Zobrazit panel

Rhodos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Rhodos - Řecko


Ostrov Rhodos - Město Rhodos - Ixia - Ialyssos - Kremasti - Tholos a Fanes - Koskinou a Kallithea - Faliraki - Ladiko - Afandou - Kolymbia - Lindos - Pláž Prasonisi - Údolí motýlů - Petaloudes

Ostrov Rhodos

Ostrov Rhodos vzhledem ke své geografické poloze má nejvíce slunečných dní ze všech řeckých ostrovů a je současně největším ostrovem Jižních Sporad a terčem cestovatelů z celé Evropy. Tímto se stavá tento řecký ostrov nejnavštěvovanější z celého Řecka. Na tomto ostrově jsou jak oblázkové tak i písečné pláže a nespočet památek a pamětihodností. Za zmínku stojí nejdůležitější starověké městečko Lindos nebo starověké rozsáhlé zříceniny dórského města Keimeru.

Většína hotelů se soustřeďuje ve vychodni části ostrova a nabízejí kvalitní ubytování. Pokud si chcete udělat výlet, tak rozhodně stojí za to si půjčit auto a projet si vnitrozemi tohoto nadherného ostrova, obdivovat malebné vesničky, olivové háje a pro milovníky romantiky doporučujeme navštívit severní čast Rhodosu, kde najdete kilometry odlehlých plaží, skal a soutěsek, kde můžete v klidu a pohodě strávit třeba celý den. Řecký ostrov Rhodos po všech stránkách nabízí perfektně strávenou dovolenou.

Rhodos staré město

Město Rhodos

Hlavní město Rhodos je současně i přístav a najdete jej v severní části ostrova. Je proslulé svými archeologickými vykopávkami. Poloha města je v severní části ostrova. Opticky se toto město dá rozdělit do dvou části a to na moderní část města a centrum středověkého města obehnaného hradbami s charakteristickým přístavem, ve kterém najdete spoustu zaparkovaných jachtet. V dávných dobách vjezd do přístavu zveleboval známý, jeden že 7 divů světa, Kolos Rhodský. Město Rhodos se stalo součástí kulturního dědictví UNESCO.

Určitě si nezapomeňte udělat jednodenní výlet do tohoto středověkého města. Nasajete příjemnou a mystickou atmosféru křivolakých uliček, obchůdku a taveren, nebo zavítejte do místních muzeí či archeologických nalezišť. Při návštěvě města Rhodos si vyzvedněte v informačních centrech průvodce a můžete začít prohlídku například na středověkém náměstí Castello nebo u známé hodinové věže, která oddělovala středověké rytířské město vystavené v gotickém a následně renesančním slohu.

Severní pobřeží ostrova Rhodos

Rhodos - letovisko Ixia

Ixia

V tomto letovisku naleznete nejvíce luxusních hotelů mezinárodního významu jako je např. Rhodos Palace. Jsou na úrovni spíše městských hotelů vyšší cenové kategorie a disponují menšími plážemi. Nicméně nabízejí kvalitnější servis a služby. Pláže na Ixii lemují poměrně rušnou ulici, která je hlavní tepnou na místní mezinárodní letiště. Na pláží není problém provozovat vodní sporty, jako je surfování nebo si můžete pronajmout vodní lyže či skútr. Ixie tedy nabízí služby ve všech směrech srovnatelné jako v západních zemích, je to moderní oblast s rušným nočním životem vhodná především pro mladé lidí nebo ty, kteří nechtějí z letiště cestovat větší vzdálenost do středisek na Rhodu.

Rhodos - letovisko Ialyssos

Ialyssos

Nezapomeňte si udělat výlet do blízké oblasti Ialyssos (jedno z nejstarších měst na Rhodosu) náhorní plošiny Filerimos poseté borovicemi a cypřiši, ze které je nádherný výhled na moře. Najdete zde byzantskou zříceninu kláštera Trianta z 5. století se 14 nástěnnými malbami, které vyobrazují Křížovou cestu a malou podzemní kapli svatého Jiřího s nástěnnými malbami z 15 století. Můžete také ochutnat likér místních mnichů zvaný Sette, kteří jej vyrábějí ze 7 druhů bylin. Ialyssos je rozhodně skvěle místo k fotografování přírodních scenérií na Rhodu.

