Zobrazit panel

Korfu - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Korfu - Řecko


Ostrov Korfu - Doprava na Korfu - Město Korfu - Agios Georgios - Agios Ioannis Melitieon - Acharavi - Sidari - Roda - Dassia - Ipsos - Kavos - Liapades

Ostrov Korfu

Řecký ostrov Korfu (Kerkyra) je druhý největší v Jónském moři. Jižní část ostrova leží nedaleko pobřeží Řecka, severní část sousedí s Albánií. Od té ji dělí průliv široký pouhé 3 kilometry. Jeho rozloha je 588 km2 a délka ostrova přesahuje 64 kilometrů. V nejširším místě má Korfu 20 kilometrů. Délka pobřeží dosahuje délky 217 kilometrů a nabízí dostatek rozlehlých pláží i malých romantických zátok. Nejvyšší hora ostrova je Pantokrator s výškou 906 metrů. Pokud se rozhodnete vydat na vrcholek hory můžete si zvolit dvě cesty: složitější výšlap pěšky a nebo se autem vyvézt až ke kavárně těsně pod špičkou hory. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu rozprostře se před Vámi výhled na celý ostrov Korfu a nedalekou Albánii. Při dobrém počasí je dokonce vidět Italské pobřeží, vzdálené asi 130 kilometrů.

Ostrov Korfu

O bájné Kerkyře (řecký název pro Korfu) se zmiňuje již Homér ve svých eposech. Podle něj byla Kerkyra poslední Odysseovou zastávkou při jeho putování na rodný ostrov Ithaka. Homér ostrov popisuje jako rajskou zahradu, plnou kvetoucích rostlin a ovocných stromů. Částečně tento popis můžeme použít i na současné Korfu. Olivové a cypřišové háje stále zabírají značnou část ostrova, na kterém se kromě nich daří i vinné révě, granátovým jablkům, fíkům, hruškám, kumquatu (mini pomeranče) a místy můžete dokonce narazit na banánovníky. Teploty se zde v hlavní letní sezóně pohybují kolem příjemných středomořských 30°C.

Jediným kamenem úrazu na Korfu je jeho veliká oblíbenost mezi turisty z celé Evropy. Pobřeží je tak velice hektické, plné hlučných nočních klubů. Poetika Řecka se kamsi vytratila a na její místo nastoupil konzum a zábava v západoevropském stylu. Pokud hledáte klidný kousek země, Korfu pro Vás nebude tou nejlepší volbou. Obzvláště jih ostrova v sezóně připomíná anglické vesničky plné klasických pivních hospod praskajících pod náporem návštěvníků z Britských ostrovů.

Doprava na Korfu - letiště Ioannis Kapodistrias

Letiště Ioannis Kapodistrias

Cesta na Korfu je z České republiky nejrychlejší a nejpohodlnější leteckou přepravou. Desítky charterových linek míří v létě na mezinárodní letiště Ioannis Kapodistrias, pojmenované podle řeckého diplomata a prvního guvernéra Řecka. Pokud cestujete na vlastní pěst můžete využít linky low cost přepravců jako je Easy Jet (z Londýna) a nebo Wizz Air (odlet z Budapešti). Pokud jste zastánci klasických leteckých společností na Korfu Vás přepraví řecký národní dopravce Olympic Airways. Musíte, ale počítat s přestupem v Athénách. Jestliže na Korfu cestujete autem nebo autobusem nevyhnete se cestě trajektem. Ty naštěstí jezdí každou chvíli a na Korfu zastavuje i řada mezinárodních linek, mířících povětšinou z pevninského Řecka do Itálie.

Město Korfu

Hlavní město nese stejný název jako celý ostrov: Korfu (Kerkyra), i když mezi místními se občas můžete setkat i s názvem Kastropolis (Město hradů). Tento název získalo město díky dvěma pevnostem, které Korfu dominují: Neo Frurio (Nová pevnost) a Palaio Frurio (Stará pevnost). Tyto pevnosti zde kdysi vystavěly benátské vojenské posádky a tak na každé z nich najdete výsostný znak Benátské republiky, okřídleného lva. Dnes jsou obě pevnosti otevřeny pro veřejnost a v jejich zdech se pořádají koncerty a jiné kulturní akce. Zároveň díky své vyvýšené poloze slouží jako místa s výborným rozhledem na celé město a přilehlé okolí. Samotné město Korfu je jedinečnou směsicí italské barokní, britské klasicistní a současné řecké moderní architektury.

