Toskánsko - dovolená v Itálii a informace pro turisty
Toskánsko - Itálie
Toskánsko
Oblast Toskánska je podle mnohých cestovatelů ta nejkrásnější v celé Itálii. Svým návštěvníkům nabízí historická města plná architektonických památek a sbírek umění pod ochranou UNESCO (Florencie, Pisa), ale i neporušenou přírodu vhodnou k dlouhým turistickým výletům. Obyvatelé Toskánska jsou si vědomi i svého přírodního bohatství a proto zde naleznete více jak 120 chráněných přírodních rezervací. V posledních letech se v tomto regionu ve velkém začánají rozmáhat organizované pobyty, během kterých můžete buď pomocí svých nohou a nebo na kole, poznat vnitrozemí Toskánska a ochutnat zdejší místní speciality. Pro individuální turisty jsou v turistických informačních kancelářích k dispozici brožury a průvodci s navrženými trasami, ale samozřejmě není problém se vydat po vlastní ose.
Na jihu regionu v městečku Saturnia jsou vyhlášené horké prameny, kde si Vaše znavené tělo výborně odpočine. Pokud jste spíše příznivci lenošení na pláži můžete využít pohostinnosti jednoho z mnoha přímořských letovisek nebo trajektem vyrazit na některý z Toskánských ostrovů z nichž nejznámější je Elba.
Toskánská kuchyně
Toskánsko dalo světu známé víno Chianti, což je červené víno tradičně uskladněné v baňaté nádobě obalené slámou i když dnes jej výrobci většinou plní do klasických vinných lahví. Tradičním pokrmem pro Toskánsko je polévka Ribollita. Tato zeleninová polévka s fazolemi a s přidanými kousky chleba byla hojně rozšířeným jídlem na venkově, ale svoje místo si drží v Toskánských domácnostech dodnes. V Toskánsku se pěstuje i několik odrůd oliv a během října a listopadu zde začínají růst bílé lanýže, žádaná lahůdka ve špičkových restauracích po celém světě.
Na zelených loukách Toskánska se daří speciálnímu druhu skotu zvanému Chianina, jehož maso se používá při výrobě další místní speciality: florentského steaku. Vepřové maso místní používají na výrobu Porchetty - hojně prosolená věpřová pečeně, plněná česnekem a rozmarýnem. Jako zákusek ke kávě můžete v místních kavárnách ochutnat originální toskánský dezert Panforte, jehož historie sahá až do 13. století. Panforte se připravuje tak, že do směsi medu, cukru a mouky se přidá kandované ovoce a ořechy a celá tato směs se nechá propéct v nízké nádobě. Hotový dezert se celý popráší moučkovým cukrem a rozkrájí na malé porce. Jedná se vlastně o mnohem sladší variantu nám známého biskupského chlebíčku.