Kremasti

Rhodos - Kremasti

Podél pobřeží se dostane do dalšího letoviska na Rhodu zvaného Kremasti, které leží téměř na konci letištní dráhy mezinárodního letiště Diagoras. V hlavní letní sezóně poměrně hodně vytížené. Při návštěvě si nenechte ujít Kostel Panny Marie přímo na náměstí. 15. srpna zde místní pořádají festival Panighyri. Je to svátek Nanebevzetí Panny Marie se spoustou atrakcí a poutěmi. Současně od 14. - 22. srpna se v Kremasti koná Veletrh řemesel a lidového umění. A pokud už sem zavítáte, tak navštivte nedalekou zříceninu benátského hradu s krásným výhledem na krajinu a malý zdobený kostelík Agios Nikolaos z 15. století s dochovanými původními malbami. Pláže v Kremasti jsou písečné nebo oblázkové, ale dávejte si pozor na svoje menší ratolesti, voda je zde poměrně hluboká a svažuje se již po pár metrech.

Rhodos - Plaže v Tholos

Tholos a Fanes

Dále na západ podél severního pobřeží Rhodosu na opačné straně od letiště jsou další turistická letoviska Tholos a Fanes, vyhledávané především surfaři z důvodů poměrně silných větru od severu po celou dobu letní sezóny. Oblast je poměrně suchá bez stromů, jen z malými keříčky rozesetými kolem pobřeží. Vesničku Tholos najdete vzdálenou 2km od pobřeží, vystavěnou na kopci, kde na vás dýchne ta práva řecká poklidná atmosféra a architektura. Fanes je o kousek dál na západ, kterému dominuje malý přístav a je rájem pro surfování a wind-surfing. Pláže jsou zde opravdu široké s jemným pískem přecházejícím v oblázky. Stravování je zde na slušné úrovni a najdete v okolí spoustu kvalitních taveren. Severní pobřeží je celkové velmi klidné oproti turisticky hektickému pobřeží na východě Rhodosu.

Východní a jižní pobřeží ostrova Rhodos

Rhodos - Kallithea

Koskinou, Kallithea a Kallithea Therma ( Kalithea Therma )

Letoviska Koskinou a Kallithea najdete asi 10km jižně od města Rhodos. Této oblasti již najdeme větší turistický ruch než na severu ostrova. Jsou to malé rybářské osady, dnes je kolem pobřeží vystaveno mnoho turistických hotelů všech kategorií. Pokud se budete zdržovat v této oblasti, určitě navštivte Kallithea Therma. Krásné lázně, které byli postavený v roce 1930 ještě, když na ostrově vládly Italové. Tyto lázně navrhl italský architekt Pietro Lombardini s prvky Maurského slohu. Léčebné účinky těchto pramenů byli známé již v 7. století před.n.l. Nyní jsou lázně přístupné široké veřejnosti a dostanete se sem buď výletní lodi z města Rhodos nebo autem po silnici. V letní sezónu sem lodí přijíždí mnoho turistů z celé Evropy . Po hlavní cestě jsou lázně Kallithea Terma dobře značené a jsou přímo u hlavní cesty. Před lázněmi je k dispozici velké parkoviště s občerstvením. V blízkosti se nachází také potápěčské centrum a pro odvážné je k dispozici instruktor, který Vás provede mystickými zatopenými jeskyněmi. Méně zkušené plavce upozorňujeme, že místní mořské proudy jsou poměrně silné, takže nepřeceňujte své síly.

