Zobrazit panel

Sithonia - Chalkidiki - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Sithonia - Chalkidiki - Řecko


Sithonia Chalkidiki - Gerakini - Psakoudia - Metamorfosi - Neos Marmaras - Porto Karras - Toroni - Agios Nikolaos - Vourvourou - Armenistis - Sarti

Sithonia Chalkidiki - Řecko

Sithonia Chalkidiki

Sithonia je druhým a zároveň prostředním poloostrovem na Chalkidiki. Ve srovnání s mnohem známější Kassandrou je však mnohem klidnější a i cestovní ruch zde zdaleka není tak rozvinutý jako na Kassandře. Místo rozlehlých hotelových komplexů zde najdete spíše rodinné penzióny a apartmánové domy. Nouze není ani o kempy, které jsou na Sithonii obzvláště oblíbené. Mezi nejčastější návštěvníky Sithonie patří Němci, a často se může zdát, že úředním jazykem zde není řečtina, ale právě němčina. Dokonce i některé dopravní značení je německy. Sithonia svým návštěvníkům může kromě prázdninových letovisek nabídnout i dostatek zapomenutých malebných pláží. Pokud budete mít během pobytu vlastní auto nebo si nějaké vypůjčíte, můžete každý den zajet na některou z mnoha opuštěných pláží, které budou celý den jen Vaše. Sithonia je v celém Řecku vyhlášená jako včelařská oblast a proto takřka na každém rohu můžete narazit na prodej domácího medu a motorkářům se zde důrazně doporučuje jezdit v brýlích a s rouškou přes ústa což má eliminovat možnost včelího bodnutí do obličeje během jízdy. Celkově je Sithonia klidným místem pro trávení dovolené, vyjma víkendů, kdy sem míří lidé z nedaleké Soluně.

Turistická letoviska na Chalkidiki, poloostrov Sithonia v Řecku

Gerakini - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Gerakini

Gerakini je nejseverněji položeným přímořským letoviskem na Sithonii. Jeho poloha je ideální pro všechny, kteří by chtěli procestovat celé Chalkidiki. Díky umístění přesně uprostřed Chalkidiki na křižovatce všech důležitých silnic to budete mít všude relativně blízko. Pláž v Gerakini je tvořena jemným bílým pískem a na jejích koncích jsou malé kopce s hustými borovicovými háji. I když je Gerakini prázdninovým střediskem již od roku 1960, vývoj zde nebyl tak překotný jako na Kassandře a tak si Gerakini stále zachovává poklidný řecký ráz. Vše se zde točí jen kolem opalování, pozdních obědů v tavernách a nakupování místních ručně vyráběných suvenýrů.

Psakoudia - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Psakoudia

Městečko Psakoudia kdysi sloužilo jako přístav pro nákladní lodě odvážející materiál z místního lomu. Dnes se zdejších 120 stálých obyvatel živí čistě cestovním ruchem. Největšího stavebního rozmachu městečko dosáhlo v letech 1970 – 1980 a dnes již prakticky výstavba stagnuje. Stále zde však najdete dostatek řeckých taveren, ale i restaurací západního stylu, které budou plnit Vaše žaludky v průběhu dovolené. Pláž v Psakoudii je mírně z kopečka, ale s dostatkem místa na slunění a příjemným písečným povrchem. Kousek dál od Psakoudie je dostatek malých zátok s opuštěnými kamenitými plážičkami. Pokud byste chtěli navštívit typickou řeckou vesnici, kousek nad Psakoudií stojí v kopcích starověká vesnička Ormylia, která je oblíbeným místem pro menší výlety.