Město Korfu

Nedaleko Staré pevnosti se nachází náměstí Spianada. To je ještě navíc ulicí rozdělené na dvě části: Ano plateia (Horní náměstí) a Kato plateia (Dolní náměstí). Spianada je největší náměstí v jihovýchodní Evropě a jedno z největších v celé Evropě. Kromě rozlehlých zelených ploch a vzrostlých stromů zde naleznete i rotundu v antickém stylu postavenou na památku britské nadvlády a také zdobný hudební pavilon, kde pravidelně vystupují místní filharmonici. Pokud budete mít štěstí narazíte na Dolním náměstí na hráče kriketu. Tento, pro Řecko netypický, sport je jedním z mála pozůstatků britské nadvlády nad Korfu.

Severně od Dolního náměstí se nachází oblast zvaná "Staré paláce" (Palaia Anaktora). Jedná se o velkolepý komplex budov a umně řešeného parku. Kdysi toto místo sloužilo jako královský palác a později jako domov britského guvernéra na Korfu. Dnes palác slouží jako výstavní prostory. Nejvýznamější je část výstavy věnovaná asijskému umění. Co se exponátů týče je sbírka ve Starém paláci nejbohatším a nejucelenějším přehledem čínského a ostatního asijského umění v jižní Evropě. V zahradách kolem paláce naleznete původní benátská kamenná akvária a řadu exotických stromů a rostlin. Mořské lázně využívaní kdysi i samotnou řeckou královskou rodinou jsou pro veřejnost uzavřené.

Z důvodu nedostatku místa je staré centrum Korfu takovým malým labyrintem s úzkými uličkami, kde se již nejeden turista ztratil a marně hledal ten správný směr. Domy jsou postaveny v italském benátském stylu a i řada uličních prvků (např. časté oblouky) nesou známky italského vlivu. Ve starém měste najdete 37 kostelů. Nejvýznamější z nich je zasvěcen patronovi ostrova, svatému Spyridonovi. Jeho ostatky dodnes leží pod hlavním oltářem v katedrále.

Pokud se zajímáte o antickou historii Řecka určite by jste něměli vynechat návštěvu Archeologického muzea v Korfu. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 1965 a v roce 1994 bylo rozšířeno o další dvě výstavní haly. V nenápadné budově je umístěna jedna z nejzajímavějších sbírek řeckého archaického umění. Bezpochyby největším pokladem muzea je tzv. Štít Gorgony. Ten kdysi zdobil průčelí Artemidina chrámu. Jeho stáří se odhaduje přibližne na 2.600 let a podle prestižního deníku New York Times je zároveň i nejlepší ukázkou řeckého chrámového archaického umění. Jak již název napovídá, štítu dominuje obrovská socha Gorgony v okamžiku těsně před tím než ji sťal bájný Perseus.

Letoviska na Korfu

Agios Georgios

Jestli si zakoupíte zájezd od letoviska Agios Georgios (Svatý Jíří) na Korfu, informujte se v cestovní kanceláři, které že středisko to vlastně je. Na Korfu totiž naleznete dvě městečka tohoto jména. Jedno na jihu ostrova, druhé na jeho severozápadě.

Jižní Agios Georgios

I když je jih Korfu známý jako oblast bujarého nočního života, středisko Agios Georgios stále patří k těm více klidným destinacím. Sice se zde nachází pár barů otevřených až do rána, ale celkově se jedná spíše o ospalé letovisko vhodné pro rodiny s dětmi. Klenotem střediska je několik kilometrů dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody. Kousek od pláže je umístěné jezero Korrision spojené s mořem podvodním kanálem. Díky tomu je v něm slaná voda. Jezero je další koupací alternativou k moři a hotelovým bazénům. Okolí jezera je stále plné původních korfských rostlin a zvířat a stává se tak opravdovým rájem pro zapálené biology. Na pláži můžete vyzkoušet všechny myslitelné vodní sporty a pokud se Vám zasteskne po trošce historie a památkách, můžete zajet do 30 kilometrů vzdáleného hlavního města ostrova, Korfu.