Rhodos - Faliraki aquapark (Water park)

Faliraki

Faliraki leží asi 14km jižně od hlavního města Rhodos. Je to bývalá rybářská vesnice, kde by jste dnes jen těžko nějakého rybáře potkali. Místní obyvatelé živící se ještě nedávno především rybolovem odhodili své pruty a sítě a začali se po vzoru západního světa věnovat podnikání spojené s cestovním ruchem a službami. Najdete zde asi nejdelší pláž na celém ostrově, která měří 5km a tudíž je i toto turistické středisko nejnavštěvovanějším místě na Rhodosu. V letní sezónu celé město tepe životem západního stylu. Během dne na plážích najdete nespočet možností jak se pobavit, včetně provozování všech myslitelných vodních sportů pro všechny věkové kategorie. V noci můžete zavítat do místních klubů a barů s diskotékami, které jsou přímo ve Faliraki. Místní aquapark (Water park) patří mezi největší v Evropě a rozhodně si nenechte ujít jeho návštěvu, především pokud jste na dovolené s dětmi.

Faliraki je bezesporu nejrušnější turistické středisko na Rhodosu, kde hudba v noci zní do vzdálenosti několika kilometrů. Rozhodně nepočítejte s klidnou dovolenou. Tato Rhodská oblast je lákadlem pro mladé lidi žijící aktivním životem západního stylu.

Ladiko (Ladhiko)

Necelých 15km od hlavního města Rhodos dále po východním pobřeží se nachází malá vesnička Ladiko ležící v zálivu s písečnou a oblázkovou pláži. Po celé pláži jsou plně k dispozici lehátka a určitě Ladiko patří mezi klidnější oblasti s poměrně slušným zázemím a tavernami. Obliba Ladika stoupá hlavně u místních Řeků a nové i u italských turistů. Za zmínku stojí, že se zde natáčel film z roku 1961 The Guns of Navarone (Děla z Navarone) ve kterém hrál známý herec mexického původu Anthony Quinn a Ladiko se mu tak zalíbilo, že si zde koupil vlastní dům, jako své letní sídlo na Rhodosu.

Afandou

Název Afandou a toho rhodského letoviska vzešel z řeckého slova Afandos což v řečtině znamená Neviditelný a považuje se za nejstarší vesničku na Rhodosu, kde se v dávných dobách místní obyvatelé ukrývali před nájezdníky a piráty připlouvajícími od moře. V Afandou jsou malé hotely a ubytovací kapacity roztroušeny podél pobřeží a je to vskutku spíše klídné a ospalé letovisko, kde najdete klid, pohodu a odpočinek.

Rhodos - Kolymbia beach

Kolymbia

Kolymbia je jedno z nejoblíbenějších a nejmladších kosmopolitních letovisek na jihovýchodním pobřeží Rhodosu. Toto je ideálním kompromisem mezi luxusním střediskem Ixia a hektickým Faliraki. Zdejší 3-4 hvězdičkové hotely jsou převážně umístěné na pobřeží s dostatečným odstupem od sebe a disponující vlastním bazénem se sladkou vodou a půjčovnou slunečníku a lehátek. Nejstarší hotel v Kolymbii byl postaven v roce 1987 a všechny nabízejí poměrně slušný standard ubytování. Pláže jsou povětšinou přímo u hotelů. Vstup do moře je opravdu velice mírně se svažující, takže dobrá volba pokud plánujete vzít s sebou na dovolenou i své ratolesti. Noční život v Kolymbii není zdaleka tak výrazný jako v letovisku Faliraki, ale pokud přeci jenom byste si chtěli vyrazit tak za hotely, které jsou převážně umístěné na pláži, najdete labyrint uliček s mnoha obchůdky se suvenýry, rychlým občerstvením, tavernami a bary v dostatečné vzdálenosti od hotelů, nijak nerušící Váš pobyt v hotelu. Pokud Vás již přestalo bavit polehávání na pláži nebo u bazénu s Frappé v ruce tak si můžete pronajmout poměrně levně auto nebo skůtr a vyrazit podél pobřeží a pokochat se krásnou krajinou.