Metamorfosi - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Metamorfosi

Metamorfosi je považováno za jedno z nejhezčích letovisek na Sithonii. Kousek od pobřeží se začínají zvedat mírné kopečky s hustým borovicovým porostem, ve kterém jsou schované apartmány, ale i menší hotýlky. Tento borovicový háj, který kryje budovy, se táhne až k pláži, kde poskytuje dostatek stínu během poledního žáru. Pláž v Metamorfosi je písečná, ale v okolí jsou i menší zátoky s plážičkami, kde se písek mísí s oblázky. Najíst se můžete v několika místních tavernách s výbornou řeckou kuchyní a po setmění navštívit některý ze zdejších barů. I když se zábava mnohdy protáhne až do rána, probíhá spíše klidně nad skleničkou vína, než bujaře na tanečním parketu. Středisko Metamorfosi je velmi oblíbené i mezi cestovateli z České republiky a řada CK sem nabízí pobytové zájezdy. Kousek dál na jih od Metamorfosi se nachází neméně oblíbené letovisko Nikiti.

Neos Marmaras

Neos Marmaras - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Neos Marmaras je jedním z největších a nejoblíbenějších prázdninových středisek na Sithonii. Neos Marmaras najdete usazený mezi borovicovými háji asi 110 kilometrů daleko od Soluně. Městečko bylo založené v roce 1922 uprchlíky z Turecka a v průběhu 20. století se stalo oblíbeným a vyhledávaným místem pro trávení dovolené. Pláže v letovisku Neos Marmaras jsou tvořené jemným světlým pískem a mají velice pozvolný vstup do vody, vhodný i pro menší děti a neplavce. Proto také většinu návštěvníků střediska tvoří rodiny s potomky. Pláže však nejsou příliš rozlehlé a v létě mohou být přeplněné. I když zde najdete středisko vodních sportů, mnohem větší nabídku vodní zábavy Vám nabídne nedaleké letovisko Porto Karras (je asi 2 kilometry daleko). V samotném městečku Neos Marmaras je dostatek restaurací s nabídkou evropské kontinentální kuchyně. Pokud dostanete chuť na typickou řeckou kuchyni, vydejte se do přístavu, kde jsou ty nejlepší rybí taverny v Neos Marmaras.

Porto Karras - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Porto Karras

Porto Karras je takovým zjevením na Sithonii. Porto Karras vznikl jako soukromé prázdninové středisko pro evropskou smetánku, kam byl vstup „obyčejným“ lidem zakázán. Návštevníci střediska měli k dipozici vlastní Marinu, divadlo pro 4.500 lidí a nákupní středisko plné luxusních obchodů. Ubytovat se mohli v jednom ze tří pětihvězdičkových monstrózních hotelových komplexů. Po smrti zakladatele Porto Karras bylo rozhodnuto o otevření letoviska pro širokou veřejnost. Dnes se tak jedná o jedno z mála míst, kde se můžete na Sithonii ubytovat v hotelu s vysokým standardem a užívat si soukromí hotelových zahrad. K vybavení letoviska dnes již také patří 18ti jamkové golfové hřiště s umělými jezírky, které se po setmění stává oblíbeným místem procházek. Pokud nevlastníte soukromou jachtu a nebo se Vám nedostává financí na ubytování ve zdejších luxusních hotelích, můžete se ubytovat v nedalekém kempu a luxus střediska si užívat alespoň během dne při lenošení na plážích.

Toroni

Toroni - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Letovisko Toroni najdete asi 130 kilometrů od Soluně. Mezi nejčastější návštěvníky Toroni patří Němci a Češi. Takže pokud rádi na dovolené poznáváte nové známé z naší vlasti je Toroni ideálním místem. Chloubou střediska je 2 kilometry dlouhá písečná pláž, která má po vstupu do moře rozsáhlou, taktéž písečnou, mělčinu. Pláž je lemována hustým lesním porostem, což v této části Sithonie není zrovna obvyklé. Stromy tak tvoří dostatek přirozeného stínu pro ukrytí před slunečním žárem. Nad městem Toroni stojí středověký hrad. Ten kdysi chránil město jakožto nejdůležitější přístav v severním Řecku. V okolí Toroni se nachází další rozsáhlé písečné pláže, kolem kterých však neexistuje žádná zástavba. Sem se můžete vydat procházkou podél pobřeží anebo využít služeb lodí, které na tyto pláže rozvážejí návštěvníky.