Severní Agios Georgios

Severní Agios Georgios

Letovisko Agios Georgios na severozápadě ostrova je na Korfu unikátem díky jedné věci: klidnému prostředí. Skupinky rozjařených turistů se stále drží na jihu ostrova a tak je v této části Korfu během nocí naprostý klid. Pakliže hledáte bujarý noční život a široké kulturní vyžití vyberte si na Korfu nějaké jiné středisko. Naopak pokud jste milovníky turistiky, severní Agios Georgios Vás nadchne. Hned za rozlehlou písečnou pláží se na dvou místech zvedají vysoké kopce, mezi kterými leží malebné zalesněné údolí. Narazíte zde hlavně na olivovníky a cypřiše. Dále ve vnitrozemí je pak řada typických ospalých řeckých vesniček. Jak již bylo řečeno pláže je v tomto středisku písečná a dostatečně rozlehlá, takže si zde můžete udělat relativní soukromí a nebojujete o každý metr místa na slunění. Jedinou nevýhodou je místní přírodní úkaz. Voda zde bývá i během horkých letních měsíců nezvykle studená.

Agios Ioannis Melitieon

Poněkud zapadlé letovisko Agios Ioannis Melitieon leží asi 16 kilometrů od hlavního města ostrova, Korfu, mezi známějšími letovisky Benitses a Moraitika. Pláž je zde poměrně malá, ale obklopená příjemnou přírodní scenérií, jak je ostatně zvykem na celém ostrově Korfu. Samotné městečko poté oplývá dostatkem taveren, obchůdků a nočních barů. Pokud by jste se zde, ale přece jenom začali nudit okolní živější letoviska jsou v pěší vzdálenosti a nebo můžete zajet do Korfu na prohlídku památek.

Letovisko Acharavi

Acharavi

Letovisko Acharavi naleznete na severu ostrova Korfu a dá se říci, že je pomyslným hlavním městem této oblasti. Ve měste naleznete krom pošty a banky i dobře fungující nemocnici. Pláž je v Acharavi dlouhá několik kilometrů, tvořena převážně pískem s malými oblázky. Pokud cestujete s malými dětmi uvítáte, že moře je zde poměrně mělké do vzdálenosti několika desítek metrů od břehu. Děti a neplavci tak nejsou odkázáni na hry hned u břehu, ale mohou v moři skotačit i dále od pobřeží. Acharavi je také jednou z mála potápěčských destinací na Korfu. I bez potápěčského výcviku, pouze se šnorchlem, zde můžete poznávat krásy podmořského života.

Sidari

Sidari

Sidari je rušnější přímořské letovisko na severu ostrova Korfu. Najdete zde dostatek taveren, kaváren, nočních klubů a v posledních letech se začínají otvírat i mezinárodně velice oblíbené sportovní bary, kde můžete sledovat přímé přenosy sportovních utkání. Pobřeží je v Sidari narušováno mohutnými pískovcovými skalami, mezi kterými se rozprostírají písečné pláže. Ty nabízejí, stejně jako jiné pláže na severu Korfu, pozvolný vstup do vody vhodný pro malé děti a neplavce. Mezi pískovcovými skalami, tolik typickými pro toto letovisko, vyčnívá jeden. Jedná se o tunel vyhloubený tísíciletími vodní eroze. Podle místní legendy každá svobodná dívka, která tunelem proplave získá muže svého srdce výhradně do své moci. Pokud tudy proplave společně mladý pár mohou se nejpozději za rok těšit na malého potomka. Díky těmto "povídačkám" získala skála poetický název: Kanál lásky.

Roda

Roda je dalším oblíbeným letoviskem na severním pobřeží Korfu. Stejně jako v okolních střediscích Sidari a Achavari, zde naleznete písečnou pláž s malými oblázky a velice pozvolný vstup do vody. Lenošení na pláží Vám zpříjemní nabídka vodních sportů jako je jízda na banánu, vodních lyžích, popřípadě na závěsném padáku za motorovým člunem. Pokud máte rádi rychlost v kombinaci s bezpečnou zábavou, určitě nevynechejte návštěvu místních motokár. Pro turistické nadšence je v okolí dostatek upravených stezek, jak kolem pobřeží tak i do vnitrozemí.