Rhodos - Lindos a Akropole

Lindos

Malé a přesto úchvatné městečko Lindos ležící v zátoce je vzdáleno něco málo přes 40km od hlavního města Rhodos a již při příjezdu budete fascinováni při pohledu na něj. Z hlavní cesty, která se tyčí nad městem je dokonalý výhled na město s malými středověkými a bílými domy s plochou střechou vypadající všechny jako přes kopírák a působící, že se díváte na rozházené kostky cukru za nimiž se tyčí na strmé skále vysoké 116 metrů Akropole Lindos a známé archeologické naleziště na Rhodosu, ze které je úžasný výhled jak na město tak i na Středozemní moře. Pokud sem do tohoto malého rhódského městečka zavítáte, určitě si udělejte výšlap na Akropoli. Pro ty línější je zde možnost, pokud Vám to nebude líto, se vyvézt za poplatek na oslíkovi, kterého si můžete pronajmout u vstupní brány do města. Část města lemují trosky hradeb, které byly postaveny křižáky ve 14. století. Po únavné cestě zpět do města se můžete osvěžit v tavernách, které se ukrývají v úzkých uličkách anebo vyrazte za nákupy suvenýrů. Ceny jsou zde o něco nižší než v hlavním městě a výběr všeho druhu zboží na stejné úrovni. Pokud se rozhodne, že byste se chtěli poblíž Lindosu vykoupat, tak doporučujeme západní stranu na pláži Agios Pavlos kde je mnohem méně turistů.

Pláž Prasonisi

Rhodos - Pláž Prasonisi

Pokud cestujete po Rhodosu autem, tak byste určitě neměli vynechat z Vašeho itineráře celodenní návštěvu pláže Prasonisi. Cesta je sem o něco málo delší, protože Prasonisi se nachází na nejjižnějším cípu ostova Rhodos a dostane se sem po jihovýchodním pobřeží poměrně slušnou cestou. Posledních asi 8km cesta vede přes velká skaliska porostlá bodláky a poměrně suchou vegetací a místy Vám cesta bude připadat jako jízda na Měsíci bez života a budete si připadat jako na konci světa. Pláž Prasonisi vybíhající do moře je spojena se stejnojmenným ostrůvkem na který se můžete dostat pěšky a pokud je část pláže zaplaveno mořem tak na loďce anebo si zaplavat, ale pozor: je to výzva jen pro vytrvalé a velice zdatné plavce. Pláž je celá písečná a vanou zde poměrně silné větry s důvodu, že se v tomto bodu mísí ze severu Egejské moře se Středozemním od jihu. Výborná volba pro surfaře a všechny milovníky vodních sportů ke kterému potřebují vlny a vítr. Parkování v Prasonisi je zdarma a to přímo na písečné pláži na které najdete i půjčovny vybavení a stánky s občerstvením.

Rhodos - Údolí motýlů - Petaloudes

Údolí motýlů - Petaloudes

Údolí motýlů, řecky Petaloudes, je jednou z nejzajímavějších přírodních atrakcí na ostrově Rhodos ke které se dostane po 25 km jízdy autem z hlavního města Rhodos směrem na západ. Pokud vyrazíte odjinud tak se si v mapě vyhlédněte malou vesničku Theologos a odsud je již jen 5 km vzdálené zmiňované Údolí motýlů. V tomto poměrně zarostlém údolí najdete tisíce motýlů rodu Panaxia, i když vlastně o motýly nejde, jak se všichni domnívají, ale o jistý druh můry Quadripunctaria Poda, kteřé žijí mezi stromy Storax neboli Styrax, které vylučují pryskyřici se silnou vůní vanilky. Tuto pryskyřici používají místní mniši při výrobě kadidla pro své obřady.

Ideálním obdobím pro jejich sledování je od května do srpna. V údolí můžete také navštívit přírodní muzeum motýlů nebo si jen udělat procházku lesem kolem vodopádu s pěkně upravenými chodniky a spoustou rustikálních mostů. Klima je zde opravdu příjemné i v horkých letních měsících. Pokud dostanete hlad tak se můžete občerstvit v kavárně či taverně nebo se vydat na krátký 2km dlouhý výlet do kopce po chodníku a odměnou Vám bude krásný výhled na celé údolí. Cestou neopomeňte se podívat na klášter Kalopetra postavený v roce 1784 řeckým princem.