Zobrazit panel

Chalkidiki - dovolená na Chalkidiki a informace pro turisty

Chalkidiki - Řecko


Chalkidiki - Dělení Chalkidiki a turistická letoviska - Doprava na Chalkidiki

Chalkidiki - Řecko

Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki najdete v oblasti severního Řecka, v regionu jménem Makedonie (pozor, neplést s přilehlou zemí stejného názvu). Samotný poloostrov Chalkidiki je jedním z nejoblíbenějších míst pro trávení dovolené na řeckém území jak pro samotné Řeky, tak i pro zástupy turistů z celé Evropy. Najdete zde více jak 500 kilometrů dlouhé pobřeží plné krásných, převážně písečných pláží. Pro nás Středoevropany je nespornou výhodou Chalkidiki jeho umístění. Je tak oblastí, která je z České republiky nejsnáze dosažitelná autobusem a proto stále převládá počet autokarových zájezdů na Chalkidiki nad těmi leteckými. Jestliže se na Chalkidiki přece jenom vydáte letadlem, přistanete na mezinárodním letišti v nedaleké Soluni. Pokud se podíváte na mapu, připomíná Chalkidiki se svými třemi výběžky trojzubec. Toho si všimli již starověcí Řekové a vytvořili pověst, podle které vznikl poloostrov z Poseidonova trojzubce. Bůh moří Poseidon se hněval na bájné obry Titány, kteří o sobě prohlašovali, že by měli na Olympu vládnout místo bohů. Aby je potrestal, vrhnul po nich svůj trojzubec a v místech kde dopadl, vzniklo Chalkidiki.

Mapa Chalkidiki - Řecko

Tři výběžky připomínající prsty se nazývají Kassandra, Sithonia a Athos. Rozdíly mezi němi jsou veliké a záleží jen na Vás, který si vyberete pro strávení své dovolené. Kassandra je na Chalkidiki nejvíce navštěvovaná a má také nejširší nabídku ubytování a nejlépe vybudovanou turistickou infrastrukturu. Je tak ideálním místem pro ty, kteří vyhledávají rušnější místa plná zábavy s dostatkem atrakcí během dne, ale i po setmění. Sithonia je mnohem klidnější. Stále zde můžete najít oblasti, které ještě nejsou zasažené cestovním ruchem a také příroda a atmosféra místa je mnohem více typicky řecká než na Kassandře. Výběžek Athos je kapitolou sám o sobě. Většinu jeho území zabírá mnišský stát jménem Athos. Ten sice není samostatným státem v pravém slova smyslu, ale i tak má v rámci Řecka poměrně velkou autonomii. Návštěva tohoto místa je však možná pouze se zvláštním povolením, o nějž je potřeba zažádat několik měsíců dopředu. Pokud si však chcete Athos prohlédnout alespoň z dálky, využijte služeb místních majitelů lodí a vydejte se na jednu z mnoha okružních plaveb kolem tohoto poloostrova. Část Athosu však stále náleží Řecku a najdete zde pár klidných pobřežních letovisek.

Regionální dělení Chalkidiki a turistická letoviska

Poloostrov Kassandra - Poloostrov Sithonia - Poloostrov Athos

Doprava na Chalkidiki

Nejschůdnějším dopravním prostředkem je letecká přeprava. V letních měsících lze také využit charterových letů do Soluně. Doprava vlastním autem je časově naročnější, ale zdatný řidič ji může zvlatnout za 10 hodin jizdy. V neposlední řadě lze využit služeb kvalitních cestovních kanceláří, které se specializují na Řecko a řecké ostrovy a součástí kompletního zájezdu máte v ceně i leteckou dopravu.