená roku 1542 architektem Giovanni Carrarou a sloup na jehož vrcholku je umístěný okřídlený benátský lev. Stavba udinské katedrály začala roku 1236 a tato nejdůležitější udinská náboženská stavba na půdorysu latinského kříže byla vysvěcena v roce 1335 jako Santa Maria Maggiore. Centru města dominuje zámek (Castello di Udine) postavený benátčany na ruinách dřívějšího lombardského hradu. Výzdobu interiéru ma na svědomí Giovanni da Udine, žák známého Rafaela Santi. Kromě historie Udine svým návštěvníkům nabízí i dvě rozlehlé a velice dobře zpracované botanické zahrady.