Letovisko Dassia - Korfu

Dassia

Dassia patří mezi největší přímořská letoviska na Korfu. Najdete ji na východním pobřeží ostrova asi 12 kilometrů daleko od hlavního města. V Dassii je široký výběr ubytování od jednoduchých apartmánů a studií až po luxusní hotelové pokoje. Oblast kolem střediska je rovinatá a tak si ji velice oblíbili cyklisté pro nenáročné projížďky. Pláže v Dassii jsou tvořené hrubým pískem s kamínky a jsou lemované klidným mořem, většinou bez větších vln. Přístupy na pláže jsou velice dobře řešené a plně vyhovují potřebám lidí s kočárky, popřípadě na invalidním vozíku. Dostatek taveren, barů a nočních klubů zajišťuje, že o zábavu nebudete mít ani během nočních hodin nouzi. A pokud by jste chtěli navštívit nedalekou Kerkyru, potěší Vás přímé autobusové spojení s tímto městem.

Ipsos

Ipsos je módní oblíbené letovisko především mezi návštěvníky z Británie. Těm se zde také podřizuje většina barů a taveren, takže krom typické řecké kuchyně můžete v Ipsosu ochutnat anglické pivo a nebo ráno zajít na typickou anglickou snídani. Po setmění městečko jako kdyby nabere druhý dech a z bezpočtu diskoték, nočních klubů, sport barů a taveren se ozývá bujaré veselí až do východu slunce, někdy i déle. Díky tomuto bohatému nočnímu životu patří mezi návštěvníky Ipsosu především mladší generace. Jestliže hledáte klidné místo pro relaxaci, zamiřte raději někam jinam. Pláž je v Ipsosu dlouhá přes 2 kilometry a podobně jako jiné pláže na Korfu je písečná s pozvolným vstupem do vody. I proto sem také často jezdí rodiny s malými dětmi, pro které je zde připraveno několik atrakcí, včetně dětské závodnické dráhy. Okolní kopce jsou vhodné pro krátké výlety a podvečerní procházky. Ve stínu olivovníků daleko od rušné pláže se dobře nabírají síly na další prohýřenou noc.

Kavos - ve městě

Kavos

Kavos je bezpochyby nejznámějším střediskem na Korfu. Najdete jej v nejjižnější části ostrova, asi 50 kilometrů od města Korfu. Nejjednodušeji jak se toto oblíbené letovisko dá popsat je trefný příměr k baleárské Ibize. Stejně jako ona je Kavos městečko určené převážně pro mladé návštěvníky, popřípadě pro všechny, kteří nechodí spát dříve jak ve tři hodiny ráno. Pokud by jste sem zamířili s dětmi na klidnou dovolenou byli by jste zcela jistě zklamáni. Celý Kavos tepe nočním životem až do rána a tak pokud nebydlíte někde daleko od centra moc klidné noci na vyspání nečekejte. I přes den na pláži probíhá hlučná zábava a po celém městě se toulají hloučky přiopitých mladých angličanů a němců, kteří si užívají prázdniny bez dohledu rodičů. Dalším specifikem Kavosu je neuvěřitelně malé množství typických řeckých taveren. Zdejší restaurace se snaží přizpůsobit mladým návštěvníkům a tak zde spíše najdete italské pizzerie, čínská bistra a typické anglické hospody podávající fish and chips (rybu s hranolky). Písečná pláž v Kavosu se řadí mezi největší na ostrově s délkou několika kilometrů. I přes svoji rozlohu je však velice rušná a nabízí dostatek zábavy: hudební pódia, centra vodních sportů a plážové bary.

Liapades

Liapades

Pobřeží v okolí střediska Liapades je poměrně členité a nejdete, zde převážně oblázkové pláže. Hlavní městská pláž není moc rozlehlá a v sezóně může působit přeplněným dojmem. Můžete si však vypůjčit loďku nebo šlapadlo a vyrazit na průzkum pobřeží. To má díky své členitosti dostatek malých pláží, které jsou přístupné pouze od vody. Po chvilce hledání si tak můžete zabrat pláž a mít ji celý den jen pro sebe. Pokud se v letních vedrech necítíte na fyzickou námahu na šlapadle či loďce, stačí si připlatit a pronajmout motorový člun. Na ty známější, z pevniny nedostupné pláže, vyrážejí pravidelně lodní taxi. Okolí je stejně jako na mnoha jiných místech na Korfu plné dobře udržovaných turistických tras, takže nadšení chodci si přijdou na své a pokud zavítají do vnitrozemí mohou objevit řadu stále ještě typických, turismem nezkažených, řeckých vesniček.