Agios Nikolaos

Vnitrozemskou vesnici Agios Nikolaos (Agios Nicolaos) najdete 110 kilometrů daleko od Soluně. Centrem této typické řecké vesničky je náměstí, kde najdete ty nejlepší taverny a noční kluby. Po setmění se náměstí stává nejrušnější částí města. Ale i v jiných částech města můžete narazit na dostatek taveren, vináren i restaurací vařících evropskou kuchyni. Okolí Agios Nikolaos je plné olivových a citrusových hájů. Protože je tato oblast Sithonie vyhlášená svým vynikajícím vínem, najdete zde i hojnost vinic. Jen asi 2,5 kilometru od Agios Nikolaos je přístavní město Ormos Panagia odkud vyjíždějí výletní lodě na okružní cestu kolem Athosu.

Vourvourou - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Vourvourou

Vorvourou je populární rekreační letovisko na východním pobřeží Sithonie, vzdálené 120 kilometrů do Soluně. Krom ubytování pro zahraniční turisty se zde nachází i velké množství soukromých letních domů, především obyvatel Soluně. Pro návštěvníky je zde vybudovaná rozsáhlá turistická infrastruktura a i menší pláže mimo centrum města jsou často vybavené plážovými bary a taverničkami. V centru městečka najdete dostatek restaurací, pizzerií i tradičních taveren s řeckou kuchyní. Moře je zde velmi mělké což ocení především menší děti, které ještě neumí tak dobře plavat. V místním středisku vodních sportů si můžete pronajmout windsurfy, motorové čluny, ale i plachetnice. Pokud máte raději něco akčnějšího, zdejší nabídka zahrnuje i jízdu na vodních lyžích anebo na nafukovacím banánu. Kousek od pobřeží je velký podmořský útes, který sem každoročně přitahuje potápěče z celé Evropy.

Armenistis - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Armenistis

Armenistis býval kdysi klidným úsekem pobřeží s písečnou pláží lemovanou borovým hájem. Dnes je Armenistis jedním z největších kempinkových středisek v celé jižní Evropě. Místní kemp je špičkově vybavený a kromě minimarketu, zdravotního střediska a bezpočtu obchůdků zde najdete i letní kino. Na pláži se nachází vyhlášený bar, kde se často pořádají noční parties a na malém podiu vystupují i kapely z celé Evropy. Díky mělké vodě je pláž v Armenistis velice vhodná i pro děti a všechny co rádi dovádějí ve vodě blízko pobřeží. V posledních letech zde začaly vyrůstat i menší hotely a malé plážové domky pro ty, kteří nemají v lásce spaní ve stanu. Jedinou nevýhodou střediska je jeho izolovanost od okolního světa, což pocítí především ti návštěvníci, co zde nejsou vlastním autem.

Sarti

Sarti - Sithonia - Chalkidiki - Řecko

Sarti najdete asi 140 kilometrů daleko od Soluně a je oblíbené především mezi návštěvníky z Německa, střední a východní Evropy. Velkým lákadlem v Sarti je zdejší 2 kilometry dlouhá písečná pláž. Písek je zde však hrubší a citlivější nohy mohou potřebovat boty do vody. Břeh se zde svažuje jen velmi mírně a tak si na své v moři přijdou i neplavci. Ti si však musejí dávat pozor na časté velké vlny, které zde tvoří místní větrné počasí. Tohle však ocení příznivci windsurfingu, pro které je Sarti vyhlášenou řeckou destinací. Pláž má také několik středisek vodních sportů a půjčoven sportovního vybavení. V letní sezóně patří úzké uličky v městečku Sarti k těm nejživějším na Sithonii a o zákazníky se zde pere dostatek tavaren, restaurací i obchůdků se suvenýry. Nejvíce restaurací najdete na pobřežní promenádě a z jejich zahrádek je možné dohlédnout až na protější poloostrov Athos. Pokud máte dobrý zrak, rozpoznáte mezi stromy ukryté budovy zdejších klášterů.