Zobrazit panel

Ithaka - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Ithaka - Řecko


Ostrov Ithaka - Město Vathy

Ostrov Ithaka

Nevelký ostrov Ithaka naleznete nedaleko mnohem známější Kefalonie, pod jejiž správu zároveň ostrov spadá. Ithaka ležící v Jónském moři má rozlohu 96 km2 a žije zde asi 5.000 stálých obyvatel. Hlavním městem ostrova je Vathy, kde naleznete jeden z největších přírodních přístavů na světě. Celosvětový věhlas Ithaka získala díky antickému autorovi Homérovi. Ten udělal z Ithaky rodný ostrov dobrodruha Odyssea, jehož příhody popisuje ve svých eposech Ilias a Odyssea. Celých dvacet let kdy Odysseus cestoval po Středozemním moři a vyhybal se všelijakým nástrahám, které mu do cesty kladli mocní bohové, čekala na Ithace na svého muže věrná manželka Penelopa.

Ostrov Ithaka

I když na ostrově proběhla řada archeologických výzkumů nebyla přítomnost Odyssea ani jeho potomků na Ithace potvrzena. Královský palác zatím stále uniká snahám o nalezení historiky a tak dnes na ostrově naleznete pouze dvě místa, která byla v báji zmíněna. Jedná se o studnu Arethusu, kam chodil napájet vepře jejich starý pasák Eumaios. Ten jako jediný poznal po návratu na Ithaku Odyssea a pomohl mu nazpátek získat trůn a vládu nad ostrovem. Druhým bájným místem je jeskyně nymf, kam Odysseus schoval všechny poklady získané ve Trojské válce. Jeskyně je bohužel pro veřejnost z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Z klasických historických pramenů se o Ithace až do 16. století nic nedochovalo. Neexistovalo, zde žádné trvalejší osídlení a ostrov byl oblíbenou základnou pro obávané piráty. Ty teprve v roce 1504 vyhnali Benátčané a ostrov nechali znovu osídlit osadníky z řecké pevniny a nedaleké Kefalonie. v roce 1953 postihlo ostrov silné zemětřesení. To zbořilo většinu budov na ostrově. Naštěstí obyvatelé Ithaky byly při rekonstrukci velice ohleduplní a tak nově vystavěné rybářské vesničky krásně zapadají do okolní krajiny a nenarušují celkový dojem z bájné Ithaky. V moderní éře se pozornost světa obrátila na Ithaku krátce po svatbě následníka britského trůnu prince Charlese s Dianou Spencerovou, později známou jako princezna lidských srdcí. Tento mladý "královský" pár si Ithaku vybral jako místo pro strávení svých líbánek.

Na Ithace naleznete dostatek malých zátok s oblázkovými plážemi. Díky ne moc rozvinutému turismu na ostrově je zde velká pravděpodobnost, že na těchto zapadlých plážích budete delý den sami. Pláž Gidaki je oblíbeným výletním místem. Nedá se na ni dostat po pevnině a tak jediný přístup na tento kousek pobřeží zajišťují výletní lodě vyplouvající několikrát denně z hlavního města ostrova, Vathy. Asi jeden kilometr daleko od Vathy se nachází zátoka Dexa. Ta je podle historiků místem, kde poprvé po 20 letech stanul Odysseus na svém domovském ostrově.

Vathy, hlavní město ostrova Ithaka (Váthy)

Vathy, hlavní město ostrova Ithaka (Váthy)

Vathy je hlavním městem ostrova Ithaka a zároveň jeho nejdůležitějším přístavem. Do něj pravidelně připlouvají trajkety z řecké pevniny a okolních ostrovů. Přístav také slouží jako základna pro výletní lodě a kotviště pro luxusní jachty evropských boháčů. Právě přístav dal název celému městu: Vathy v překladu znamená "hluboký přístav". Rybáři, kteří odtud každodenně vyplouvají za svým úlovkem jsou považováni za jedny z nejšikovnějších v celém Řecku a jimi nalovené ryby jsou na Ithace oblíbeným obchodním artiklem. Samotné městečko Vathy působí poněkud ospalým dojmem. Průzkum městečka si můžete ozvláštnit návštěvou některého z mnoha malých muzeí roztroušených po jeho uličkách. Doporučit můžeme malé archeologické muzeum za hotelem Mentor. Jeho největším pokladem jsou antické mince s vyobrazením bájného Odyssea. Co určitě potěší, je že vstup do muzea je zdarma. Centrální náměstí jménem Eustathiu Drakuli je domovem pro nejlepší místní kavárny a taverny. Ideální místo, kde si dát šálek kávy a nebo rovnou celou výbornou večeři či oběd.